Thajsko - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Země má ideální podmínky pro pěstování řady exportních plodin (rýže, káva, tropické ovoce, kaučukovník) i velké kapacity v oblasti živočišné výroby (drůbež, ryby, krevety). Prioritou thajské vlády je zpracování prvotních surovin s vyšší přidanou hodnotou. Příležitost pro úspěšný dovoz a uplatnění českých produktů na místním thajském trhu se jeví zejména u mladší/bohatší vrstvy společnosti v rámci “chuti experimentovat” a všeobecné oblíbenosti jídla jako silného prvku sociální interakce. Řada thajských/nadnárodních výrobních závodů se podílí na vědě, výzkumu a inovacích v oblasti biotechnologií a „FoodTech“.
Přestože se Thajsko snaží v poslední době profilovat zejména jako moderní a technologicky vyspělá společnost, sektor potravin a zemědělství stále zůstává jednou z nejdůležitějších oblastí produkce, zpracování a zahraničního obchodu. Domácí zemědělství a rybářský průmysl se soustřeďují na silně proexportní komodity (rýže, ryby, mořské plody, tropické ovoce), kde lze najít příležitosti pro české výrobce zpracovatelských technologií pro potravinářský průmysl (mlýny, balírny, mrazírny), neboť vývoz surovin/potravin na vyspělé zahraniční trhy s maximální přidanou hodnotou se stal thajskou prioritou. Naopak při dovozu je domácí trh chráněn celou řadou tarifních (pivo, víno a další alkoholické nápoje), ale zejména netarifních překážek (ovoce, živočišné produkty) a často na něm operují pouze silní exportéři z geograficky blízkých ekonomik (Austrálie, Nový Zéland, USA, Japonsko, Čína). Přesto pro české firmy existuje šance uspět v dílčích a úzce specializovaných segmentech, zejm. v případě osvědčených a celosvětově známých českých komodit/značek, výrobků zdravé/alternativní výživy či potravinových doplňků (s unikátním „příběhem“ a nádechem luxusu).
Další příležitosti lze najít také v oblasti SmartAgriculture a šetrného zemědělství. Thajské zemědělství bude v nadcházejících letech nutné zefektivnit. Souběh několika vlivů (dosud velký podíl zaměstnanosti a odliv pracovníků do průmyslu; klimatické změny zejména delší období sucha) vedou již nyní k většímu zájmu o úspory a modernější technologie. Problematické však zůstává financování projektů v zemědělství.
Další informace lze najít na webové stránce Thailand Board of Investment (BoI) – https://www.boi.go.th/en/index/
Podrobněji k dílčím vybraným sektorům:
Potravinářství –
https://www.boi.go.th/upload/content/Food+industry_5aa7b40bd758b.pdf
https://www.boi.go.th/upload/content/AgritechFoodtech.pdf
Biotechnologie, bioekonomika –
https://www.boi.go.th/upload/content/BOI_brochure_BioEconomy.pdf
SmartAgriculture -
https://www.boi.go.th/upload/content/TIR7_Aw_Smart+farming_5e5dc88fa8284.pdf
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz