Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  02.09.2024 08:04:46

Tvorba nových pracovních míst v USA byla srpnu zřejmě vysoká (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Klíčová statistika z amerického trhu práce by měla po červencovém zklamání opět přinést poměrně vysoký počet nově vytvořených pracovních míst. O jednu desetinu by měla poklesnout i míra nezaměstnanosti. Zlepšit by se měl i index ISM ze zpracovatelského průmyslu. Naopak z eurozóny se mnoha příznivých dat nedočkáme. Německé tovární objednávky i průmyslová výroba podle našeho odhadu v červenci poklesly. Špatnou kondici evropského průmyslového sektoru potvrdí i finální indikátory PMI. Trhy budou také vstřebávat výsledky zemských voleb v Německu. Kalendář je nabitý i v Česku. V centru pozornosti bude vývoj mezd za druhý kvartál. Tempo jejich růstu zřejmě mírně zpomalí, což by mělo ve vztahu k prognóze ČNB vyznít protiinflačně. Stejně jako v sousedním Německu český index PMI i průmyslová výroba za červenec příliš povzbudivé výsledky nepřinesou. Maloobchodní tržby bez prodejů aut by měly meziměsíčně mírně stoupnout.

Výstup německého průmyslu i tovární objednávky poklesly

Ve Spojených státech bude tento týden zveřejněn index ISM ze zpracovatelského průmyslu. Ten v červenci propadl na 46,8 bodu, což byla nejnižší hodnota od loňského listopadu. Tradičně je za recesní teritorium považována úroveň pod 44 body. Tam se v srpnu s největší pravděpodobností indikátor nedostane, naopak očekáváme jeho zlepšení. Červencová data byla negativně ovlivněna omezením výroby v automobilkách, což už by se v srpnu nemělo opakovat. Index by tak podle našeho odhadu měl stoupnout na 48,2 bodu. Klíčovou událostí bude zveřejnění statistik z amerického trhu práce (Nonfarm Payrolls). Ty v červenci překvapily výrazně nižším počtem (114 tisíc). V srpnu však očekáváme korekci a tvorbu 170 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak měla poklesnout na 4,2 % z červencových 4,3 %. I tak ale americký trh práce již začíná vykazovat známky ochlazování. Naznačuje to vývoj zaměstnanosti domácností, která se zhoršuje, což zatím příliš nekoresponduje s vývojem ukazatele Nonfarm Payrolls (kromě červencového výrazného zhoršení).

V eurozóně budou zveřejněny finální odhady PMI. Ty předběžné ukázaly na přetrvávající slabost evropského průmyslu. Průmyslový PMI se zhoršil o 0,2 bodu (na 45,6 bodu) za výrazného přispění francouzského a německého ukazatele (Francie -1,9 b., Německo -1,1 b.). PMI ve službách se naopak v srpnu zlepšil, a to především díky olympijským hrám ve Francii, které tamní PMI idex posunuly o 4,9 bodu výše. Finální odhady tak zřejmě jen potvrdí již načrtnutý obrázek. Zajímavější by mohlo být zpřesněné čtení HDP za Q2 pro eurozónu jako celek. Ten sice podle našeho odhadu potvrdí růst o 0,3 % q/q a 0,6 % y/y, přinese nicméně i strukturu. Pohled na ni ale asi nepotěší. Hlavním přispěvatelem byly zřejmě zásoby, veřejná spotřeba a zahraniční obchod, spotřeba domácností a investice se naopak podílely negativně.

Německé tovární objednávky podle našeho odhadu v červenci poklesly o 3,3 % m/m. Červnový růst o 3,9 % m/m byl spíše předprázdninovým výkyvem než změnou trendu. Vzhledem k vývoji předstihových indikátorů a slabé výkonnosti čínské ekonomiky neočekáváme zásadní zlepšení ani ve zbytku letošního roku. Tovární objednávky klesají už od roku 2018. Nejedná se tedy o cyklickou záležitost, ale spíše o strukturální, která poukazuje na klesající konkurenceschopnost německé výroby. To bude patrné i na statistice německého průmyslu, který v červenci podle našeho odhadu poklesl o 0,8 % m/m.

V Česku bude kalendář událostí nabitý. Srpnový index PMI sice podle našeho odhadu vykáže mírné zlepšení, stále však zůstane hluboko pod 50bodovou hranicí. Maloobchodní tržby očištěné o prodeje aut by měly vzrůst o 0,3 % m/m, což odpovídá pouze umírněnému oživení spotřeby domácností. Zveřejněno bude i tempo růstu mezd za Q2, které však ve srovnání s předchozím čtvrtletím zpomalí. Náš odhad počítá s 6,8 % y/y po 7,0 % v předchozím čtvrtletí. Prognóza ČNB počítá se 7,2 %, takže pokud je náš odhad správný, vyzní statistika mírně protiinflačně. Průmyslová produkce vykáže za červenec pravděpodobně výrazný pokles o 0,8 % m/m. Příčinou budou prázdninové odstávky v automobilovém sektoru.

Koruna poměrně stabilní, euru se nedařilo

Společné evropské měně se minulý týden nedařilo. V průměru ztratila 1,2 % a v pátek se obchodovala za 1,107 USD/EUR. Data zveřejňovaná minulý týden vycházela spíše ve prospěch zelených bankovek. Překvapila především německá inflace, která zpomalila více, než se čekalo. Dostala se dokonce v národní metodice pod dvě procenta a zvýšila tak sázky na další snižování úrokových sazeb v eurozóně. Německý IFO index dopadl o něco lépe, než trhy očekávaly. I tak jsou ale němečtí podnikatelé ve výhledu na šest měsíců nejpesimističtější od letošního února. Hodnocení současné situace je pak dokonce na nejnižší úrovni od roku 2020. Zklamala i peněžní zásoba M3, jejíž růst stagnoval na červnové úrovni 2,2 % y/y, když trh počítal se zrychlením na 2,7 %. Ve Spojených státech potěšila revize HDP pro druhý kvartál. Růst byl revidován mírně výše, z původně udávaných 2,8 % na 3,0 % mezičtvrtletně anualizovaně. Co ale výrazněji překvapilo, to byla spotřeba domácností, která oproti očekávaným anualizovaným 2,2 % q/q dosáhla 2,9 %.

V regionu k jednacímu stolu zasedla maďarská centrální banka. Ta nicméně ponechala sazby beze změny na stávající úrovni 6,75 %. Forint tak v průběhu týdne posílil o 0,8 % na 392,5 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval po celý týden v úzkém pásmu 4,28-4,30 PLN/EUR. Poměrně poklidné obchodování panovalo i na trhu s českou korunou. Ta se obchodovala převážně v rozmezí 25,00-25,05 CZK/EUR.

Z domácích dat byl zveřejněn konjukturální průzkum za srpen. Ten odhalil, že se nálada tuzemských spotřebitelů i podnikatelů v srpnu dále zhoršila. U spotřebitelů se jednalo o čtvrtý meziměsíční pokles v řadě. Více zde: https://bit.ly/4fYkxQO. Zpřesněný odhad HDP za druhé letošní čtvrtletí potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 0,3 %, její meziroční růst ve druhém čtvrtletí zrychlil z 0,4 % na 0,6 %. Oproti předpandemickému poslednímu čtvrtletí roku 2019 byl pak její výkon vyšší o 1 %. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/GDP_2Q24_CZ.

Zápisky ze své cesty do Jackson Hole zveřejnil guvernér centrální banky Aleš Michl. Ten v nich zmínil, že je dle něho lepší konzistentnější, ale celkově více restriktivní měnová politika. Zopakoval, že sazby ČNB zůstanou výše, než bylo obvyklé v poslední dekádě.

Autor: Jana Steckerová

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688