Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
Česká koruna je po překvapivém červnovém snížení úrokových sazeb o 50bps pod tlakem a pohybuje se dál nad klíčovou psychologickou metou 25,00 EUR/CZK. Co čekat dál?
Úrokové sazby (politika ČNB) jí v dohledné době příliš nepomohou. Je sice vysoce pravděpodobné, že další pohyb sazeb směrem dolů bude “pouze” o 25bps, trhy však s takovým vývojem do značné míry počítají a podobně jako my očekávají sazby na konci roku v blízkosti 4,0 %. Tento scénář už sám o sobě počítá s jedním zasedáním bez snížení sazeb a ještě pomalejší postup by pravděpodobně vyžadoval buď výrazně silnější růst ekonomiky nebo nová inflačně-mzdová překvapení anebo ještě výraznější oslabení koruny (odhadujeme alespoň do pásma 25,50-25,90).
Zdroj: Kurzy.cz
Poslední revize HDP přitom v pátek přinesla obrázek, ve kterém se ekonomice dařilo o něco lépe v roce 2023 a naopak hůře v roce 2024. Investice nevypadají sice tak “strašidelně” jako při prvním odhadu, ale růst spotřeby domácností byl revidován lehce směrem dolů a po delší době také viditelně poklesla míra úspor domácností. To vše spíše obavy z inflace lehce tlumí a hovoří ve prospěch pokračování uvolňovacího cyklu.
Pro “pauzu” v cutovacím cyklu by tak musela hovořit spíše některá guvernérem zmiňovaná pro-inflační rizika - rychlejší růst mezd, další akcelerace inflace služeb nebo přerušení dezinflace u neergetického zboží. Pokud se nic takového nestane, předpokládáme že k přerušení cyklu snižování sazeb dojde letos jen jednou na konci roku - v důsledku nejistoty spojené s lednovým efektem. S něčím podobným počítá i trh a těžko tedy čekat, že by koruně mohla v dohledné době výrazněji pomoc změna tržních sazeb.
Koruna tak může být v nejbližších týdnech a měsících vydána na pospas politickému napětí v Evropě (francouzské volby) i v USA - citlivá je zejména na zisky dolaru a nárůst rizikových prémií na dluhopisových trzích v eurozóně. Na druhé straně ji může lehce pomoci klidnější letní obchodování i zlepšující se vnější rovnováha, ta však zatím do jisté míry odráží redukci zásob a slabší dovozy. Navíc v posledních měsících dál relativně svižně rostly úvěry v eurech a míra zajištění českých exportérů se zdá být relativně rozumná. Dál proto předpokládáme korunu ze současných úrovní na konci roku jen o něco málo silnější (24,70 EUR/CZK) s tím, že v dohledné době může zůstat pod tlakem politické nejistoty.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna