ČNB zpomaluje cyklus očekávaným snížením sazeb o 25bb
Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání zpomalila cyklus uvolňování měnové politiky, když jednohlasně rozhodla o snížení úrokových sazeb o 25bb. V analytické obci sice panovala naprostá shoda ohledně pravděpodobnosti tohoto kroku, na finančních trzích však byla patrná určitá nejistota s ohledem i na diskutovanou možnost opětovného snížení sazeb o 50bb. Zvýšenou nejistou během dne reflektoval kurz koruny oslabením až nad 25,50 EUR/CZK, po zveřejnění rozhodnutí však posiluje směrem k 25,30 EUR/CZK.
Na tiskové konferenci guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že rozhodnutí se opírá zejména o novou makroekonomickou prognózu implikující určitá proinflační rizika i pro následující čtvrtletí. Nenaplnily se tak spekulace o možném opětovném výraznějším snížení sazeb. Nastavení měnové politiky zůstává dle vyjádření guvernéra přísné, jelikož reálné úrokové sazby jsou kladné a tlumí ekonomickou aktivitu, nicméně zvýšení proinflačních tlaků by představovalo riziko odpoutání inflace od cíle směrem k horní hranici tolerančního pásma. ČNB se proto nadále chystá řídit nově příchozími daty, přičemž její další postup má být opatrný a nevylučuje ani možnost pozastavení cyklu. Mezi hlavní ukazatele pro Bankovní radu má stále patřit zejména setrvalost nízkoinflačního prostředí, vývoj kurzu koruny, fiskální napětí, ale i kroky ostatních centrálních bank, přičemž ČNB chce dále sledovat transmisi měnové politiky do reálné ekonomiky.
Zároveň byla představena nová makroekonomická prognóza, dle které byl směrem níže revidován růst HDP v tomto roce, který by měl dosáhnout 1,2 % (vs předchozí prognóza 1,4 %), v příštím roce by však měl růst zrychlit až na 2,8 % (vs předchozích 2,7 %). Prognóza dále předpokládá vývoj inflace kolem 2 % v následujících měsících s případným mírným výkyvem směrem výše ke konci roku z důvodu nižší loňské základny. Průměrná inflace by tak letos měla dosáhnout 2,2 %, v příštím roce 2 %. Jádrová inflace by měla zůstat zvýšená na úrovni 2,5 %, příští rok 2,3 %. Rizika prognózy hodnotí Bankovní rada jako vyrovnaná. Rizika pro inflaci směrem výše představují zvýšené mzdové požadavky, nadměrný růst celkových veřejných výdajů, vyšší než očekávaná setrvačnost růstu cen služeb a také přerušení dezinflace u obchodovatelných statků. V delším horizontu roli může hrát i případné zrychlení tvorby peněz plynoucí z výraznějšího oživení úvěrové aktivity. Rizikem směrem níže je pro inflaci zhoršení globální hospodářské aktivity, zejména slabší výkon Německa. Prognóza pro 3M PRIBOR naznačuje základní úrokovou sazbu ke konci roku mírně nad 4 %, což je konzistentní s deklarovaným opatrnostním přístupem Bankovní rady na nadcházejících zasedáních. Koruna by podle prognózy měla zůstat slabší a vrátit se k posilování spíše až se začátkem příštího roku.
Dnešní rozhodnutí potvrdilo očekávaný opatrnější přístup Bankovní rady navzdory velmi pozitivnímu vývoji inflace v posledních měsících. Ačkoli určitá proinflační rizika přetrvávají, očekávaný vývoj nahrává pokračování cyklu uvolňování měnové politiky i ve zbytku roku.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna