mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:54:26

Mexiko - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Mexiko je 4. největším trhem zdravotnické techniky na americkém kontinentě po USA, Brazílii a Kanadě, který z 90 % závisí na dovozu. Poptávka po zdravotnických službách se každoročně zvyšuje v důsledku stárnutí populace i nárůstu počtu civilizačních chorob. Perspektivní je také trh s léčivy s průměrným růstem 6 % ročně. Reforma státního systému zdravotnických nákupů, která narušila dosavadní monopoly, navíc otevřela trh pro nové dodavatele. Jasným trendem je jak ve státním, tak v soukromém sektoru rozsáhlá elektronizace zdravotnických služeb – od robotizace operací po telemedicínu a s ní související poptávku po IT řešeních.

Zdravotní péče je v Mexiku poskytována jak rozsáhlou sítí státních zařízení, tak soukromými poskytovateli. Zvlášť soukromý sektor ve zdravotnictví expanduje a počet zdravotnických zařízení neustále stoupá. Počet doktorů na 1000 obyvatel se dokonce pomalu přibližuje k průměru zemí OECD. V Mexiku bylo v roce 2023 přes 5 000 nemocnic, z toho zhruba dvakrát více soukromých než státních. Ty však mají vysoký počet lůžek, pokrývají 66 % celkové kapacity a kvalita péče je překvapivě dobrá. Nejvíce soukromých nemocnic a klinik najdeme ve státech Estado de México, Mexico City, Jalisco a Guanajuato. Veřejná (státem řízená) zdravotní péče je v Mexiku poskytována v rámci tří hlavních systémů podle zaměstnaneckého statusu, které mají oddělenou síť zdravotnických zařízení, personálu i financování.

Soukromý zdravotnický systém funguje odděleně a soustředí se do velkých měst, přímořských letovisek a příhraniční oblasti s USA, kde kvete zdravotnická turistika. Soukromé pojišťovny, z nichž nejdůležitější jsou Grupo Nacional Provincial (GNP) Seguros Monterrey New York Life, Axa, Mapfre, MetLife, Inbursa, Banorte a Zurich Santander, mají buď svá vlastní zařízení, nebo smlouvy s předními soukromými nemocnicemi. Soukromé pojištění lidé většinou využívají k zajištění rychlého přístupu ke kvalitní zdravotní péči a rozšíření lékařského krytí a služeb. Díky rostoucí střední třídě ho má stále více Mexičanů, kteří neváhají investovat do zdraví svého a svých blízkých. Velká soukromá zařízení často poptávají kvalitnější zdravotnické (i cenově náročnější) vybavení a léčiva a jsou jedním z hlavních odběratelů evropské produkce.

Epidemiologická situace v Mexiku se v posledních třech desetiletích výrazně změnila. Poklesl výskyt přenosných infekčních nemocí, které vystřídaly nepřenosné a civilizační choroby. 72 % dospělých obyvatel Mexika trpí nadváhou a 36 % dokonce obezitou, což Mexiko staví na druhé místo mezi zeměmi OECD. Chronické nepřenosné nemoci jako cukrovka (17 % populace - nejvíce v OECD), kardiovaskulární onemocnění, rakovina, cirhóza jater a onemocnění dýchacího ústrojí jsou nejčastějšími nemocemi vedoucími k úmrtí pacienta staršího 40 let.

Mexiko má relativně mladou populaci, nicméně demografický trend směrem ke stárnutí populace je zřejmý: v roce 2050 by mělo být 27 % ve skupině nad 60 let. S ohledem na stárnoucí populaci a zvyšující se výskyt chronických i civilizačních nemocí se předpokládá až 25% zvýšení poptávky po lécích. Farmaceutický trh bude tedy nadále růst. V Mexiku působí 14 z 15 největších zahraničních farmaceutických společností na světě jako Pfizer či Novartis, které nyní sází na udržitelnost. Prudce také stoupá poptávka po geriatrické péči a s ní souvisejících zařízeních a produktech.

Novým trendem ve státním i soukromém sektoru je elektronizace zdravotnických služeb – od zdravotnických informačních systémů přes specializované programy pro robotické operace až po telemedicínu pro poskytování lékařských konzultací na dálku do odlehlých oblastí země. Zahraniční firmy nabízející inovativní řešení zde mají dveře otevřené.

Rozsáhlé příležitosti nabízí rozvoj nemocniční infrastruktury. Po celé zemi jsou ve výstavbě nebo ve fázi přípravy desítky nových nemocnicstátních i soukromých, případně v režimu Public-Private-Partnership. Řadu těchto PPP projektů zaštiťují velké soukromé nemocniční sítě či velké stavební společnosti, které pak nemocnice rovněž vybavují.

V roce 2019 byl přijat Národní zdravotní plán 20192024 s cílem zlepšit dostupnost a kvalitu veřejné zdravotní péče pro všechny. Pro zefektivnění systému nákupu léčiv a zdravotnického materiálu přistoupila vláda prezidenta Lópeze Obradora k jeho centralizaci. Tato změna, která se neobešla bez komplikací, narušila monopol asi 10 dodavatelů a otevřela trh novým subjektům. Vláda skutečně každý rok zvyšovala výdaje na zdravotnictví a investovala, ovšem dostupnost péče se v Mexiku nezlepšila – statistiky ukazují spíše opak (až 50 milionů lidí bez přístupu ke zdravotnickým zařízením). Čas ukáže, do jaké míry se podařilo splnit slib mít “nejlepší systém veřejného zdravotnictví na světě”.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688