Jaké má ECB důvody pro opatrnost při snižování sazeb?
Relativně vysoká setrvačnost inflace služeb je problém nejen pro ČNB ale i pro většinu ostatních evropských zemí. Pro Isabel Schnabelovou z ECB je to hlavní důvod pro obezřetnost při “ústupu” z měnové restrikce a snižování úrokových sazeb. Ve své přednášce v Talinnu Schnabelová na jedné straně připustila, že poslední čísla z ekonomiky spíše potvrzují základní scénář postupného odeznívání inflace. Vzhledem k vysoké inflaci služeb, zvýšeným inflačním očekáváním a pokračujícímu rychlému růstu jednotkových pracovních nákladů je však budoucí trajektorie inflace stále “značně nejistá”. Jakýkoliv nový “dovezený” nákladový šok by se pravděpodobně daleko rychleji a intenzivně šířil spotřebitelským košem. Nejistotu z pohledu ECB navíc zvyšuje celá řada výrazných strukturálních změn (deglobalizace, dekarbonizace), které významně stěžují včasnou identifikaci nových inflačních šoků. Při takové nejistotě je z pohledu Schnabelové rozumnější postupovat “opatrně” s tím, že prioritou číslo jedna pro měnovou politiku i její komunikaci musí být “trvalý” návrat inflace k cíli.
Pro vyšší opatrnost při snižování sazeb nejen v eurozóně ostatně hovoří i celá řada nových výzkumných prací. Christina a David Romerovi (známá dvojice makroekonomů z Berkeley) letos v létě publikovala analýzu úspěšných desinflačních epizod na datech v USA (https://www.nber.org/papers/w32666). O úspěchu nebo neúspěchu podle ní rozhoduje zejména “pevnost závazku” při boji s inflací. Konkrétně, největším problémem v poválečné historii USA byly epizody, kdy americký Fed předčasně ukončil měnovou restrikci a nové neanticipované šoky pak inflační motory opětovně “nahodily”.
Isabell Schnabelová patří k těm, kteří před takovým rizikem varují i dnes a na podporu svých argumentů uvádí další studie, které se pokouší velikost takových rizik kvantifikovat (například https://www.federalreserve.gov/econres/notes/feds-notes/has-the-inflation-process-become-more-persistent-evidence-from-the-major-advanced-economies-20240719.html). Z nich vyplývá, že “normální” nabídkový šok by dnes v eurozóně vyvolal při porovnání s před-pandemickým obdobím inflaci zhruba o 1 procentní bod vyšší. A to se zdá být jako dobrý důvod k opatrnosti…
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Aleš Rothbarth, Skupina Klik
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna