Export (export.cz)
Export  |  21.08.2024 08:35:00

Chorvatsko založilo fond pro transfer technologií, podílí se EU i Slovinsko

Chorvatsko (a také sousední Slovinsko) čelí dlouhodobým výzvám v oblasti pokročilých technologických inovací a jejich transferu do komerční sféry. Úroveň investic do vědy, výzkumu a vývoje stále zaostává za průměrem Evropské unie. Založení fondu Vesna Deep Tech Venture Fund, prvního fondu pro transfer technologií ve výši 49 milionu eur, tak představuje významný krok směrem k posílení inovačních kapacit a nabízí příležitosti ke spolupráci i s českými vědecko-výzkumnými partnery.

Ilustrace: Shutterstock

Nově vzniklý investiční fond Vesna Deep Tech Venture Fund je výsledkem spolupráce mezi Evropským investičním fondem , který ho financuje částkou 20 milionů eur, chorvatskou bankou pro obnovu a rozvoj HBOR, jejíž investice představuje 10 milionů eur, a Slovinskou exportní a rozvojovou bankou SID, která do fondu přispívá částkou 9 miliony eur. Dalších 10 milionů eur do fondu přispěli soukromí investoři.

KVALITNÍ VĚDA, HORŠÍ JE TRANSFER

Fond je navržen tak, aby podporoval komercializaci vědeckého výzkumu, což je oblast, ve které Chorvatsko dlouhodobě zaostává. Chorvatsko nyní investuje do výzkumu a vývoje 1,43 % svého hrubého domácího produktu (průměr členských zemí EU je 2,24 % HDP, Česko do výzkumu a vývoje investuje 1,99 % HDP). Přestože se Chorvatsko pyšní vysokou vědeckou produkcí, jeho možnosti a schopnosti převést inovace do komerčních úspěchů byly doposud omezené, zejména kvůli nedostatečným finančním prostředkům ve fázi ověření konceptu a ochrany duševního vlastnictví.

Spolupráce mezi vědou a ekonomikou není na uspokojivé úrovni, Chorvaté mají zájem vytvořit kvalitní strukturu, která propojí vědeckou a podnikatelskou sféru. Je třeba usnadnit komercializaci výzkumu ze strany vědecké komunity a zahájit nové projekty. Ekonomika potřebuje vědeckou podporu při vývoji inovativních produktů a služeb.

KLIMA, AI, POKROČILÉ MATERIÁLY

Investice fondu jsou zaměřeny na klíčové oblasti, jako jsou klimatické výzvy, pokročilé materiály a umělá inteligence, tedy sektory s vysokým růstovým potenciálem, které mohou významně přispět k diverzifikaci a modernizaci ekonomiky země. Přítomnost fondu může rovněž posílit investiční atraktivitu regionu pro zahraniční kapitál. Chorvatsko tak podle Invento Capital Partners očekává další příliv soukromého kapitálu, který by měl zvýšit velikost fondu v průběhu roku.

Zatímco Vesna Deep Tech Venture Fund představuje klíčovou iniciativu, sám o sobě neřeší všechny strukturální problémy, kterým chorvatský inovační ekosystém čelí. Je zapotřebí zajistit lepší rámec pro převod duševního vlastnictví, což je stále nevyřešená výzva pro mnohé chorvatské univerzity a výzkumné instituce. V Chorvatsku nyní pouze 4 % malých a středních podniků pracují s vysokými školami (průměr EU je 10 %). Navíc je nezbytné zvýšit celkovou úroveň investic do výzkumu a vývoje, která je stále hluboko pod průměrem EU. V dlouhodobém horizontu by měl být jeho úspěch klíčovým faktorem pro posílení ekonomické konkurenceschopnosti a udržitelného růstu v Chorvatsku i Slovinsku.

ZÁJEM O MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI

Vědecké instituce jako je FER, Ruder Bošković Institute, FESB, PMF, Fakulta chemického inženýrství a technologií nebo PBF o mezinárodní kooperaci zájem projevují. Velvyslanectví ČR v Záhřebu připravuje projekt na podporu ekonomické a vědecké diplomacie (PROPED), zaměřený na spolupráci Česka a Chorvatska v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Cílem je navázat spolupráci a podpořit příležitosti na společných vědeckých projektech. Workshopový vědecko-technologický seminář se bude konat v Záhřebu dne 2. října 2024.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688