Chorvatsko - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Vodohospodářský sektor byl do nedávné minulosti v Chorvatsku poměrně zanedbávaný a dlouhodobě podfinancovaný. Na veřejnou kanalizaci je napojeno pouhých 57 % obyvatel země, ztráty z pitné vody ve vodovodních řadech v březnu roku 2023 dosahovaly téměř 50 % a činily 238 mil. kubických metrů. Modernizace odvětví je proto nezbytná, Chorvatsko má v tomto sektoru velké plány. Z tohoto důvodu byly v posledních čtyřech letech schváleny projekty rozšiřující a zvyšující efektivitu kanalizační sítě. Potřebné investice do roku 2030 jsou odhadovány na téměř 6,8 mld. EUR. Příležitosti existují při výstavbě čistíren odpadních vod (nejen v řídce obydlených částech země), zájem o dodávky vodovodních rozvodů, environmentálních technologií, o výstavbu kompostáren a linek na zpracování biologicky rozložitelných odpadů.
V minulosti v Chorvatsku docházelo k velkým problémům při schvalování projektů financovaných EU a čerpání finančních prostředků ze strukturálních i kohezních fondů EU bylo na velmi nízké úrovni. Situace se nyní zlepšuje, Chorvatsko má k dispozici celkem 26 mld. Kč na modernizaci vodohospodářské infrastruktury. Podle aktuálních informací státní společnosti Hrvatske vode jsou v současné době připraveny projekty v hodnotě téměř 25 mld. Kč, které by měly být realizovány do konce roku 2025. Nově byly potvrzeny vodovodní projekty v Rijece, Miljašić Jaruze a v Polojci. V dubnu roku 2024 byla zahájena výstavba ústřední čistírny odpadních vod pro oblast Split–Solin za 1,3 mld. Kč, byla dokončena výstavba vodovodní a kanalizační sítě v oblasti Kaštela–Trogir za 1,2 mld. Kč, modernizace vodovodu a kanalizace v oblasti Split–Solin za 850 mil. Kč, výstavba nové čistírny odpadních vod v Dubrovníku za 773 mil. Kč, výstavba odvodňovacího systému v Ivanić Gradu za 682 mil. Kč a další.
V rámci Plánu národní obnovy a odolnosti Chorvatska bylo na vodohospodářské projekty alokováno 139,7 mil. EUR, z čehož bylo přes 100 mil. EUR již využito. Vzhledem k omezeným kapitálovým, technickým i lidským zdrojům lze očekávat, že velká část těchto projektů bude realizována zahraničními firmami. Existují zde proto příležitosti pro zapojení českých firem do mnoha vypisovaných vodohospodářských tendrů. České firmy mohou participovat na projektování a realizaci výstavby úpraven a čističek odpadních vod, kanalizací, vodovodních řadů, přečerpávacích stanic a projektů na ochranu pobřeží a ekologických projektů, zejména v turisticky atraktivních lokalitách. Velkým tématem je také ochrana pobřeží a tím pádem i možnost účastnit se ekologických projektů, které vypisuje vláda. Potenciál mají také dodávky pro odpadové hospodářství a spalovny odpadu.
V roce 2020 podepsala chorvatská vláda se společností H2O Power Memorandum o vybudování sítě 14 vodíkových čerpacích stanic ve velkých městech a podél hlavních dálnic do roku 2025. Na tuto spolupráci reagoval i návrh Národní strategie pro vodík do roku 2050 z téhož roku, který akcentuje význam ekonomického rozvoje založeného na vodíku, výrobu vlastní energie a zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. V březnu 2021 město Záhřeb a společnost INA formalizovaly spolupráci existující od roku 2018 za účelem zavedení vodíku jako ekologického paliva v hromadné dopravě chorvatské metropole. INA taktéž úspěšně požádala o projekt „Vodik“ v otevřené výzvě Fuel Cell Hydrogens Joint Union (FCH JU) vymezující investice pro zavedení vodíku do MHD. Spuštění projektu se očekává ještě v tomto volebním období. Perspektivní jsou i zařízení na zpracování průmyslových odpadů z kalů a odpadních vod.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?