Transplantace orgánů nebo srdeční onemocnění, taková byla agenda zasedání ministrů zdravotnictví
- Martin Baran
- 26 července, 2024
- 13:11
Ve čtvrtek 25. července se konalo neformální zasedání ministrů zdravotnictví. Jednání, které hostila Budapešť, bylo zaměřeno na společná opatření proti kardiovaskulárním onemocněním, na posílení dárcovství a transplantací orgánů a na zavedení Evropského prostoru pro zdravotní data. Českou delegaci vedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Evropská akce proti kardiovaskulárním onemocněním
Kardiovaskulární onemocnění jsou poruchy související se srdcem a oběhovým systémem, které zahrnují například mozkovou příhodu nebo selhání srdce. Tato onemocnění jsou v současnosti v EU nejčastější příčinou úmrtí. Maďarské předsednictví apelovalo na jednotný přístup členských států a jejich vzájemnou spolupráci v prevenci i v léčení těchto onemocnění. V ČR aktuálně vzniká strategie Národní kardiovaskulární plán, která stanovuje nové cíle v oblasti prevence, diagnostiky a léčby. Cílem plánu je také zvyšování zdravotní gramotnosti v oblasti kardiologických onemocnění. Přes 50 % onemocnění je totiž možné předejít, např. snížením krevního tlaku nebo nekouřením.
Implementace nařízení o Evropském prostoru pro zdravotní data
Cílem nařízení o Evropském prostoru pro zdravotní data je vytvořit bezpečné prostředí pro přístup, sdílení a používání elektronických zdravotních dat po celé EU. Sdílená data pomohou podpořit i výzkum a inovace ve zdravotnictví. Pro ČR je důležitý zásadní důraz na práva pacientů, kteří budou mít na základě nařízení zajištěna práva týkající se svých osobních zdravotních údajů a přístupu k nim. Dojde například k rychlejšímu sdílení dat mezi poskytovateli zdravotních služeb. To umožní zajištění efektivnější návaznosti zdravotní péče. Od roku 2030 by měl systém fungovat po celé EU.
Spolupráce v oblasti dárcovství a transplantací orgánů
V současné době Evropa čelí vážné a rostoucí výzvě spjaté s nedostatky orgánů pro dárcovství a transplantaci, což ovlivňuje tisíce pacientů. Podle informací maďarského předsednictví většina členských států zařazuje více pacientů na čekací listinu, než kolik je možné operovat. Jedním z řešení by mohlo být prosazení strategického přístupu na úrovni EU. Ten by měl zvýšit dostupnost orgánů a zlepšit situaci v jednotlivých členských zemích. ČR považuje za klíčové zaměřit se na posílení spolupráce na úrovni EU. Posíleno by mělo být sdílení dat o uskutečněných transplantacích, seznamech čekatelů atd. Zefektivnit by se měly i podmínky převozu orgánů.
Zdroj: Rada EU, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Foto: Rada EU
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna