Ranní zprávy 17.07.2024: Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesl na 43,7 b
Klíčové události
- Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesl na 43,7 b. Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu přebytkem ve výši 13,9 mld. eur.
- Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesl na 41,8 b. Dílčí index hodnocení současné situace vzrostl na -68,9 b.
- Polsko: Růst spotřebitelských cen v jádrové složce v červnu zpomalil na 3,6 % r/r.
- USA: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 2,3 % r/r, meziměsíčně stagnovaly. Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB v červenci klesl na 42,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: České koruně se včera za absence tuzemských makroekonomických statistik dařilo. Již od ranních hodin v jejím případě převládal posilující trend. Zatímco ráno se obchodovalo nad hladinou 25,35 CZK/EUR, odpoledne koruna zakončila pod touto úrovní. Podařilo se jí tak umazat pondělní ztráty.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru pak česká měna naopak mírně oslabila. V dopoledních hodinách sice mířila pod hladinu 23,25 CZK/USD, zisky však odevzdala a na konci včerejšího odpoledne se pohybovala na úrovni 23,30 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si česká měna dokázala připsat zisky, když v průběhu celého dne převážně posilovala. Zatímco ráno se obchodovalo nad hladinou 5,95 CZK/PLN, odpoledne koruna zakončila na úrovni 5,92 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru odevzdal pondělní zisky a zamířil nad hladinu 392 HUF/EUR. Polskému se rovněž nedařilo, zatímco ráno se pohyboval na hladině 4,25 PLN/EUR, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 4,28 PLN/EUR. Zlotý se tak nachází na týdenních minimech. Polská spotřebitelská inflace v jádrové složce v červnu zpomalila více, než se čekalo, a to na 3,6 % r/r, zatímco trh odhadoval poklesl na 3,7 % r/r.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo americké měně. Zatímco zprvu převládalo obchodování v blízkosti hladiny 1,090 USD/EUR, po zveřejnění amerických maloobchodních tržeb dolar posílil pod tuto úroveň, kde se obchodovalo i na konci odpoledne. Tržby z amerického maloobchodu totiž příjemně překvapily. V červnu meziměsíčně stagnovaly, ačkoli trh odhadoval poklesl o 0,3 %, data za květen byla zároveň revidována směrem nahoru (z 0,1 % m/m na 0,3 % m/m). Výrazným nárůstem překvapily také tržby v tzv. kontrolní skupině, které jsou klíčové z hlediska výpočtu HDP, které vzrostly o 0,9 % m/m (nejvíce od dubna 2023).
Očekávaná data a události
- ČR: Ceny průmyslových výrobců (červen)
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen – finální údaj (červen)
- USA: Stavební povolení, zahájené stavby domů (červen), Průmyslová produkce (červen), Béžová kniha Fedu
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři