Po výplachu přichází zklidnění. Jak je to s americkou recesí?
Vývoj na globálních trzích zůstává po pondělním výplachu volatilní, v posledních dvou obchodních seancích ale došlo k viditelnému zklidnění. Americký akciový index S&P 500 v úvodu včerejšího obchodování navázal na úterní zisky, nakonec ale odepsal 0,8 %. Lépe se dařilo Evropě, kde akciové trhy pokračovaly v růstu.
Ke stabilizaci došlo také na americkém dluhopisovém trhu, což však neznamená, že by trhy znovu razantně přepisovaly sázky na budoucí kroky Fedu. Dolarová křivka tak s více než 70% pravděpodobností nadále zaceňuje 50bodové snížení sazeb na zářijovém zasedání. Do konce roku pak trhy počítají s redukcí úrokových sazeb v souhrnu o 110 bazických bodů (ještě v minulém týdnu to bylo méně než 70bps).
Scénář mimořádného snížení sazeb ze strany Fedu, který část trhu ještě na začátku týdne zvažovala, se však v tento moment nezdá pravděpodobný. Jednak napětí na trzích zvolnilo (což neznamená, že nemůže opět vyskočit), jednak by Fed tímto krokem mohl sám vyvolat paniku přiznáním závažnosti problémů americké ekonomiky.
Zajímavý je v tomto kontextu včerejší článek Claudie Sahm, která přišla s nyní ostře sledovaným a minulý pátek aktivovaným indikátorem recese: pokud průměrná tříměsíční míra nezaměstnanosti překoná o více než 0,5 p.b. nejnižší hodnotu za posledních 12 měsíců, americká ekonomika vstupuje do recese. Od roku 1970 „Sahmovo pravidlo“ správně předpovědělo každou recesi a nevyslalo ani jeden falešný signál.
Sama Claudia Sahm ale říká – u ekonomů oblíbené spojení – „tentokrát to může být jinak“. Hlavním důvodem je fakt, že současný nárůst nezaměstnanosti je spíše důsledkem rostoucí nabídky práce (silná imigrační vlna) než nedostatečnou poptávkou. I v této konstelaci však historicky Sahmovo pravidlo fungovalo, proto je z jejího pohledu riziko recese v USA zvýšené.
Data z amerického trhu práce budou každopádně trhy enormně zajímat. Bude tomu tak již dnes, kdy jsou na pořadu dne pravidelné týdenní statistiky o počtu dávek v nezaměstnanosti. Pokud by měl výsledek překvapit výrazně negativně, nálada na trzích může dostat další zásah.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři