Bezmála 70 milionů korun na inovace do středních škol, mezi projekty je i pořízení robotického psa
Do krajských středních škol míří dalších bezmála 70 milionů korun na takzvané inovace. Školy mohou žádat o peníze na vytvoření podmínek, které umožní zavádět do výuky nové, inovativní metody. Peníze na inovace kraj poprvé svým školám nabídl před čtyřmi lety. Celkově už jde o zhruba půl miliardy korun. Radní dnes poskytnutí financí na projekty schválili.
„Každá škola potřebuje peníze na svůj rozvoj. Z běžného rozpočtu je ale těžké pořizovat například nové počítačové učebny, roboty, moderní zemědělské stroje nebo nejnovější vybavení do laboratoří. Chtěli jsme, aby školy mohly jít s dobou, aby žákům mohly nabídnout moderní vybavení, díky kterému budou dobře připravení na budoucí povolání. Proto vítáme zajímavé projekty, které pomohou zvyšovat úroveň výuky a přilákají další zájemce do našich škol,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Jednou ze zajímavostí je v srpnovém „balíku“ projektů pořízení robotického psa za 1,7 mil. korun pro výuku programování. „Robotického psa si chce pořídit kutnohorská průmyslovka. Programování pohybového robota je dost rozdílné od programování průmyslových stacionárních robotických rukou. Na druhou stranu díky ovladači lze robota ovládat manuálně. Tuto znalost jsou schopni si osvojit už žáci prvních ročníků, a to jak oboru Elektrotechnika, tak Infomační technologie. V dalších ročnících pak mohou pracovat na jednotlivých projektech žáci z různých oborů současně a tím dochází k mezi oborovému propojování, spolupráci a projektové výuce,“ doplnil radní.
Radní dnes schválili 29 projektů v celkové hodnotě 68 milionů korun. Peníze chtějí školy využít například na nové vybavení počítačových učeben (např. Gymnázium Čelákovice, SOŠ a SOU dopravní Čáslav), na modernizaci odborných učeben a laboratoří (např. Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce, Gymnázium Vlašim, Gymnázium Říčany), na nové pomůcky pro zdravotnické školy (např. SZŠ a VOŠ Mladá Boleslav, SZŠ a VOŠ Kolín), nebo na vybavení dílen pro praktickou výuku (např. SOŠ a SOU Mladá Boleslav, SOU Slaný, ISŠ Rakovník, SOŠ a SOU Jílové u Prahy).
V letošním roce jde už o druhé kolo rozdělování peněz na zavádění inovativních metod do výuky středních škol. V prvním kole bylo rozděleno bezmála 96 milionů korun, dohromady za letošní rok jde tedy o 164 milionů korun.
© zdroj ilustrační fotografie Youtube, Boston Dynamics
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato překonává jeden rekord za druhým, měď a železná ruda také rostou
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka