Při prodeji zboží na inzertních portálech buďte obezřetní. Podvodníci využívají důvěřivosti a neznalosti lidí
Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Při prodeji zboží na inzertních portálech buďte obezřetní
BEROUNSKO – Podvodníci využívají důvěřivosti a neznalosti lidí.
Na berounské policisty se koncem května obrátil o pomoc muž, který prodával na inzertním portálu kameru za 1.800 korun českých. Tomu se ozval neznámý zájemce, který předstíral zájem o zboží a zaslal mu odkaz na přepravní společnost. Po otevření odkazu se oznamovateli zobrazilo přihlášení do internetového bankovnictví, do kterého zadal přihlašovací údaje a poté potvrdil navazující kroky. Po chvíli zjistil, že mu z jeho bankovního účtu někdo odčerpal téměř 20.000 korun českých.
Tomuto typu podvodu se říká reverzní podvod. Ve zkratce se jedná o typ podvodu, ve kterém se pachatel postaví do role falešného zájemce o koupi, začne předstírat fiktivní zájem o zboží a nabídne prodávajícímu zajištění veškerého komfortu spojeného s jeho prodejem a následnou přepravou. Ve většině případů probíhá komunikace mezi oběma stranami písemně, a tak pachatel zašle prodávajícímu prostřednictvím e-mailu nebo prostřednictvím jiné komunikační platformy odkaz na přepravní společnost. Po otevření odkazu je prodejce nasměrován na falešné internetové bankovnictví, do kterého vyplní veškeré přihlašovací údaje. V tuto chvíli již údaji disponuje pachatel, který údaje využije ke skutečnému přihlášení do internetového bankovnictví a následně pak převádí a odčerpává finanční prostředky na další účty.
Jaký by měl být správný postup?
-
Před prodejem zboží si v ideálním případě zjistěte jakým způsobem ho bezpečně prodat. Informujte se na inzertních portálech, zeptejte se zkušenějších.
-
Prohlédněte si recenze a hodnocení zájemce o koupi. Buďte obezřetní v případě absence hodnocení, v případě toho, že účet prodejce je nový a obsahuje minimum údajů.
-
Nikdy se nepřihlašujte do internetového bankovnictví přes zaslané odkazy, formuláře. Nejbezpečnější přihlášení na účet je přes mobilní aplikaci vaší banky.
-
V případě, že jste prodávající, plně postačí zaslat zájemci o zboží číslo vašeho účtu. Po obdržení peněz od kupujícího mu poté můžete nabízené zboží odeslat.
-
Neposkytujte nikomu údaje k platební kartě a ani je nezadávejte do zaslaných odkazů.
-
V případě napadení bankovního účtu okamžitě kontaktujte svojí banku. Až potom řešte, co a kdo udělal špatně. Prioritou je záchrana peněz.
-
Oběť podvodu by se měla co nejdříve obrátit na Policii ČR. Důležité je rovněž doložení všech důkazů, které má oběť k dispozici včetně komunikace s podvodníkem.
-
Když už se stanete obětí, důležité je rovněž poučení se a následná zvýšená ostraha a bdělost.
Vyjma sledování aktuálních trendů podvodníků, doporučujeme rovněž vyzkoušet kybertest , který poslouží jako užitečný návod jak rozpoznat podvodné útoky.
nprap. Simona Vacherlohnová
preventistka PČR ÚO Beroun
29. května 2024
Poslední zprávy z rubriky Kriminalita a bezpečnost:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz