Ranní zprávy 29.07.2024: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v červnu vzrostl o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r
Klíčové události
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v červnu vzrostl o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červenci dle finálních dat klesla na 66,4 b. (mírná revize směrem nahoru).
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: České koruně se v závěru týdne podařilo na měnovém páru s eurem posílit pod hladinu 25,35 CZK/EUR, část zisků později odevzdala a v souhrnu tak posílila pouze mírně, když odpoledne zakončila nad touto úrovní.
- USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné v pátek sledovat také na měnovém páru české koruny a amerického dolaru. Koruně se podařilo posílit hlouběji pod hladinu 23,35 CZK/USD, část zisků ale rovněž odevzdala a na konci odpoledne se obchodovalo mírně nad touto úrovní. Oproti čtvrtku si však udržela zisky a v souhrnu dále posílila. Vůči polskému zlotému se české měně naopak nedařilo. Již od ranních hodin v jejím případě převládal oslabující trend a postupně zamířila k hladině 5,94 CZK/PLN, kde se pohybovala i v závěru odpoledne.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru dařilo. Již od ranních hodin si průběžně připisoval zisky a posílil k hladině 390 HUF/EUR. Na konci odpoledne odevzdal jen malou část zisků a zakončil v blízkosti úrovně 390,5 HUF/EUR. Vůči společné evropské měně se v pátek dařilo také polskému zlotému, když si udržel předešlé zisky a dále posílil k hladině 4,27 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru v závěru týdne zprvu převažoval posilující trend společné evropské měny, v závěru odpoledne posílil americký dolar a obchodovalo se stejně jako ve čtvrtek mírně nad hladinou 1,085 USD/EUR. Jádrová PCE inflace v červnu vzrostla o něco více než odhadoval trh, a to o 0,2 % m/m (tržní odhad 0,1 % m/m) a o 2,6 % r/r (tržní odhad 2,5 % r/r). O něco lepší data přinesly finální údaje o vývoji důvěry amerických spotřebitelů za červenec. Předběžný odhad byl revidován směrem nahoru (z 66,0 b. na 66,4 b.), přesto však došlo oproti červnu ke zhoršení a důvěra je nejnižší za posledních 8 měsíců.
Očekávaná data a události
- Německo: Maloobchodní tržby (květen)
- USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (červenec)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři