Ranní okénko - Finanční trhy se obávají, jaký bude další vývoj v USA
Dnes budeme zejména netrpělivě vyhlížet výsledek průmyslu, který podle naší prognózy ani v červnu mnoho optimismu nenabídne. V případě neočištěných dat očekáváme meziroční propad o téměř 5 % a ani výsledek očištěný o kalendářní vlivy není příliš povzbudivý, kdy podle našeho odhadu průmyslová produkce takřka stagnovala. Automobilový průmysl již v posledních měsících nepřispíval k růstu celého odvětví a stejně tomu tak bude i nyní díky vyšší srovnávací základně loňského roku. Navíc i zahraniční poptávka zůstává slabá, když nás zejména ovlivňují problémy německého průmyslu. O jeho vývoji se více dozvíme zítra, ale již dnes naznačí tovární objednávky, zda v Německu nenastává obrat k lepším zítřkům. V meziměsíčním srovnání trh předpokládá jejich zvýšení v červnu o 0,5 %, zatímco v květnu došlo k jejich snížení o 1,6 %. Nicméně i pokud by se tato predikce naplnila, není na místě dělat okamžité soudy a bude na místě počkat na další data.
Český statistický úřad dnes také již za pár okamžiků zveřejní bilanci zahraničního obchodu za červen, která podle naší predikce dosáhla podobné úrovně jako v květnu (+13,6 mld. Kč), konkrétně 14,3 mld. Kč. Kladnému saldu nahrává stabilizace cen komodit na světových trzích, kterými Česká republika v dostatečné míře nedisponuje a musí je dovážet. Nicméně import se v posledních měsících stává dražším, když česká koruna pod tíhou uvolňování měnové politiky ČNB a geopolitického napětí oslabuje.
Pohled zpět:
Nový týden otevřela statistika maloobchodních tržeb v České republice, kde prodejci inkasovali reálně o 4,4 % více v letošním červnu než ve stejném období minulého roku. Hlavním strůjcem růstu sektoru maloobchodu je internetový a zásilkový obchod, jehož tržby byly meziročně vyšší o více než pětinu.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5203
V eurozóně bylo zveřejněno, jak se vyvíjely v červnu ceny ve výrobě. Výsledky byly téměř v souladu s očekáváními trhu, kdy v meziměsíčním srovnání došlo k jejich nárůstu o 0,5 %. Deflační trend v meziročním vyjádření pokračuje, ačkoli nadále jeho tempo zpomaluje, nyní z -4,1 % na -3,2 %. To je dáno především klesajícími cenami energií, jejichž pokles v tomto roce ovšem poprvé nebyl dvouciferný, nýbrž v uvozovkách pouze -9,4 %.
V USA byl publikován červencový výsledek ISM v oblasti služeb, který se zvýšil dokonce více (z 48,8 bodů na 51,4 bodů), než jak očekával trh (51,0 bodů). Zároveň byl revidován předběžný odhad PMI ve službách za červenec, který nakonec nevzrostl na 56,0 bodů, naopak z 55,3 bodů mírně poklesl na 55,0 bodů.
Finanční trhy v souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím na Blízkém východě a nepříznivými pátečními výsledky z amerického trhu práce zachvátila panika. Investory děsí možnost ekonomické recese americké ekonomiky, což vyústilo ve velký výprodej akcií. V průběhu dne sice byly ztráty mírně korigovány, přesto americký index S&P 500 odepsal rovná 3 %. Negativní nálada z Ameriky prosákla nepřekvapivě i do Evropy, kde německý DAX ztratil 1,8 % a pražský PX dokonce více než 4 %. Koruna vstřebává rozhodnutí ČNB z minulého týdne, které hraje v jejích prospěch, což se projevuje jejím posílením 25,30 EUR/CZK. Obavy z dalšího ekonomického vývoje se odrážejí i ve slábnoucím dolaru, který se aktuálně obchoduje vůči euru za 1,095 EUR/USD.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz