ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  24.06.2024 15:39:51

EU investuje téměř 3 miliardy eur příjmů z obchodování s emisemi do čistších energetických systémů v 10 zemích

EU investuje téměř 3 miliardy eur příjmů z obchodování s emisemi

Evropská unie dnes prostřednictvím Modernizačního fondu vyplatila 2 967 miliard eur na podporu 39 energetických projektů v 10 členských státech EU. Tyto investice podpoří modernizaci energetických systémů, snížení emisí skleníkových plynů v odvětví energetiky, průmyslu a dopravy a zlepšení energetické účinnosti. Jedná se o dosud největší výplatu prostřednictvím Modernizačního fondu, čímž se celkové výdaje od ledna 2021 zvýšily na 12,65 miliardy EUR. Tyto investice pomáhají členským státům splnit jejich cíle v oblasti klimatu a energetiky a přispívají k dlouhodobému cíli EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

Členskými státy, které využívají první výplaty v roce 2024, jsou Bulharsko (65,2 milionu EUR), Chorvatsko (52 milionů EUR), Česko (835,2 milionu EUR), Estonsko (24,1 milionu EUR), Maďarsko (76,8 milionu EUR), Lotyšsko (26,8 milionu EUR), Litva (59 milionů EUR), Polsko (67,5 milionu EUR), Rumunsko (1 095 miliardy EUR) a Slovensko (35 milionů EUR). Dnes podporované projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.

K příkladům návrhů, které byly dnes financovány, patří:

Další lhůty, v nichž mají členské státy předložit investiční návrhy na možnou podporu z modernizačního fondu, jsou pro neprioritní návrhy 13. srpna 2024 a pro prioritní návrhy 10. září 2024.

Pozadí

Modernizační fond je financován z příjmů z dražeb emisních povolenek v rámci systému EU pro obchodování s emisemi a jeho cílem je podpořit třináct členských států s nižšími příjmy při jejich přechodu na klimatickou neutralitu. Přijímajícími členskými státy jsou Bulharsko, Česko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko, jakož i Řecko, Portugalsko a Slovinsko, které se staly způsobilými pro podporu z Modernizačního fondu od ledna 2024 v rámci revidovaného systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS).

Modernizační fond podporuje investice do výroby a využívání energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti, skladování energie, modernizace energetických soustav (včetně dálkového vytápění, potrubí a sítí) a spravedlivé transformace v regionech závislých na uhlíku. Přehled předchozích plateb je k dispozici zde.

Fond doplňuje další nástroje EU, jako je politika soudržnosti a Fond pro spravedlivou transformaci. Mobilizuje významné zdroje, které mohou pomoci způsobilým zemím podpořit investice v souladu s plánem REPowerEU a balíčkem „Fit for 55“. Funguje v rámci odpovědnosti přijímajících zemí v úzké spolupráci s Evropskou komisí a Evropskou investiční bankou (EIB).

Pro více informací

Přijatá rozhodnutí o vyplacení

Potvrzení prioritních investic

Doporučení investičního výboru Modernizačního fondu

Seznam potvrzených a doporučených investičních návrhů

Internetové stránky Modernizačního fondu

Realizace Zelené dohody pro Evropu

Quote

Modernizační fond je klíčovým nástrojem na podporu dekarbonizace a zároveň projeví solidaritu v EU. 12,65 miliardy eur, které jsme členským státům vyplatili od roku 2021, svědčí o našem odhodlání dosáhnout cíle klimatické neutrality sociálně spravedlivým způsobem. Podporou této skupiny členských států při modernizaci jejich energetických systémů pokračujeme na cestě k dekarbonizaci prostřednictvím investic do čistých technologií, které nás v dlouhodobém horizontu rovněž učiní konkurenceschopnými.
Maroš Šefčovič, výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu, interinstitucionální vztahy a strategický výhled 2024-06-23

Dnešní vyplacení téměř 3 miliard eur představuje další krok vpřed v přechodu Evropy ke klimatické neutralitě. Tento rekordní údaj opět ukazuje přínosy stanovení ceny uhlíku a investování příjmů do naší ekologické transformace způsobem, který je přínosem pro naše občany, naše průmyslová odvětví i naše klima.
Wopke Hoekstra, Commissioner for Climate Action 2024-06-23

Pro uskutečnění ekologické transformace Evropy mají zásadní význam cílené a účinné investice, které kombinují cíle v oblasti klimatu, konkurenceschopnosti a soudržnosti. Pro členské státy modernizačního fondu je velmi pozitivním vývojem podpora poskytovaná na modernizaci jejich energetických sítí, zlepšení energetické účinnosti a urychlení cenově dostupného přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Dnešní oznámení o jediném dosud největším vyplacení prostředků ukazuje, že Modernizační fond EU se stal klíčovým finančním mechanismem pro urychlení dekarbonizace našich ekonomik s cílem splnit ambiciózní evropské cíle v oblasti klimatu.
Ambroise Fayolle, European Investment Bank Vice-President 2024-06-23

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:

Pá 12:52  Evropský Parlament rozhodl o složení svých výborů europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Et 14:57  Parlament znovu zvolil Ursulu von der Leyenovou předsedkyní Komise europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688