Mateřská OSVČ 2024 - kolik a kdy platit na nemocenském k získání peněžité pomoci v mateřství
Ženy, které jsou zaměstnané a platí ze své mzdy odvody (částečně zaměstnankyně a částečně zaměstnavatel) na sociální a zdravotní pojištění, mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM nebo mateřskou). Ovšem na PPM mohou mít nárok i ženy, které podnikají. Nestačí jim ovšem platit jen zákonné odvody, ale musí se dobrovolně účastnit nemocenského pojištění a to po zákonem stanovenou dobu. Pokud toto dobrovolné pojištění neplatí a otěhotní, tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají. V tom případě mohou využít od data narození dítěte rodičovský příspěvek, na který má nárok bez ohledu na placení nemocenského pojištění.
Doba placení dobrovolného pojištění před PPM
Jak dlouho je třeba platit dobrovolné nemocenské pojištění, aby nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikl? Dobrovolné nemocenské pojištění se musí platit minimálně 270 kalendářních dní a to během posledních dvou let. Ovšem zároveň musí být splněna ještě jedna podmínka - 180 dní před nástupem na mateřskou se musí odvádět zálohy pravidelně každý měsíc. Rozhodné období pro výpočet nemocenské dávky, v tomto případě PPM, je 12 měsíců před nástupem na PPM. Pokud by tedy OSVČ chtěla platit vyšší pojistné před nástupem na mateřskou, tak je důležité se soustředit na předchozích 12 měsíců před samotným nástupem na PPM. Období, které je nad 12 měsíců a výše vyměřovacího základu nad tuto dobu nebude PPM ovlivňovat (je jen důležité splnit dobu placení pojistného, což zmiňujeme výše).
Pozn. Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.
Doba trvání PPM a dávky, které může OSVČ čerpat
PPM trvá pro jedno narozené dítě 28 týdnů a pro více dětí 37 týdnů. Nastoupit na mateřskou lze až 8 týdnů před odhadovaným datem porodu. Pokud je maminka OSVČ a nesplní podmínky k dosažení PPM, může od data porodu čerpat rovnou rodičovský příspěvek (od roku 2024 je 350.000 Kč za jedno dítě a musí se vyčerpat do 3 let věku dítěte, při více dětech se částka navyšuje na 525.000 Kč), který by jinak čerpala až po využití PPM. Na mateřskou může nastoupit i otec dítěte, ale až po 6 týdnech po porodu ženy, tedy po tzv. šestinedělí. V tomto případě by se PPM zkrátila o 6 týdnů a otec by mohl využít pobírání PPM při jednom dítěti 22 týdnů a v případě narození více dětí 31 týdnů.
Otec dítěte dále může využít otcovskou dovolenou. Jedná se o 14-denní poporodní péči, kterou může čerpat. Na tuto dávku stačí mít zaplacené jen 3 měsíce nemocenského pojištění před datem porodu.
Další dávka, která lze čerpat po porodu je tzv. porodné. Tato dávka se týká rodin s nízkým příjmem. Je ve výši 13.000 Kč za narozené první dítě a 10.000 Kč pro druhé dítě. Nárok na dávku lze žádat až rok zpětně. Je třeba splnit podmínku, že příjmy rodiny jsou nižší než 2,7násobek životního minima rodiny (do příjmu se nezapočítávají přídavky na dítě).
Výpočet mateřské pro OSVČ
Denní dávka PPM se počítá z odvedeného nemocenského pojištění (musí být splněna doba placení, kterou jsme uvedli výše).Tedy zpětně se z odvedeného nemocenského vypočítá denní vyměřovací základ, ten se následně redukuje podle hranic uvedených níže. Z takto redukovaného základu se pak vypočítá 70 % a tato částka tvoří denní výši pomoci v mateřství (mateřské).
Rozhodné období pro výpočet PPM je 12 měsíců před nástupem na PPM.
Redukční hranice pro PPM jsou následovné:
- do 1.466 Kč - redukce na 100 %
- nad 1.466 Kč do 2.199 Kč - redukce na 60 %
- nad 2.199 Kč do 4.397 Kč - redukce na 30 %
- nad 4.397 Kč se nezohledňuje - redukce tedy na 0 %
Rozmezí možných plateb nemocenského pojistného
OSVČ si může určit částku pojistného v rozmezí minima a maxima pro daný rok. V závislosti na tého částce pak budou vypláceny dávky nemocenského pojištění.
Minimální pojistné
Minimální platba nemocenského pojištění je pro rok 2024 stanovena na 216 Kč měsíčně.
Maximální pojistné
OSVČ v běžném režimu
Maximální je pro konkrétní OSVČ dána vyměřovacím základem sociálního pojištění z posledního předchozího Přehledu o příjmech a výdajích.
I toto maximum lze navýšit umělým zvýšením vyměřovacího základu na Přehledu o příjmech a výdajích. V tom případě ale musíte ze zvýšeného základu platit i vyšší sociální pojistné.
Nikdy ale nesmí pojistné překročit 4.355 Kč (2,7 % z všeobecného maximálního měsíčního vyměřovacího základu 161.296 Kč).
Nelze-li určit měsíční základ z naposledy podaného přehledu o příjmech a výdajích (např. při zahájení samostatné výdělečné činnosti, kdy v posledních třech letech nebyla činnost vykonávána), rovná se tento polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok. Polovina průměrné mzdy v roce 2024 činí 21 984 Kč, tzn. platbu pojistného ve výši 594 Kč měsíčně (2,7 % z 21 984 Kč).
I. pásmo – 410 Kč (maximální VZNP OSVČ: 15 170 x 0,027)
II. pásmo – 758 Kč (maximální VZNP OSVČ: 28 050 x 0,027)
III. pásmo – 1159 Kč (maximální VZNP OSVČ: 42 900 x 0,027)
OSVČ v paušálním režimu si uměle navýšit základ nemůže.
Příklad - minimální platba nemocenského pojištění:
OSVČ platí minimální platbu na nemocenského pojištění ve výši 216 Kč (samozřejmě se splněnou délkou placení). Minimální vyměřovací základ je 8.000 Kč. V tomto případě bude denní dávka peněžité pomoci v mateřství 185 Kč/den. Při narození jednoho dítěte je doba trvání PPM 28 týdnů, celková dávka, kterou žena při PPM dostane je 36.260 Kč (185 Kč * 28 týdnů * 7 dní). Při narození více dětí se nárok na PPM prodlužuje na 37 týdnů (185 Kč * 37 týdnů * 7 dní = 47.915 Kč).
Příklad - maximální platba nemocenského pojištění:
Pokud OSVČ platí maximální platbu na nemocenské pojištění 4.388 Kč, a jeho vyměřovací základ je 133.742 Kč (4.397 Kč * 365 dní) měsíčně (nad vyšší vyměřovací základ se již nepřihlíží a PPM dosáhne svého maxima), tak bude denní dávka peněžité pomoci v mateřství 1.797 Kč za jeden den (což je nejvyšší částka, kterou lze dosáhnout). Při narození jednoho dítěte je doba trvání PPM 28 týdnů, celková dávka, kterou žena při PPM dostane je 352.212 Kč (1.797 Kč * 28 týdnů * 7 dní). Pokud by se narodilo dětí více, tak je nárok na 37 týdnů - dávka by se zvýšila na 465.423 Kč (1.797 Kč * 37 týdnů * 7 dní).
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna