Vláda schválila program na pomoc ovocnářům poškozeným jarními mrazy
Čeští pěstitelé ovoce, kterým silné jarní mrazy ve vegetačním období zničily více než polovinu předpokládané úrody, budou moci požádat stát prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu o mimořádnou finanční podporu. Vláda stanovila nařízením, že o alespoň částečnou kompenzaci způsobených škod budou moci požádat pěstitelé jablek, hrušek, meruněk, třešní a dalších dvanácti druhů ovoce a ořechů. Část finanční podpory půjde i na zmírnění dopadů letošních jarních mrazů ve školkách.
Kompenzace pro ovocnáře vycházejí z nařízení Evropské komise, kterým se stanoví mimořádná finanční podpora pro odvětví ovoce, zeleniny a vína postiženého nepříznivými klimatickými jevy v Rakousku, Česku a Polsku. Na tuto mimořádnou pomoc dostane Česko z finančních prostředků EU 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. Dalších 100 milionů půjde formou kofinancování ze státního rozpočtu. Na překlenutí mimořádného výpadku příjmů a zachování konkurenceschopnosti českých producentů ovoce a sazenic proto bude k dispozici bezmála půl miliardy korun. Podle evropského nařízení musí být tato pomoc vyplacena nejpozději do 31. ledna 2025.
Vláda rozhodla také o nové výši vyměřovacího základu pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění hrazené státem pro rok 2025. Na základě zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění je vláda povinna nařízením upravit výši vyměřovacího základu státního pojištěnce o výši meziroční inflace v červnu zveřejněné českým statistickým úřadem a polovinu růstu reálné mzdy. Pro příští rok se tedy jedná o navýšení o dvě procenta ze stávajících 15 440 na 15 749 korun. Výsledná měsíční částka pojistného na veřejné zdravotní pojištění za jednoho státního pojištěnce bude tedy od 1. ledna 2025 činit 2 127 korun.
Kabinet rovněž odsouhlasil návrh místopředsedy vlády a ministra zdravotnictví na zřízení Rady vlády pro veřejné zdraví. Nový poradní orgán vlády bude mít 21 členů, předsedou bude ministr zdravotnictví a místopředsedou hlavní hygienik ČR, a jeho hlavním úkolem bude zdraví strategicky a mezirezortně koordinovat politiky státu v oblasti veřejného zdraví, a to i v návaznosti na požadavky Evropské komise či Světové zdravotnické organizace. Rada, jejímiž členy budou kromě zástupců vlády také představitelé krajských a obecních samospráv, zaměstnavatelů, odborných lékařských společností či akademiků, se zaměří na podporu zdraví a zdravého životního stylu s důrazem na podporu prevence nemocí nepřenosných i přenosných, monitoring zdravotních rizik, biologický monitoring a podobně.
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz