Růst tržeb v maloobchodu zpomaluje
„V dubnu tržby v maloobchodě pokračovaly v meziročním růstu a stejně tomu bylo v květnu. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. V dubnu se v porovnání se stejným obdobím zvýšily o 5,3 %, v květnu pak meziročně o 4,4 %. Co se týká meziměsíčního vývoje, tržby v maloobchodě začaly nabírat opačný směr. Růstová trajektorie, kterou maloobchod v lednu započal, v dubnu začala brzdit. Meziměsíčně tehdy tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel reálně stagnovaly, v květnu se pak tržby dokonce meziměsíčně snížily o 0,1 %,“ komentuje data Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Růst zaznamenaly tržby za prodej a opravy motorových vozidel, meziročně se zvýšily o 2,0 %, meziměsíčně pak o 0,1 %. Tržby za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží v květnu meziměsíčně shodně klesly o 0,5 %, naopak tržby za potraviny vzrostly o 0,6 %. Meziročně tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,1 %, za potraviny o 4,2 % a za pohonné hmoty o 2,2 %. Největší meziroční růst, o 18,0 %, zaznamenaly tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, dařilo se také internetovým a zásilkovým obchodům. Jejich tržby vzrostly v květnu meziročně o 14,5 %. Tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím se navýšily o 5,9 %, za zmínku pak stojí také tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží, které se zvýšily o 13,2 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Otázkou však bude další vývoj. Důvěra v českou ekonomiku se totiž v červnu mezi spotřebiteli snížila o 0,6 bodu na hodnotu 101,0 a klesala tak již druhý měsíc v řadě. Češi navíc v příštích dvanácti měsících očekávají zhoršení celkové kondice tuzemské ekonomiky. Důležitá pak pro spotřebitele bude i letošní úroda. Podle prvních odhadů sklizní k 10. červnu se oproti loňskému roku očekává úroda základních obilovin nižší o 8,8 %; loňská sklizeň však byla nadprůměrná. Česko je v produkci základních obilovin dlouhodobě soběstačné, je však možné, že se zhoršená úroda propíše i do cen pro spotřebitele. Například očekávaná úroda řepky je meziročně nižší o 20,2 %. Řepka je přitom široce využívána v potravinářském, ale i krmivářském průmyslu,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?