Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  01.08.2024 10:57:33

Podmínky v českém průmyslu se zhoršují soustavně přes dva roky, v červenci pak nejvýrazněji za půl roku

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červenci zhoršovaly nejrychleji za uplynulých šest měsíců, a to výrazněji, než se čekalo. Zásadněji ubylo také nových zakázek. Objem výroby klesl nejvýrazněji od listopadu 2022.

Průmyslníci čelí růstu nákladů. Inflace v oblasti vstupů je podle nich nejvyšší od ledna 2023, například kvůli zdražování mezinárodní přepravy v důsledku napjaté geopolitické situace. Avšak nemohou takto rostoucí náklady v době poměrně slabé poptávky, tlumené nadále poměrně vysokými úrokovými sazbami, dostatečně přenášet na zákazníky a odběratele. Což omezuje ziskovost průmyslníků, tedy i jejich investice, a samotnou jejich výrobu. Investice podvazují i zmíněné poměrně vysoké úrokové sazby.

Podmínky v tuzemském průmyslu se měsíc co měsíc zhoršují už přes dlouhé dva roky. Průmysl se tak rozhodně zatím nevzpamatovává z neblahého dopadu invaze Ruska na Ukrajinu a souvisejících sankci. Invaze a sankce zejména vedly k výraznému růstu cen energií, které jsou v Evropě stále na několikanásobcích úrovně v Asii či Spojených státech. To snižuje konkurenceschopnost evropského průmyslu v čele s tím německým, což vytváří silný tlak na pokles výroby právě i v Česku. Ten umocňují zmiňované nadále vysoké úrokové sazby, které jsou důsledkem mimořádně vysoké inflace uplynulých dvou let, jež sama je hlavně jen dalším důsledkem ruské invaze a souvisejících západních sankcí.

Úrokové sazby budou během zbytku letoška klesat, avšak výraznější oživení průmyslové výroby a zásadnější zlepšení podmínek v průmyslu čekat nelze. Pozitivem je alespoň to, že zatím nedochází k výraznějšímu růstu míry nezaměstnanosti v něm. Kvůli stále vysokému počtu neobsazených pracovních pozic, kvůli stárnutí české populace i omezené imigraci a uplatňování pracovníků ze zahraniční má český trh práce i v oblasti průmyslu stále i přes naznačený nepříliš příznivý vývoj poměrně vysokou absorpční schopnost.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688