"To nejde" vs. 300 tisíc US letadel za 2. sv. války
Druhou světovou válku dokázali Spojenci vyhrát díky obrovské průmyslové produkci USA. V letech 1938-1943 se průmyslová výroba v USA ztrojnásobila. USA byly schopny během války vyrobit cca 325 tisíc letadel v hodnotě 800 mld. USD (v dnešních dolarech).
Přitom před válkou USA vyráběly 3100 letadel ročně, většina byla malé letadla. V číslech tento průmysl byl před válkou na čtvrtině produkce výrobců plechovek nebo na 3,5 procentech hodnoty vyrobených aut. Ještě v roce 1940 byly USA na desetině počtu letadel Německa, nemluvě o tom, že letadla USA byla zastaralá. V letech 1939-1944 se hodnota letadel vyrobených ročně zvýšila 70krát. Zaměstnanost se zvýšila z 59 tisíc lidí na 939 tisíc a dalších 339 vyrábělo letecké motory.
V rámci vládních zakázek byl omezen zisk výrobců letadel na 12 %, později na 8 %. K urychlení výstavby výrobních kapacit byla zkrácena doba daňových odpisů z 20 na 5 let. 90 % výrobních kapacit bylo financováno federální vládou. Použili se nové stavební techniky, některé továrny byly postaveny už za 30 dní. Další investice byly potřeba v souvisejících odvětvích. Jen investice do rafinérií byly na úrovni poloviny projektu Manhattan. Výroba obráběcích strojů se zvýšila 50x.
Skokově se zvýšila komplexita. Letadlo mělo stovky tisíc dílů, narozdíl od auta s cca 5000. Letecký motor mohl projít až 70 tisíc kontrolami. 90 % nástrojů potřebých ke konstrukci muselo být vyrobeno nově. B-24 měla více než 20 tisíc výkresů. Každá změna znamenala tisíce.
Jedním z úzkých míst byla pracovní síla, zvlášť když se USA zapojily do války.Průmysl podpořily ženy. Ty tvořily cca 40 % pracovní síly v letectví. Nižší fyzická síla byla kompenzována kompletním přepracováním procesů.
Mnoho letadel skončilo na vrakovištích. Mnoho modelů se ani pořádně nezačalo vyrábět, protože požadavky armády se změnily. Každopádně tato technologická a výrobní mašinerie pomohla rozhodnout válku. A výroba letadel za druhé světové války ukazuje, že je možné, aby složitý výrobní průmysl rostl neuvěřitelně rychle.
David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři