Ranní zprávy 25.07.2024: Souhrnný indikátor důvěry v červenci poklesl o 2,9 bodu m/m na hodnotu 95,1
Klíčové události
- ČR: Souhrnný indikátor důvěry v červenci poklesl o 2,9 bodu m/m na hodnotu 95,1.
- Eurozóna: Kompozitní index PMI v červenci podle předběžného odhadu poklesl na 50,1 z červnových 50,9 bodu, když došlo k meziměsíčnímu poklesu PMI ve službách (51,9 bodu) i PMI ve výrobě (45,6 bodu).
- Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v průzkumu na srpen vzrostla na 18,4 bodu (v červenci -21,6 bodu). Index PMI ve službách v červenci předběžně poklesl na 52,0 bodu a PMI ve výrobě na 42,6 bodu.
- USA: Schodek obchodní bilance v červnu činil 96,8 mld. dolarů. Kompozitní index PMI v červenci předběžně vzrostl na 55 z červnových 54,8 bodu. Prodeje novostaveb v červnu -0,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna vůči euru ve středu ráno sice oslabila k úrovni 25,45 CZK/EUR, ale výraznější ztráty si za celý den nepřipsala, když se obchodování následně stabilizovalo lehce nad úrovní 25,40 CZK/EUR. Ve druhé polovině týdne i nadále nelze vyloučit, že bude testována hladina 25,50 CZK/EUR (letošní minimum koruny). Z domácích makroekonomických statistik byly včera zveřejněny červencové konjunkturální průzkumy. Důvěra domácích ekonomických subjektů (souhrnný indikátor důvěry) v červenci oproti červnu poklesla o 2,9 bodu na hodnotu 95,1. Zatímco v červnu souhrnný indikátor důvěry vzrostl na hodnotu 98,0, na nejvyšší úroveň za poslední dva roky, tak v červenci došlo k poměrně strmému poklesu a červencová hodnota je pod průměrnou úrovní letošního 2. čtvrtletí. V červenci navíc došlo k poklesu důvěry jak mezi podnikateli (výrazně zásluhou průmyslu), tak i mezi spotřebiteli. Pokles spotřebitelské důvěry navíc pokračoval třetí měsíc v řadě. Z komentářů centrálních bankéřů (ČNB) stála za pozornost slova T. Holuba, že se blíží bod, kdy je vhodné přejít na nižší tempo snižování sazeb.
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve středu obchodovalo především v rozmezí 23,40 – 23,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému včera koruna posilovala směrem k hladině 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera nedařilo. Maďarský forint oslabil nad hladinu 393 HUF/EUR a polský zlotý těsně pod hladinu 4,30 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu ráno oslabilo k hladině 1,083 USD/EUR a následně se během dne obchodování vrátilo k úrovni 1,085 USD/EUR. Impulsem pro ranní oslabení eura byla slabší červencová PMI čísla z Německa a následně i z eurozóny, která naznačila, že evropská ekonomika na začátku 3. čtvrtletí de facto stagnovala (neutrální hladina 50 bodů). V útlumu se i nadále nachází výrobní sektor, kde v červenci došlo k poklesu v obou největších evropských ekonomikách, tj. v Německu i ve Francii a kde pokračuje kontinuální pokles zaměstnanosti. Určitou útěchou je alespoň to, že slabou situaci ve výrobním sektoru vyvažují služby, ale i zde došlo k meziměsíčnímu snížení indexu. V posledních měsících navíc dochází ke zrychlení vstupních cen, což vytváří nejistotou pro Evropskou centrální banku (ECB). Z makroekonomických statistik dnes dopoledne bude stát za pozornost německý Ifo index a odpoledne zejména předběžný odhad HDP v USA.
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červen), Projevy centrálních bankéřů (ECB) - Lagardeová
- Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (červenec)
- USA: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad, Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 20/7)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?