Wall Street relativně k Main Street už pár desetiletí soustavně roste. Je to něco překvapivého?
Bank of America poukazuje na to, jak časem rostla velikost „Wall Street relativně k Main Street“. Tedy volně přeloženo relativně k běžné společnosti. Podíváme se na tento růst spolu s pár komentáři. Včetně poukázání na to, že minimálně z části nejde o žádný exces, ale přirozené chování ekonomiky a trhů.
Občas se objeví úvahy o tom, že finanční sektor v USA je příliš nafouknutý, ale vložit do nich nějaké objektivní měřítko je docela složité. Jinak řečeno, jde spíše o názory, které se mohou točit třeba kolem objemu různých derivátů. Těm se ale zmíněná BofA nevěnuje, v následujícím grafu ukazuje poměr finančních aktiv amerických domácností (to má být Wall Street) k HDP (což má být ona Main Street). Poměr se se již více než 40 let zvedá. Zatímco před tím cca 30 tento poměr zhruba stagnoval:
Zdroj: X
Dodat by se toho ke grafu dalo asi hodně, já bych připomněl, že u amerických domácností tvoří významnou část finančních aktiv akcie (vlastněné přímo, či nepřímo přes fondy, private equity a podobně). A poměr kapitalizace akciového trhu k HDP by kvůli jednoduchému ekonomickému mechanismu měl časem „přirozeně“ růst. Je to mimochodem jeden z důvodů, proč bych nekladl velkou váhu na valuační poměry točící se právě kolem kapitalizace trhu a HDP. Konkrétně jde o následující:
Za druhé, dejme tomu, že s 5 % nominálním růstem ekonomiky jsou výnosy desetiletých dluhopisů také na 5 %, riziková prémie akciového trhu na 5 %. Požadovaná návratnost u akcií tak dosahuje 10 % a v delším období akcie takovou návratnost skutečně generují (v tomto modelu a historie se tomuto číslu také skutečně blíží).
Trh tedy v tomto modelu, který není daleko od historických zkušeností, roste ročně o 10 %, zatímco ekonomika o 5 %. Poměr kapitalizace trhu k (nominálnímu) HDP tak bude „organicky“ znatelně růst a nejde přitom o žádnou nerovnováhu. Onen růstový diferenciál mezi akciovým trhem a ekonomikou je přitom (za předpokladu rovnosti tempa růstu a bezrizikových sazeb) dán rizikovou prémií akciového trhu:
Čím menší prémie, o to méně se zvyšuje poměr kapitalizace akcií k produktu a naopak. A je to ještě jedna, doposud nezmíněná důležitá proměnná a tou jsou dividendy. Výše uvedené pracuje s předpokladem, že veškerá návratnost je generována růstem cen akcií. Čím vyšší podíl by na ní měly dividendy, o to menší by byla mezera mezi růstem kapitalizace a růstem celé ekonomiky (více zítra).
Ještě bych zmínil, že kapitalizace US akciového trhu je nyní téměř na dvojnásobku produktu. Těchto konkrétně 194 % je ve srovnání s řadou jiných zemí hodně. Ne náhodou se tak docela často hovoří o tom, jak v USA akciový trh ovlivňuje chod celé ekonomiky – přes finanční podmínky, přes sentiment firem a spotřebitelů apod. Spojené státy ale nejsou svým vysokým poměrem ojedinělé a dokonce ani zdaleka rekordmanem. Podle dat Světové banky třeba v Saúdské Arábii dosahuje poměr kapitalizace trhu k HDP více než 300 %, to samé platí u Jihoafrické republiky. Irán je dokonce na více než 500 %. A více než USA má i Francie.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Liga pár páru - Liga pár páru v České republice - diskuse, názory
- Liga pár páru - Liga pár páru v České republice - Zdroje dat
- 12.h - Evropa roste, US futures rostou, BCPP roste, zlato roste, ropa zastavuje korekci
- Wall Street Games - aktuální a historické ceny kryptoměny Wall Street Games, graf vývoje ceny kryptoměny Wall Street Games - 2 dny - měna USD
- 12.h - Evropa roste díky víře v obnovení růstu a zisků a projevu Draghiho, BCPP roste díky Erste, euro silně oslabuje
- 12.h - Evropa roste v očekávání dohody s Řeckem, euro přišlo o ranní růst, ropa reaguje na dolar, BCPP roste ale s odstupem
- 12.h - Evropa silně roste díky energiím, dolar přestal růst a koriguje, ropa silně v plusu, BCPP roste díky ČEZ
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 20. týdnu výrazně rostly, produkce rostla jen mírně, nebývale silný růst dovozu
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 28. týdnu rostly, produkce rostla o nevídaných 100 000 barelů, silný růst dovozu
- 12.h - Evropa roste nehledě na růst geopolitického napětí, eurodolar vyčkává, ropa dále roste, BCPP nejistá
- Xiaomi v 1Q s růstem tržeb o 13,6%, č. zisk rostl o 10,6%, prodeje smartphonů rostly o 4,7%. Firma registruje celkem silné oživování poptávky
- 13.h - akciové trhy rostou díky růstu sazeb v Austrálii, BCPP růst následuje, dolar oslabuje, ropa nad 71 USD
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets