Ranní zprávy 26.07.2024: Německý Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci poklesl na 87,0 z červnových 88,6 bodu
Klíčové události
- USA: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 2,8 % k/k anualizovaně. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu poklesly o 6,6 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 20/7 činily 235 tis.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna si vůči euru ve čtvrtek další ztráty nepřipsala a obchodování se v průběhu dne stabilizovalo lehce pod hladinou 25,40 CZK/EUR. V nejbližších dnech však podle nás stále nelze vyloučit, že koruna minimálně otestuje úroveň 25,50 CZK/EUR, tj. letošní nejslabší hodnotu z poloviny února. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu bude i dnes. Včera členům bankovní rady České národní banky (ČNB) začala tzv. mediální karanténa (období během kterého se členové bankovní rady zpravidla veřejně nevyjadřují k měnovým otázkám). Bankovní rada ČNB zasedá příští týden ve čtvrtek (1/8) a podle nás zpomalí tempo snižování úrokových sazeb na 25 bodů.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila pod hladinu 23,40 CZK/EUR. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování lehce nad hladinou 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera v souhrnu za celý den vůči euru mírně posílily. Maďarský forint zamířil zpět pod hladinu 393 HUF/EUR a polský zlotý se v závěru odpoledne nacházel mírně pod úrovní 4,29 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v relativně těsném rozmezí 1,083 – 1,086 USD/EUR, a to navzdory tomu, že na obou stranách Atlantiku byla zveřejněna zajímavá data. Dopoledne zklamal německý index Ifo, jehož hodnota v červenci poklesla na 87,0 bodu (nejslabší hodnota za poslední čtyři měsíce), přičemž k poklesu došlo v obou složkách – hodnocení současných podmínek i očekávání. V USA pozitivně překvapil předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí růstem o 2,8 % k/k anualizovaně. K růstu ekonomiky přispělo především zvýšení spotřebitelských výdajů, soukromých investic do zásob a nebytových fixních investic. Zároveň ve 2. čtvrtletí zvolnila inflace v americké ekonomice měřená deflátorem HDP. Dnes odpoledne mohou mít výraznější dopad na eurodolar čísla z USA v podobě PCE inflace a spotřebitelské důvěry. Případné zisky eura by podle nás měly být limitovány hladinou 1,09 USD/EUR.
Očekávaná data a události
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (červen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (červenec) – finální údaj
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři