Tanzanie - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Zemědělství v Tanzanii představuje téměř 30 % HDP země, přičemž jsou v tomto odvětví zapojeny tři čtvrtiny pracovní síly země. Zemědělství je nepochybně největším a nejdůležitějším odvětvím tanzanské ekonomiky.
Produktivita zemědělské výroby je v Tanzanii nízká s mírným pokrokem v posledních dvou desetiletích. Dominují zde drobní zemědělci, kteří při zavlažování závisí na srážkách. Při modernizaci sektoru s cílem zvýšit výnosy, vývozy a zpracovávat výrobky s přidanou hodnotou čelí zemědělci značným výzvám. Drobní zemědělci mají potíže s přístupem k přiměřeným skladovacím zařízením, k trhům a úvěrům.
Nejběžnějšími potravinářskými plodinami v Tanzanii jsou kukuřice, pšenice, rýže, sladké brambory, banány, fazole, čirok a cukrová třtina. Mezi tržní plodiny patří káva, bavlna, kešu ořechy, tabák, čaj a sisal.
Rozšiřující se střední třída, rostoucí urbanizace a rozvíjející se sektor stravovacích služeb jsou hlavními motory růstu poptávky po zemědělských produktech orientovaných na spotřebitele. Tanzanci dělají většinu svých domácích nákupů v rodinných obchodech známých jako dukas. Supermarkety se postupně stávají populárními zejména ve velkých městech jako Dar es Salaam, Mwanza a Arusha. Tanzanci utrácejí pětinu svých příjmů za balené spotřební zboží, většinou potraviny. Nejprodávanější kategorií jsou produkty osobní péče (např. zubní pasta) a nápoje (např. sycené nealkoholické nápoje, čaj, energetické nápoje). Mezi hlavní faktory ovlivňující rozhodování o nákupu patří doporučení, cenová dostupnost a předchozí znalost výrobku.
Roční produkce Tanzanie je 2,75 milionu tun ovoce a zeleniny, ale pouze 4 % jsou v zemi zpracována. Nabízejí se možnosti prodeje techniky na zpracování ovoce a zeleniny pro velké pěstitele. Existují příležitosti k obnově starých nebo nepoužívaných zpracovatelských závodů.
Tanzanie stále dováží hodně jedlého oleje. Místní zpracování olejnatých semen je nyní na vzestupu. Pro české firmy to přináší exportní možnosti dodat do Tanzanie zařízení na lisování a zpracování oleje. Mezi běžná olejnatá semena produkovaná v zemi patří slunečnice, sezam, podzemnice olejná, palmový olej atd.
Tanzanie produkuje dostatek bavlny, ale pouze 20 % je lokálně zpracováno. Toto odvětví má velký investiční potenciál při zřizování plně integrovaných textilních továren, jakož i závodů na vyzrňování bavlny, výrobu tkanin a příze (spřádání, tkaní a tisk) či jednotky pro řezání, výrobu a zdobení.
Tanzanie má velkou populaci hospodářských zvířat (17,7 milionu kusů skotu, 12,5 milionu koz a 3,5 milionu ovcí) a produkuje asi 2,6 milionu kusů surových kůží a usní ročně. Velká část je vyvážena surová a pouze 10 % je zpracováno v zemi.
Vzhledem k velké populaci hospodářských zvířat je země ideální také pro zpracování masa, balení a zpracování mléčných výrobků. Investiční příležitosti zahrnují založení závodů na zpracování masa, závodů na zpracování mléčných výrobků a rančů pro dobytek.
Existují také příležitosti pro výrobu hnojiv a pesticidů, po kterých je velká poptávka. Investoři mohou založit výrobny ve zvláštních ekonomických zónách (SEZ), využívat uživatelských či vývozních licencí a dalších incentiv SEZ.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz