V4 Group (V4 Group)
Daně a účetnictví  |  01.07.2024 09:19:41

Dohodáře čekají změny. Víte, na co se brigádnici mají už v létě připravit?

Od 1. července 2024 vstupují v platnost nové daňové změny, které se dotknou i prací na dohody o provedení práce. Tyto změny přináší novela zákona, která upravuje administrativní povinnosti zaměstnavatelů, podmínky pro penzijní spoření se státním příspěvkem a další významné změny.

Nejčastějšími smlouvami, co se týče brigád, bývají dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Obě smlouvy mají jistá omezení. Na DPP je možné odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce a na DPČ maximálně polovinu běžné pracovní doby, což bývá obvykle 20 hodin týdně. DPČ by měla pokrýt spíše dlouhodobější práce.

Výhoda DPP spočívá v tom, že pokud mzda zaměstnance nepřesáhne 10 tisíc korun, neodvádí ani jedna strana, tedy zaměstnanec ani zaměstnavatel, odvody na zdravotní a sociální pojištění. Jestliže dojde k překročení hranice výdělku 10 tisíc korun, musí být zaplaceny odvody na sociální a zdravotní pojištění v plné výši.

Od 1. července 2024 budou mít zaměstnavatelé nové administrativní povinnosti týkající se zaměstnanců pracujících na základě dohod o provedení práce. Tyto povinnosti zahrnují:

  1. Oznamování data nástupu a skončení zaměstnání: Zaměstnavatelé budou muset oznamovat datum nástupu do zaměstnání a jeho skončení u zaměstnanců na DPP, i když tito zaměstnanci nejsou účastní nemocenského pojištění. Toto oznámení musí být učiněno elektronicky do 20. dne následujícího měsíce.
  2. Zasílání informací o vyměřovacím základu: Zaměstnavatelé budou muset každý měsíc zasílat elektronicky informaci o vyměřovacím základu zaměstnanců na DPP, i když nejsou účastní nemocenského pojištění. Toto oznámení musí být také provedeno do 20. dne následujícího měsíce.
  3. Registrace zaměstnavatelů: Pokud zaměstnavatel nebyl dosud přihlášen do registru zaměstnavatelů z důvodu zaměstnávání pouze zaměstnanců na DPP, kteří nejsou účastni nemocenského pojištění, bude se muset do tohoto registru přihlásit nejpozději do 30. července 2024.

Od 1. ledna 2025 bude zaveden nový institut tzv. „oznámené dohody“. Tento režim umožní, aby zaměstnanec na DPP mohl využívat vyšší limit 25 % průměrné mzdy (aktuálně 10 500 ) pouze u jednoho zaměstnavatele, který si tento limit zarezervuje u ČSSZ jako první. Ostatní DPP budou spadat do režimu „neoznámené dohody“ a jejich účast na pojistném bude posuzována stejně jako u ostatních pracovněprávních vztah,“ říká Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdy příjem z brigád danit?

V některých případech se brigádníkům nevyhne ani placení daní. „I pro studenty platí obecné pravidlo pro podávání daňových přiznání. Byť se nepředpokládá, že by studenti měli např. příjmy z podnikání či nájmu, může v současné době i tato situace nastat a v takovém případě musí studenti podat přiznání z titulu provozování podnikatelské činnosti či příjmu z nájmu,“ vysvětluje Michal Jelínek.

Mnohem častější jsou však případy, kdy si studenti přivydělávají, a to buď během celého roku, nebo o prázdninách. V takovém případě záleží na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru zvolili a zda podepsali prohlášení poplatníka k uplatňování daňové slevy.

Jestliže zaměstnanec nepředložil prohlášení poplatníka, bude mu ze mzdy zaměstnavatelem stržena srážková daň ve výši 15 procent.

„Pokud mají studenti uzavřenou klasickou pracovní smlouvu nebo daleko častěji dohodu o provedení práce a podepsali prohlášení poplatníka k uplatňování daňové slevy, nemusela jim být během roku daň vůbec srážena. V takovém případě, nemají-li studenti jiné příjmy, žádné přiznání podávat nemusí,“ radí Michal Jelínek a dodává, že v případě, kdy jim byla daň sražena nebo nepodepsali prohlášení poplatníka, je zapotřebí požádat zaměstnavatele o vydání potvrzení o zdanitelných příjmech za daný rok a na základě tohoto potvrzení pak vyplnit a podat daňové přiznání. Daň jim pak bude finančním úřadem vrácena v případě, že jim v daňovém přiznání vyjde daňový přeplatek.

„Zjednodušeně řečeno, pokud měl student pouze příjmy z jakéhokoliv zaměstnaneckého poměru, měl by zaměstnavatele požádat o potvrzení o zdanitelných příjmech. V případě, že na něm bude uvedeno, že mu byla sražena daň, je pro něj výhodné si daňové přiznání podat, protože mu bude ze strany finančního úřadu vrácena za předpokladu, že mu v daňovém přiznání vyjde přeplatek daně,“ uzavírá Michal Jelínek z V4 Group. 

V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688