Cestovní ruch v Ústeckém kraji ve 2. čtvrtletí 2024 (předběžné údaje)
Za druhé čtvrtletí letošního roku poklesl v Ústeckém kraji meziročně počet hostů o 1,6 % a počet přenocování se snížil o 3,8 %.
Hromadná ubytovací zařízení v Ústeckém kraji navštívilo ve 2 . čtvrtletí 2024 celkem 168 649 hostů, v tom 61 418 cizinců a 107 231 domácích hostů. Celkový počet hostů v Ústeckém kraji byl v mezikrajovém srovnání druhý nejnižší po Pardubickém kraji. Počet domácích návštěvníků byl v Ústeckém kraji nejnižší ze všech krajů. Zahraničních hostů byl v mezikrajovém srovnání šestý nejnižší počet.
Návštěvnost domácích hostů v Ústeckém kraji poklesla mírně (o 0,3 %), u zahraničních návštěvníků se jednalo o vyšší pokles, a to o 3,9 %. Počet ubytovaných hostů celkem poklesl kromě našeho kraje ještě v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Snížení v Ústeckém kraji bylo nejvyšší. Meziroční pokles počtu nerezidentů (zahraničních návštěvníků) byl zaznamenán pouze v Ústeckém kraji. Naproti tomu výpadek domácích hostů evidovala kromě našeho kraje i většina ostatních krajů s výjimkou tří krajů – Jihočeského, Karlovarského a Kraje Vysočina. Nejvíce meziročně vzrostl jak celkový počet hostů, tak počet domácích návštěvníků v Jihočeském kraji. U zahraničních klientů zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst Moravskoslezský kraj, následovaný Jihočeským krajem.
Ústecký kraj se na celkovém počtu hostů České republiky podílel 2,8 %, jednalo se o druhou nejnižší příčku. Do Prahy, která je trvale nejnavštěvovanějším krajem, se ve druhém čtvrtletí letošního roku přijelo podívat 35,1 % všech návštěvníků ČR. Druhým nejnavštěvovanějším krajem byl Jihomoravský kraj s 9,9 %.
Ve struktuře hostů Ústeckého kraje převažovali z 63,6 % domácí hosté. Více než dvě pětiny z celkového počtu zahraničních návštěvníků kraje tvořili tradičně hosté z Německa (46,2 %) . Druzí v pořadí byli hosté z Polska (18,2 %), třetí nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska (6,1 %). Převaha domácích hostů byla i v celé ČR (53,5 %). Pořadí návštěvnosti zemí na prvních třech místech bylo za Českou republiku stejné jako v Ústeckém kraji – z Německa přijelo 22,8 % hostů. Druzí v pořadí – návštěvníci z Polska se na zahraniční klientele České republiky podíleli 9,1 %. Třetí pořadí zaujímali hosté ze Slovenska (8,9 %).
Hosté, kteří ve 2. čtvrtletí letošního roku navštívili Ústecký kraj, zde přenocovali celkem 402 698 nocí, což v porovnání se stejným obdobím roku 2023 představovalo o 3,8 % méně. Nerezidenti (hosté ze zahraničí) v kraji strávili celkem 137 130 nocí (meziroční pokles o 5,8 %), rezidenti neboli domácí hosté přenocovali v hromadných ubytovacích zařízeních celkem 265 568 nocí, meziročně u nich došlo ke snížení o 2,7 %. Celkový počet přenocování meziročně poklesl ve většině krajů, z toho nejvýrazněji v Libereckém a Středočeském kraji, snížení v Ústeckém kraji bylo třetí nejvyšší. Meziroční nárůst přenocování zaznamenalo pět krajů podle pořadí – Moravskoslezský, Jihočeský, hlavní město Praha, Kraj Vysočina a Karlovarský kraj.
Ve sledovaných zařízeních Ústeckého kraje dosáhla průměrná doba pobytu ve 2. čtvrtletí letošního roku 2,4 noci. Rezidenti zde strávili v průměru 2,5 noci, cizinci se ubytovali v průměru na 2,2 noci.
Za celé 1. pololetí letošního roku navštívilo Ústecký kraj celkem 256 431 hostů a přenocovali zde 619 825 nocí. Celkový počet návštěvníků kraje se proti prvnímu pololetí loňského roku mírně snížil, a to o 0,1 %. Pokles byl ovlivněn menším zájmem domácích hostů, jejich počet byl meziročně nižší o 1,0 %. Naproti tomu počet zahraničních návštěvníků o 1,5 % vzrostl. Celkový počet přenocování v kraji ve srovnání se shodným obdobím předchozího roku poklesl o 3,1 %. Svůj podíl na tom měli hlavně domácí hosté, u nichž snížení dosáhlo 4,2 %, nižší počet přenocování jsme ale zaznamenali i u návštěvníků ze zahraničí, a to o 0,8 %.
Počet ubytovaných hostů byl meziročně vyšší ve většině krajů s výjimkou Ústeckého, Libereckého a Pardubického kraje, nejvyšší regionální nárůst vidíme v Praze a v Jihočeském kraji. U počtu přenocování byla situace méně příznivá, v sedmi krajích se jednalo o meziroční pokles, v Královéhradeckém kraji počet přenocování stagnoval a v šesti krajích – v Praze, v Kraji Vysočina, v Jihočeském, Moravskoslezském, Karlovarském a Jihomoravském kraji byl počet přenocování vyšší než v prvním pololetí loňského roku. Nejvyšší nárůst zaznamenali v hlavním městě Praze a v Kraji Vysočina. Naproti tomu nejvyšší pokles byl v Libereckém kraji.
Kontakt:
Růžena Funková
Krajská správa ČSÚ v Ústí nad Labem
e-mail: ruzena.funkova@csu.gov.cz
tel.: 605 452 027
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check