Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  08.08.2024 16:26:51

Ceny plynu v EU rostou nad psychologickou hranici 40 eur za megawatthodinu, letos nejvýše. Důvodem jsou boje v ruské Sudže, uzlu evropského zásobování ruským plynem

Burzovní cena plynu v EU se nyní ocitla nad psychologickou hranicí 40 eur za megawatthodinu. To je dosavadní letošní maximum. Z ruského města Sudža, kde se nachází důležitý uzel evropského zásobování plynem, jsou totiž hlášeny zostřující se boje mezi ruskými a ukrajinskými vojsky, která do ruské pohraniční oblasti nečekaně pronikla tento týden.

V rámci EU jsou na hladkém průtoku plynem Sudžou závislé hlavně Slovensko a Rakousko, částečně také Maďarsko. Maďarsko ale plynovodním tranzitem přes Sudžu a následně Ukrajinu odebírá jen menší část svého plynu. Většinu odebírá prostřednictvím černomořského plynovodu TurkStream.

Hůře jsou na tom Slovensko a Rakousko, které by byly "první na ráně", pokud by kvůli bojům došlo k trvalejšímu výpadku dodávek skrze Sudžu a ukrajinský tranzit.

Celkově ale dodávky tímto tranzitem představují pouze tři až pět procent celoevropského dovozu plynu, takže plošná plynová krize nehrozí.

Citelnější růst cen plynu v EU však nastat může a mohou jej pocítit také domácnosti v Česku.

Zásobníky napříč Evropou jsou ale nyní naplněny z 86 procent, tedy nad úrovní pětiletého průměru pro tuto část roku. Problémem je však poměrně teplé léto, které výrazně zvedá poptávku po energiích, jak plynu, tak elektřině, a to například kvůli zvýšené potřebě chlazení či intenzivnějšímu využívání klimatizace. Proto nelze vyloučit výraznější růst velkoobchodních cen plynu a elektřiny v nadcházející době, který by nakonec do svých ceníků museli promítnout také tuzemští dodavatelé energií domácnostem a firmám.

Je proto prozíravé hned v těchto dnech cenu energií zafixovat, zejména plynu, a to klidně až na dva roky. Pravděpodobnost dalšího cenového růstu burzovního plynu je nyní mnohem větší než šance na jeho cenový pokles. Stejně tak pásmo, v němž může plyn cenově růst, je mnohem rozsáhlejší než pásmo, v němž by mohla cena plynu ještě případně klesat.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688