Guerézy mají v plzeňské zoo nový pavilon
Fotografie: H. Josefová a K. Misíková
Primátor města Plzně Roman Zarzycký v úterý 25. června 2024 slavnostně přestřihl pásku u nového pavilonu gueréz angolských v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnilo také vedení plzeňské zoo, zástupci stavitelské firmy i veřejnost.
„Plzeňská zoologická a botanická zahrada je jednou z největších atraktivit našeho regionu. Je to možná obligátní rčení, ale ročně ji navštíví půl milionu lidí. Přeji jí, aby i díky tomuto novému pavilonu letos překonala návštěvnický rekord,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký. Dodal, že stavba pavilonu si vyžádala investici ve výši necelých 20 milionů korun včetně DPH a potřebné prostředky poskytlo město Plzeň. „Plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu rádi podporujeme a investujeme do ní.
Děkuji celému jejímu týmu za péči, kterou zvířatům poskytuje, i za to, jak se stará o návštěvníky. Budeme vás podporovat i nadále,“ řekl také primátor Roman Zarzycký.
Ředitel plzeňské zoo Jiří Trávníček připomněl, že otevření nového pavilonu je asi největší letošní událostí v zoo: „Otevíráme nádherné místo s krásnou vyhlídkou a krásnou stavbou. Je tady všechno křivé tak, aby to bylo nejblíže nádherné Africe.“
„Nový pavilon má velkou expoziční místnost, dvě oddělené klece s obslužnou chodbou, technickou místnost a přípravnu pro ošetřovatele. Na jižní vnější straně je další klec a na dva ostrovy směřují lávky v tunelech. Navazující stavba z borovicových kulatin směrem k výběhu zeber je zastřešenou stylovou pozorovatelnou,“ popsal novou stavbu technický náměstek plzeňské zoo Radek Martinec.
Guerézy jsou v Plzni chovány od roku 1998, byly umístěny v pět desítkách let staré dřevěné budově, která byla v havarijním stavu. „Celkem bylo za tu dobu do Plzně přivezeno postupně devět gueréz. Podařilo se odchovat jedenáct mláďat a do jiných zoo postupně odcestovalo osm těchto primátů. Současná plzeňská skupina je pětičlenná, tvořená jedním samcem a čtyřmi samicemi,“ uvedla zooložka Lenka Václavová.
Guerézy patří mezi tzv. úzkonosé primáty čeledi kočkodanovití, jsou to opice výhradně africké. Nemají také vyvinuté lícní torby jako paviáni, přizpůsobili se postupně trávení listí, které je jejich hlavní potravou. Mají proto velké množství slin a žaludky vzdáleně podobné trávicím orgánům přežvýkavců, které obsahují symbiotické bakterie. Slouží jim k rozkládání celulózy.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz