Koruna v oslabení: Prohráváme třetinu, ale zápas ještě nekončí
Minulý týden nakonec zdaleka nepatřil k avizovaným obdobím stabilizace, když koruna dále oslabovala nad hranicí 25,40 EUR/CZK, a dokonce atakovala nejslabší úrovně za poslední rok.
Z pohledu technické analýzy se v posledních týdnech zformoval nový krátkodobý trend, když na přelomu června/července klouzavý 2týdenní průměr prolomil úroveň 2měsíčního průměru a dále roste výrazně nad tuto úroveň, přičemž ke slábnutí trendu zatím příliš nedochází.
Ostatní menší středoevropské měny jako maďarský forint či polský zlotý však za poslední měsíc naopak posilují, což ukazuje, že za trendem slabší koruny stále stojí zejména dočasná reakce trhu na červnové překvapující snížení úrokových sazeb ČNB o 50 bb, kdy většina analytiků očekávala opatrnější postup bankovní rady. Z dlouhodobého hlediska by tak měla koruna postupně opět začít posilovat, jakmile trh vstřebá jen o něco nižší repo, než původně očekával.
V minulém týdnu pak zásadním faktorem pro kurz koruny byla překvapivě příznivá spotřebitelská inflace v ČR, která navzdory analytickým odhadům zpomalila až na inflační cíl centrální banky. Trh situaci vyhodnotil jako pozitivní z hlediska dalšího, a potenciálně i rychlejšího uvolňování měnově politiky, což však korunu dále oslabilo.
Důležitou událostí byla i výpověď předsedy Fedu před americkým Kongresem, která pomohla mírně zvýšit pravděpodobnost prvního snížení sazeb již v září. K tomu přispěl i příznivý vývoj americké inflace, euro tak v reakci posilovalo již od poloviny týdne, koruna se stabilizovala až ve čtvrtek a do konce týdne pak mírně posilovala.
Tento týden bude v hlavní roli čtvrteční měnově-politické zasedání ECB. V rámci analytické obce panuje shoda na tom, že tentokrát zůstanou úrokové sazby v eurozóně beze změny, následná tisková konference však může napovědět více ohledně načasování a intenzity dalšího uvolnění měnové politiky.
Domácí trh pak bude reagovat i na středeční ceny výrobců v ČR, kde očekáváme, že oproti předchozímu měsíci ceny opět poklesnou. Z Německa bude důležitým také index cen výrobců, ale i průzkum ZEW mezi analytiky, kde očekáváme pokles v případě sentimentu i hodnocení aktuálních tržních podmínek.
V průběhu týdne se ještě může projevovat reakce trhu na sobotní pokus o atentát na Donalda Trumpa v USA, což mírně oslabilo pozici dolaru vůči euru.
Vzhledem k síle aktuálního trendu slábnoucí koruny je nyní naše krátkodobá prognóza koruny pod revizí. Výhled na 6M+ však vzhledem k fundamentálním faktorům zůstává ve prospěch silnější koruny. Současnou situaci vnímáme spíše jako příležitost k nákupu koruny.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 09.11.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 34.24 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun