David Matulay (InvestingFox)
Okénko BIG EXPERT  |  25.06.2024 13:03:07

Amazon upevňuje svou pozici na trhu. Akcie dosahují nových maxim

Společnost Amazon, která začínala jako internetový obchod s knihami, urazila od svého vzniku dlouhou cestu a expandovala do různých odvětví. Společnost nezahálela ani vteřinu a neustále přizpůsobuje své služby trendům a potřebám zákazníků. Nejnověji představila inovace ve své sekci Amazon Business, kde došlo dokonce k rozšíření služeb Amazon Pharmacy, a akcie společnosti dosáhly nových maxim

Nové produkty pro firemní klientelu

Amazon Business, což je divize společnosti zaměřená na firemní klientelu, nedávno představila několik nových produktů, které by měly podnikatelům usnadnit práci. Jedním z nich je Amazon Business App Center, kde lze účet Amazon Business propojit s více než 25 aplikacemi třetích stran z celého světa pro účetní nebo analytické nástroje firem. Dalším je například nástroj pro správu rozpočtu, který přináší vylepšení, jako je sledování rozpočtu v reálném čase, předběžné schvalování nákupů a konsolidované objednávky. Tyto funkce umožňují podnikům lepší finanční přehled a kontrolu nad výdaji a jsou již k dispozici mimo jiné v USA, Kanadě, Německu nebo Francii. Tyto inovace naznačují schopnost společnosti Amazon konkurovat dalším gigantům, jako je například Microsoft, který rovněž poskytuje softwarové produkty zaměřené na podniky a je v této oblasti dominantním hráčem.

Přítomnost společnosti Amazon ve zdravotnictví

Společnost Amazon působí také v oblasti zdravotnictví prostřednictvím své dceřiné společnosti Amazon Pharmacy, která byla založena v roce 2020 během pandemie Covid a poskytuje svým předplatitelům dodávky různých léků do domu. Nedávno společnost oznámila rozšíření tohoto programu prostřednictvím služby RxPass, což znamená, že zákazníci budou mít nárok na širší škálu léků od více výrobců. Amazon tak konkuruje lékárnám jako CVS nebo Walgreens, které mají dlouhou historii. Mezi výhody předplatného patří také slevy ve výši 40 až 80 % v závislosti na typu léku. Podle viceprezidenta společnosti Amazon Pharmacy takové programy pomáhají motivovat pacienty, aby dodržovali předepsané léky, a zároveň jim pomáhají snížit náklady s tím spojené.

Další oblasti použití

Je třeba připomenout, že Amazon je především technologická společnost a má svého koně i v závodě o umělou inteligenci. Společnost si je vědoma obrovského růstu tohoto odvětví, a proto ve spolupráci se společností NVIDIA využívá technologie ve své divizi Amazon Web Services (AWS), která se zaměřuje na cloudové služby a ke svému provozu potřebuje datová centra s výkonnými a energeticky úspornými procesory.[1] Amazon také provozuje vlastní streamovací službu Prime Video, která obsahuje tisíce filmů, televizních pořadů a dalších programů a konkuruje gigantům, jako jsou Netflix a Disney+.[2] Předplatitelům služby Amazon Prime nabízí společnost kromě téměř neomezených možností doručování také přístup k této streamovací platformě.

Obvinění z nepříznivých pracovních podmínek

Navzdory prvotřídním službám je jméno Amazonu spojeno také s kontroverzí, zejména ve vztahu k jeho zaměstnancům. Nejnovějším případem je pokuta ve výši 5,9 milionu dolarů od kalifornského Odboru pro průmyslové vztahy (DIR) za to, že neinformoval zaměstnance o jejich výrobních kvótách, za jejichž nedodržení jsou trestáni. Tento případ se týká 2 konkrétních skladů společnosti Amazon. Zákon stanoví, že zaměstnanci mají být o splnění těchto výrobních cílů předem písemně informováni. Společnost se proti tomuto rozhodnutí odvolala a dokonce popřela existenci pevných kvót ve svých skladech. Tato podezření jsou hlavním důvodem, proč se v posledních letech stále více pracovníků po celé zemi přidává k odborům. V minulosti Amazon čelil také kritice kvůli nevyhovujícím platovým podmínkám svých zaměstnanců v distribučních centrech. Podobné případy podkopávají pověst společnosti působící v tolika oblastech a mohou ji dlouhodobě poškodit.

