Maďarsko se ujímá předsednictví v Radě EU
Maďarsko se ujímá předsednictví v Radě EU
V pondělí 1. července se Maďarsko ujímá půlročního předsednictví v Radě EU. Předsednickou štafetu přebírá po Belgii a následujících šest měsíců se chce ve svém programu zaměřit na posilování evropské obranné politiky nebo konkurenceschopnosti EU. Mottem předsednictví je „Make Europe Great Again“.
Za dobu svého členství v EU bude Maďarsko předsedat ostatním unijním státům podruhé. Podle maďarského ministra pro evropské záležitosti Jánose Bóky se Maďarsko ujímá předsednictví v obtížných časech. V rámci tiskové konference, během které byly představeny priority předsednictví, zmínil například válku na sousední Ukrajině, výzvy spojené s konkurenceschopností, či formování nových unijních institucí po volbách do Evropského parlamentu.
Podle Bóky se v následujícím půlroce uskuteční přes 1500 setkání pracovních skupin nebo 37 ministerských zasedání Rady EU, a to jak v Bruselu, tak v Lucemburku či Budapešti. Právě v maďarské metropoli se již 11. července uskuteční první neformální jednání unijních ministrů pro životní prostředí.
Maďarsko představilo 7 hlavních priorit, na které se chce během předsednictví zaměřit:
Nová evropská dohoda o konkurenceschopnosti
Jednou z hlavních priorit Maďarska bude řešení dopadů nepříznivých hospodářských podmínek posledních let, jako je vysoká inflace, zvyšující se veřejný dluh, vysoké ceny energií, roztříštěnost mezinárodních dodavatelských řetězců nebo nižší evropská produktivita a pomalejší hospodářský růst.
Maďarské předsednictví bude proto klást velký důraz na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a tento cíl zahrne do všech politik. Přijetí nové evropské dohody o konkurenceschopnosti je klíčovou prioritou maďarského předsednictví s cílem obnovit hospodářský rozvoj a vytvořit podmínky pro udržitelný růst a prohloubení vnitřního trhu.
Posílení evropské obranné politiky
Maďarské předsednictví bude klást důraz na posílení evropské obranné, technologické a průmyslové základny, včetně obranných inovací a posílení spolupráce členských států při zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany.
Politika rozšiřování založená na zásluhách
Maďarsko se dlouhodobě zabývá zajištěním evropské perspektivy pro západní Balkán, neboť integrace tohoto regionu je pro EU přínosná z hospodářského, bezpečnostního i geopolitického hlediska. V zájmu dalšího rozšíření a prohloubení spolupráce pozve předsednictví ke konzultacím partnery jak v rámci summitu EU-Západní Balkán, tak v rámci Evropského politického společenství.
Zastavení nelegální migrace
Maďarsko se chce v rámci předsednictví zaměřit na užší spolupráci se zeměmi, které s EU hraničí, a také s klíčovými zeměmi původu a tranzitu. Jednou z priorit je omezení nelegální migrace a pašování lidí. V tomto ohledu bude maďarské předsednictví věnovat zvláštní pozornost vnějšímu rozměru migrace, včetně účinné spolupráce s příslušnými třetími zeměmi, účinnějšího navracení a inovativních řešení azylových pravidel.
Utváření budoucnosti politiky soudržnosti
Sbližování regionů je klíčové nejen z hlediska plného využití potenciálu konkurenceschopnosti EU, ale je také nezbytné pro řádné fungování jednotného trhu. Maďarské předsednictví bude usilovat o strategickou debatu na vysoké úrovni o budoucnosti politiky soudržnosti, včetně její úlohy při podpoře konkurenceschopnosti a zaměstnanosti, či při řešení demografických výzev.
Zemědělská politika EU zaměřená na zemědělce
V nadcházejícím pololetí bude maďarské předsednictví vybízet Radu pro zemědělství a rybolov, aby využila institucionálního přechodného období a vedla novou Komisi při formulování pravidel zemědělské politiky Unie po roce 2027 v zájmu konkurenceschopného zemědělství odolného vůči krizi a vstřícného k zemědělcům.
Řešení demografických problémů
Stárnutí společnosti, ekologický a digitální přechod, vylidňování venkova, rostoucí tlak na fiskální zdroje a měnící se svět práce vytvářejí demografické výzvy, na které se chce Maďarsko zaměřit. Maďarské předsednictví, které plně respektuje pravomoci členských států, chce na tyto výzvy upozornit a využít demografický soubor nástrojů Komise, který byl zveřejněn v říjnu 2023.
Zdroj a foto: Rada EU
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz