Inflace opět prosazuje svou sílu. Co znamenají 2,2 % pro spotřebitele?
Graf 1 Meziroční index spotřebitelských cen v jednotlivých měsících od ledna 2022 do července 2024. Zdroj: kurzy.cz
Jak se dalo očekávat, a je tomu v podstatě každý rok, v rámci sezónního zdražování se v době letních prázdnin hotelové, restaurační a další rekreační zařízení těší z větší poptávky po jejich službách, což standardně v létě zapříčiní vyšší ceny těchto služeb. Zpomalení zlevňování potravin (vejce, máslo, čokoládové výrobky nebo i mouka), které byly levnější oproti loňskému roku jen o 3 % přispělo ztrátě míry inflace na úrovni inflačního cíle.
Ubytovací služby zdražily meziročně o 8,8 %, stravovací o 7,1 %, v průměru veškeré služby celkově o 4,9 %. Zboží je na tom výrazně lépe, zdražilo všeobecně jen o 0,6 %. Při sledování meziměsíčního vyúčtování vzrostly spotřebitelské ceny za zboží i služby o 0,7 %.
Dobrou zprávou je, že by se vzhledem k sezónnosti nemělo jednat o trend, který by měl mít závažnější vliv na výkonnost české ekonomiky. Inflace se stále drží v tolerančním pásmu, přesto by se ČNB měla držet víc na pozoru. Česká republika skóruje s mírou nezaměstnanosti, kterou máme v rámci EU nejnižší. Nízká míra nezaměstnanosti ve spojení se zdolanou inflací zavdává dynamickému růstu mezd. Lze tedy očekávat zpomalení snižování úrokových sazeb. Česká ekonomika má tak nejlepší předpoklady k rozkvětu, kdy při lepších mzdách dochází k vyšší spotřebě, stejně jako vyšší investiční aktivitě.
Graf 2 Meziroční index reálné mzdy na přepočtené počty zaměstnanců (%). Zdroj: ČSÚ.
Spotřebitelé se tak nemusí ničeho děsit. Naopak přichází doba, kdy bude dostatek prostoru na to začít efektivně pracovat s dostupnými financemi. Je ale třeba brát v potaz dynamicky se měnící ekonomiku, ve které je zejména v oblasti investování vhodné kombinovat riskantnější investiční příležitosti typu akcie či dluhopisy se konzervativnějšími investičními produkty, které umožňují pevný roční výnos, a tedy stabilní dodatečný příjem. Za takové lze označit dluhopisy či odlišné formy investování do nemovitostí.
Radoslav Jusko
Radoslav Jusko je seniorním risk managerem společnosti RONDA INVEST. Má doktorát z Fakulty mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze a vystudoval také obor veřejné správy na London School of Economics and Political Science. Se svou téměř 20letou praxí se věnuje analýze investičních příležitostí, ekonomických a regulatorních praktik. Je odborníkem ve vyjednávání úvěrových podmínek napříč odlišnými sektory, například portfolia problémových pohledávek ve střední a jihovýchodní Evropě.
RONDA INVEST
RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů zpravidla nepřesahuje 80 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.
Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.
Více na https://www.rondainvest.cz.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz