mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:54:36

Tunisko - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Zemědělství představuje strategický sektor pro tuniskou ekonomiku (10 % HDP) a zdroj formální i neformální zaměstnanosti (22,6 %). V roce 2023 se z důvodu sucha propadla zemědělská produkce o 11 %. S nízkou mírou zavlažování zemědělské půdy a zhruba 30 % produktivitou půdy je rozvoj zemědělství pilířem zahraničních rozvojových investic na dosažení potravinové bezpečnosti Tuniska. Požadované technologie zahrnují skladovací kapacity, cenově dostupné zavlažovací technologie i pro menší zemědělce, rezistentní odrůdy obilovin a efektivnější ochrany před nemocemi a škůdci.

Zemědělství přispívá 10 % do HDP Tuniska, představuje 7,5 % investic a 9 % tuniského exportu. Zemědělská půda pokrývá 62 % celkové rozlohy Tuniska (více než 10 mil. hektarů), z toho obdělávaná půda představuje 5,25 mil. hektarů. Tuniskému zemědělství dominují drobní farmáři, kde 75 % zemědělské půdy nepřesahuje 10 hektarů. Pouze 10 % ze 470 tis. zemědělců vyváží hlavní zemědělské komodity tuniského exportu, kterými jsou olivový olej (18 %), datle (15 %), a v menší míře rajčata a citrusové plody.

Postupné snižování vlastní produkce obilí, která pokrývá zhruba 30% zemědělské půdy Tuniska, a její náhlý propad v roce 2023 z důvodu extrémního sucha, posílil tuniskou závislost na dovozu obilí. Odhaduje se, že v roce 2024 Tunisko bude muset na zahraničních trzích nakoupit rekordních 4,7 mil. tun obilí, což představuje navýšení o 80 % oproti roku 2022. Tato situace je v kontextu tíživé ekonomické situace a omezených devizových rezerv neudržitelná. Posílení místní produkce obilí, zavedení efektivnějších způsobů obdělávání půdy a zavlažování patří mezi priority tuniské vlády pro tento stěžejní sektor. Skladovací kapacity, zvyšování produktivity půdy a zavlažování jsou v kontextu klimatických změn v Tunisko klíčové pro celé odvětví zemědělství.

Světová banka na podporu potravinové bezpečnosti v rámci rozvojového programu pro Tunisko na roky 2023 - 2027 prozatím alokovala 520 mil USD, EU plánuje podporu ve výši desítek mil. EUR společně s dalšími zahraničními donory a investory.

Efektivní způsob, jak na tuniský trh vstoupit je poskytnutí nabídky soukromým firmám aktivních v oblasti potravinářství, nebo navázat partnerství s tuniskými distributory zemědělských technologií v rámci veletrhů SIAMAP nebo SIAT, které však byly odloženy na blíže neurčené datum. Spolupráci lze zahájit také pomocí Tuniského zemědělského svazu UTAP s tzv. skupinami pro zemědělský rozvoj (Groupement de développement agricole - GDA). V takovém případě lze rovněž využít nástroje ZRS ČR jako je B2B, nebo Aid for Trade MPO ČR k představení českých technologií a postupů v rámci pilotních projektů.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688