Pokračující růst

I přes některé neúspěchy je Amazon stále dominantním hráčem v oblasti prodeje a distribuce a nechává své konkurenty daleko za sebou. Roční tržby společnosti zaznamenaly obrovský růst, a to i přes vysokou inflaci a obecně nepříznivou hospodářskou situaci. Pro rok 2023 dosáhly 574,8 miliardy dolarů s meziročním nárůstem 11,8 %.  V prvním čtvrtletí roku 2024 zaznamenala společnost Amazon tržby ve výši 143,31 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 12,5 %, a čistý zisk se oproti stejnému období před rokem zvýšil o celých 228,9 % na 10,43 miliardy dolarů.

Akcie na maximech

Akcie společnosti si od začátku letošního roku připsaly již zhruba 25 %, čímž smazaly veškeré ztráty způsobené hospodářskou krizí, a v současné době se obchodují na historických maximech.[3] Tržní kapitalizace společnosti Amazon dosahuje hranice 2 bilionů USD a je pátou nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě. *

Zdroj: Investing.com*

Závěr

Na základě výše uvedeného je zřejmé, že společnost Amazon má široké portfolio aktivit, čímž značně diverzifikuje své podnikání, což by ji mělo učinit odolnou vůči rizikům spojeným se stagnací některých odvětví. Konglomerát za dobu své existence prokázal velkou schopnost přizpůsobit se novým trendům na trhu a o tom, že se tato strategie vyplácí, svědčí nejen ekonomická prosperita společnosti, ale i vývoj její hodnoty na burze, kde je v býčím trendu.

David Matulay, InvestingFox

Zdroje:

https://www.investing.com/news/company-news/amazon-business-unveils-new-procurement-tools-93CH-3490134

https://www.investing.com/news/stock-market-news/amazon-pharmacy-expands-5-monthly-subscription-to-medicare-patients-3488185

https://www.investing.com/news/stock-market-news/amazon-fined-59-million-over-warehouse-worker-quotas-in-california-3488780

https://www.google.com/finance/quote/AMZN:NASDAQ

https://companiesmarketcap.com/

https://aws.amazon.com/nvidia/

https://www.aboutamazon.com/news/entertainment/what-you-need-to-know-about-prime-video

 

* Údaje z minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.

Upozornění! Tento marketingový materiál není a nesmí být považován za investiční poradenství. Údaje z minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Investování v cizí měně může mít vliv na výnosy v důsledku kolísání. Všechny transakce s cennými papíry mohou vést jak k ziskům, tak ke ztrátám. Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, která nemusí být přesná nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. InvestingFox je ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. regulované Národní bankou Slovenska.[1] https://aws.amazon.com/nvidia/

[2] https://www.aboutamazon.com/news/entertainment/what-you-need-to-know-about-prime-video

[3] https://www.google.com/finance/quote/AMZN:NASDAQ

David Matulay

David Matulay je analytikem InvestingFox. Do této společnosti nastoupil v roce 2023 jako vedoucí oddělení dealingu a portfolio manažer. Před tím získával tři roky zkušenosti jako finanční analytik v Advena Hedge Fund.

David vystudoval Průmyslovou informatiku na SPŠ Elektrotechnická v Bratislavě a Finance, bankovnictví a investování na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. V současnosti dálkově studuje Mezinárodní a diplomatická studia na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

 

InvestingFox

InvestingFox je registrovaná ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s., obchodníka s cennými papíry podle rozhodnutí uděleného Národní bankou Slovenska č. OPK-2297/2007-PLP. Svým partnerům poskytuje silné zázemí díky 16 letům zkušeností na finančních trzích.

Naši specialisté nabízejí vysokou odbornost a prvotřídní služby s možností obchodovat s více než 1 000 obchodními nástroji prostřednictvím CFD derivátů. U nás si můžete být jisti, že osobní údaje, účty i vklady nebo výběry jsou chráněny přísnými standardy kybernetické bezpečnosti.

Více informací na https://investingfox.com/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

Et 15:35  Ceny nemovitostí zase rostou. Hypotéky sice klesají, ale nestojí to za řeč Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
St 13:37  Český statistický úřad dnes zveřejnil data o červnovém vývoji cen výrobců Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
15.07.2024  Výhody propojení Fintokei s Purple skupinou David Varga (Fintokei)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688