Česko udržuje prémiový trh práce i přes růst nezaměstnanosti
Míra nezaměstnanosti v červenci přesně v souladu s naší i tržní predikcí vzrostla z červnových 3,6 % na 3,8 %. Za nárůstem stojí převážně sezónní faktory, červencový výsledek proto nenasvědčuje, že by růst nezaměstnanosti měl pokračovat i v dalších měsících. Po očištění o sezónnost navíc Česko zůstává zemí s nejnižší nezaměstnaností v EU.
Ke konci července došlo ke zvýšení celkového počtu uchazečů o zaměstnání z červnových 272 tisíc na 283 tisíc, meziročně je jejich počet zvýšený již o 24 tisíc osob. Pokračuje tak mírné ochlazování trhu práce, na který se zpožděním dopadá loňský slabý výkon českého hospodářství. Největší roli však v tuto chvíli hrají sezónní faktory, kdy i v souvislosti s útlumem sezónně otevíraných pracovních pozice a přílivem absolventů na pracovní trh dochází k přirozenému krátkodobému navýšení uchazečů o zaměstnání registrovaných na Úřadu práce, ačkoli jich zatím do zaměstnání nastoupilo o 3 tisíce méně než v červnu (ale více než v předchozím roce). Zároveň totiž od června poklesl i celkový počet volných pracovních míst, který čítá 262 tisíc. Ačkoli se firmy potýkají s potížemi při hledání vhodných zaměstnanců, celková poptávka po pracovní síle zůstává z tohoto pohledu nižší než její nabídka, když na jednoho uchazeče aktuálně připadá 0,93 otevřených pracovních míst.
Z regionálního hlediska zůstává nezaměstnanost nejvyšší v Ústeckém (6 %) a Moravskoslezském (5,4 %) kraji. Zvýšenou nezaměstnanost nad 4 % vykazuje také Karlovarský (4,3 %) a Jihomoravský (4,1 %), nově také Liberecký (4 %) kraj. Nejnižší míru nezaměstnanosti stejně jako v předchozích měsících vykazuje shodně Hlavní město Praha a Vysočina (2,9 %). Z hlediska okresů je na tom nadále nejhůře Most, trpící rostoucí nezaměstnaností (aktuálně 8,6 %). Druhý v pořadí je okres Karviná (8,2 %), který je na tom však stále nejhůře z hlediska poptávky po pracovní síle, když jedno otevřené pracovní místo aktuálně připadá na 10,6 uchazečů. Na dalších místech je až s odstupem okres Děčín (5,9) a Hodonín (5,8), k mírnému zlepšení došlu v Bruntále (5,8 vs 6 v červnu). K povážlivě vysokému zvýšení nezaměstnanosti oproti předchozímu měsíci došlo tentokrát v okrese Rychnov nad Kněžnou (+11 %) a Pelhřimov (+10,8 %), v Jeseníku (-1,7 %) a v Sokolově (-0,2 %) naopak nezaměstnanost poklesla. Nejnižší nezaměstnanost vykazuje nadále Praha-západ (1,7 %) a Praha-východ (1,6 %).
Ačkoli červenec zaznamenal nárůst nezaměstnanosti na 3,8 %, vzhledem k sezónnosti by se nemělo jednat o začátek trendu do dalších měsíců. Zároveň však na pracovním trhu dochází k mírnému ochlazování způsobenému zejména odloženým efektem loňské stagnace české ekonomiky, a pro letošní rok tak očekáváme, že průměrná míra nezaměstnanosti bude činit současných 3,8 %. Riziko však nyní představují zejména geopolitické vlivy, které mají potenciál působit na růst cen vstupů a případné omezování výroby. Zároveň zatím nedochází ani k oživení v Německu, které tak zatím nepomáhá brzdit ani klesající zaměstnanost v českém průmyslovém sektoru.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz