Jak danit příjmy z dluhopisů?
Zdanění příjmů z dluhopisů je důležitou oblastí daňového práva, v níž by se měli orientovat investoři - fyzické osoby i podnikatelé, kteří se rozhodnou investovat do dluhopisů. Pravidla se liší v závislosti na tom, zda je držitelem fyzická osoba nebo podnikatel a zda se jedná o české nebo zahraniční dluhopisy. Tento přehled vám poskytne základní informace o tom, jak postupovat při zdanění úroků z dluhopisů i zisků z prodeje dluhopisů, abyste byli připraveni na daňové povinnosti, které s těmito investicemi souvisejí.
Příjmy z dluhopisů pro fyzické osoby
Úroky z dluhopisů
Úroky u dluhopisů vydaných českými emitenty jsou zdaňovány srážkovou daní (15 %). Tato daň je sražena již při výplatě úroku emitentem. To znamená, že fyzická osoba obdrží úrok již po zdanění a tento příjem nemusí uvádět v daňovém přiznání. Oproti tomu úroky z dluhopisů zahraničních emitentů je třeba již uvádět do daňového přiznání. Pokud došlo ke zdanění v zahraničí, lze po splnění zákonných podmínek provést zápočet pro zamezení dvojího zdanění.
Prodej dluhopisů
Příjem z prodeje dluhopisů je obecně zdanitelným příjmem a postupuje se jako v případě ostatních cenných papírů. Pokud fyzická osoba prodává dluhopis a realizuje zisk, je nutné tento příjem uvést v daňovém přiznání. Obdobně se poté daní i příjem z práva na splacení dluhopisů (zero bondy). Do přiznání je povinností uvést rozdíl mezi částkou vyplacenou emitentem při jeho splacení a cenou, za kterou poplatník dluhopis nabyl.
Osvobození od daně
Stejně jako u ostatních cenných papírů lze i v případě prodeje dluhopisů využít časového testu (držba déle než 3 roky), případně hodnotového testu (pokud se veškeré příjmy z prodejů cenných papírů v daném kalendářním roce vejdou do limitu 100 000 Kč).
V daňovém přiznání se poté jedná o příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů, tedy ostatní příjmy, konkrétně „prodej cenných papírů“, formulářově jde o přílohu č. 2.
Příjmy z dluhopisů pro podnikatele
Úroky z dluhopisů
Právnické osoby zahrnují úroky z dluhopisů do svých příjmů, které podléhají dani z příjmů právnických osob. To platí jak pro české, tak pro zahraniční dluhopisy. Úrok vyplácený fyzické osobě, která nabyla dluhopis v rámci podnikání, podléhá dani z příjmů fyzických osob v sazbě 15 %. Přesahuje-li základ daně 36násobek průměrné mzdy (přes 2,1 mil. Kč), uplatní se pro část základu daně přesahující uvedenou částku daň ve výši 23 %.
Prodej dluhopisů
Zisky z prodeje dluhopisů jsou takésoučástí celkového zdanitelného příjmu právnické osoby a podléhají dani z příjmů právnických osob. Opětovně přesahuje-li základ daně podnikající fyzické osoby, která nabyla dluhopis v rámci podnikání, 36násobek průměrné mzdy, uplatní se pro část základu daně přesahující 36násobek průměrné mzdy daň ve výši 23 %, do uvedeného limitu se jedná o 15% zdanění.
Pokud se tedy chcete řešení zdanění dluhopisů jako fyzická osoba zcela vyhnout, řešením může být například dlouhodobá držba dluhopisů, jejichž kupóny nebudou ročně v souhrnu vyšší než 100 000 Kč (za předpokladu absence dalších „ostatních příjmů“).
SCHEJBAL & PARTNERS
Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.
Více informací na: www.akschejbal.cz
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Aleš Rothbarth, Skupina Klik
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna