Švýcarsko - Průmyslové technologie, průmysl 4.0, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Sektor MEM (strojírenský, elektrotechnický a kovodělný průmysl) je klíčovým průmyslovým odvětvím Švýcarska, jenž úspěšně kombinuje tradiční výrobní know-how s inovativními technologiemi zaměřenými na budoucnost. S přibližně 70 mld. CHF, což představuje 1/4 celkového švýcarského vývozu, je MEM druhým největším exportním odvětvím země. Více než 1/2 jejich vývozu směřuje do zemí EU, zejména do Německa. MEM přispívá přibližně 5 % k HDP Švýcarska ročně a vytváří 1/2 průmyslové přidané hodnoty. Odvětví a oborů je ve švýcarském strojírenství mnoho a nabízí tak českým subjektům široké portfolio příležitostí.
Pro Švýcarsko je sektor MEM (strojírenský, elektrotechnický a kovodělný průmysl) tradičním a velice významným průmyslovým odvětvím.
Strategickým tématem číslo jedna je jeho digitalizace, zejména automatizace výroby a procesů, nové technologie a trendy (senzorové technologie, digitalizace rozhraní pro zákazníky), fotonika, robotika a vývoj a rozvoj digitálních dovedností, produktů a služeb. Investice jsou směřovány především do informačních technologií v oblasti plánování podnikových zdrojů (ERP), systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM), výrobních informačních systémů (MES) a procesu řízení životního cyklu výrobku (PLM).
MEM je technologickým sektorem s velkou inovační a kreativní silou a jedním z hlavních pilířů švýcarské ekonomiky. Patří také k nejvýznamnějším exportním odvětvím a největším zaměstnavatelům v zemi. Sektor MEM skýtá pracovní místa pro 320 000 zaměstnanců ve Švýcarsku, což představuje 8 % celkové pracovní síly, a pro dalších 560 000 pracovníků po celém světě. Tvoří jej převážně malé a střední podniky, které vzdělávají kolem 20 000 potenciálních mladých profesionálů ve Švýcarsku. Objem vývozu tohoto sektoru činí téměř 70 mld. CHF ročně, což představuje 21 %, tedy 1/4 celkového švýcarského exportu. Největší podíl na vývozu mají strojírenské výrobky, výrobky přesné mechaniky a výrobky kovoprůmyslu.
Švýcarský technologický průmysl klade velký důraz na modernizaci a zavádění nových technologií. To má kladný dopad nejen na produktivitu a bezpečnost, ale i na ekologii a udržitelnost, které ve Švýcarsku hrají podstatnou roli.
Odvětví a oborů je ve švýcarském strojírenství celá řada a nabízí tak českým subjektům široké portfolio příležitostí. Česká řešení se mohou uplatnit např. v následujících oblastech: automatizace tovární a montážní výroby, technologie pohonu a převodové techniky, automotive, hydraulika, pneumatický průmysl, intralogistika, obalová technika, technika pro manipulaci s materiálem, zpracování plastů, nové energetické systémy, fotonické a optické systémy, přesné strojírenství, letectví a kosmonautika, technologie svařování a řezání, technologie čerpadel, textilní výroba, environmentální technologie, výroba nástrojů a forem, obráběcí stroje, konstrukce strojů a zařízení pro procesní inženýrství, výrobní systémy pro chemický, farmaceutický a potravinářský průmysl.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz