Lotyšsko - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Počátkem roku 2024 byl schválen "Strategický plán digitální dekády pro Lotyšsko do roku 2030", který vypracovalo Ministerstvo ochrany životního prostředí a regionálního rozvoje. Plán definuje budoucí směřování Lotyšska k dosažení evropských digitálních cílů v oblastech jako jsou digitální dovednosti, digitální infrastruktura, digitalizace podniků a digitalizace veřejných služeb. Očekává se, že do roku 2030 bude mít v Lotyšsku alespoň 70% obyvatel základní digitální dovednosti.
Výzvy pro Lotyšsko také zahrnují plán investovat více než 12 milionů EUR z fondů EU na podporu obnovy pro vytvoření cloudu zpracování dat v národním měřítku. Pro realizování projektu jsou zvoleny 4 instituce – Lotyšské státní centrum pro rádio a televizi, Lotyšská národní knihovna, Informační centrum ministerstva vnitra a datové Centrum zemědělství ministerstva zemědělství. Důvodem je rozvoj technologií, kdy se technologie stávají složitější a úřady si tak nemohou dovolit na 13 institucích udržovat IT specialisty. Zároveň se mají stát údaje obyvatel bezpečnějšími a státní správa efektivnější.
Lotyšsko také schválilo Strategii kybernetické bezpečnosti na období 2023-2026, která si vyžádá celkem 20,4 milionu EUR. Strategie vymezuje hlavní směry činnosti národní politiky kybernetické bezpečnosti a identifikuje budoucí výzvy. Spolu s tím, Kabinet ministrů podporuje návrh zákona o Národní kybernetické bezpečnosti. Cílem návrhu zákona je posílit kybernetickou bezpečnost v Lotyšsku a také implementovat požadavky revidované směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů (NIS2). Zákon o kybernetické bezpečnosti zavádí oproti stávajícímu zákonu o informačních technologiích řadu významných změn. Bude zřízeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti, které bude fungovat jako jednotné kontaktní místo pro otázky kybernetické bezpečnosti a bude sledovat provádění vnitrostátních požadavků na kybernetickou bezpečnost a vyvíjet iniciativy v oblasti vnitrostátní politiky kybernetické bezpečnosti.
Lotyšsko již také dokončilo projekt týkající se digitální knihovny, která poskytuje přístup k obrázkům, dokumentům, periodikům, knihám, mapám, muzejním předmětům, obrazům, hudebninám, filmům, zvukovým a video nahrávkám, které shromáždily archivy, muzea, knihovny, organizace, obce a jednotlivci v Lotyšsku. Celkem lze nyní nalézt více než 3,8 milionu digitálních položek na jakékoli téma.
Rada pro národní bezpečnost včera podpořila vytvoření Národního centra pro umělou inteligenci. Cílem tohoto centra bude vytvoření kompetenčního jádra pro uplatňování umělé inteligence pro účely státní bezpečnosti a ekonomického rozvoje. Spolupracovat má Lotyšská Univerzita, Rižská technická univerzita a Rižská univerzita Stradina.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři