Průměrná mzda na Vysočině v 1. až 2. čtvrtletí 2024 – mírný reálný nárůst, o 2 345 Kč
Na Vysočině dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců za prvních šest měsíců roku 2024 částky 40 495 Kč, což proti stejnému období předchozího roku představuje nárůst o 6,1 %, v absolutním vyjádření se jedná o zvýšení o 2 345 Kč.
Z pohledu regionálního srovnání jde o osmou nejvyšší hodnotu, vyšší průměrnou úroveň mezd měly Hlavní město Praha a kraje Středočeský, Jihomoravský, Plzeňský, Královéhradecký, Ústecký a Jihočeský. Růst průměrné mzdy byl na Vysočině v relativním vyjádření z regionů České republiky druhý nejnižší (před Prahou) a za republikovou úrovní zaostával o 0,8 procentního bodu. V absolutním vyjádření byl mzdový růst na Vysočině nejnižší spolu s Karlovarským krajem a za republikovou úrovní zaostal o 539 Kč. Celkově průměrná výše mzdy na Vysočině za celorepublikovým průměrem také stále výrazně zaostává (o 4 448 Kč).
Spotřebitelské ceny se v České republice ve stejném období zvýšily o 2,3 %, reálná mzda tak v Kraji Vysočina proti předchozímu roku vzrostla o 3,7 %. Podobný nárůst reálné mzdy byl zaznamenán i na celorepublikové úrovni a ve všech ostatních regionech.
Počet zaměstnanců na republikové úrovni nepatrně vzrostl, na regionální úrovni se alespoň mírně zvýšil ve čtyřech krajích (výrazněji pouze v Praze), zaměstnanost naopak poklesla v deseti regionech, nejvíce v Moravskoslezském kraji (o 1,6 %). Na Vysočině se oproti prvním šesti měsícům roku 2023 počet zaměstnanců snížil o 0,3 %.
Ve 2. čtvrtletí 2023 dosáhla průměrná mzda v kraji výše 41 242 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 2 224 Kč (5,7 %). Spotřebitelské ceny se v České republice zvýšily za uvedené období o 2,5 %, reálně mzda tak vzrostla o 3,1 %. Průměrný počet zaměstnanců se v druhém čtvrtletí roku 2024 v kraji snížil o 0,7 tis. osob (-0,4 %) na 169,6 tisíc.
Poznámka:
Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je průměr. Průměrná mzda je zjišťována tzv. pracovištní metodou, územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců.
Kontakt:
Ing. Jiří Teplý
Krajská správa ČSÚ v Jihlavě
T: 567 109 073
E: jiri.teply@csu.gov.cz
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna