ASO ČR (asocr.cz)
Z domova  |  20.06.2024 07:30:00

Největší zahraniční investice v historii Česka. Výrobce čipů rozšíří závod v Rožnově

Americká společnost Onsemi rozšíří výrobu čipů ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Podle zpravodajství České televize plánuje investovat dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Jde tak o jednu z nejvýznamnějších zahraničních investic v tuzemsku. Televizní reportáž k tomu dále uvádí, že, kromě České republiky, se firma rozhodovala ještě mezi Spojenými státy a Jižní Koreou, kde má své další závody. Ovšem, zpráva dále upozorňuje, že firma Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek.

„Tato investice se nejen částkou, ale i svým významem, svým dopadem na evropský průmysl, svým celosvětovým přesahem může stát jednou z nejvýznamnějších investic, kterou kdy Česká republika udělala,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něho investice pomůže i evropské soběstačnosti ve výrobě čipů. Poté dodal, že investice přinese další rozvoj dodavatelských řetězců a rozvoj technického vzdělávání. Podle něho se může stát rovněž impulzem pro další firmy, které zvažují investici v České republice. „Potvrzuje se, že Česká republika je pro zahraniční investory zajímavou zemí,“ konstatoval.

Přes tisíc nových pracovních míst

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) k tomu řekl, že vláda bude, v příštích měsících, jednat s firmou Onsemi o konkrétní podobě investiční pobídky. Za jednu z možností zmínil daňové prázdniny. Vyjádřil ale přesvědčení, že se poskytnutá pobídka Česku rychle vrátí.

Podle premiéra Petra Fialy lze očekávat, že tato investice bude mít pozitivní dopad na pracovní trh u nás. V samotném závodu v Rožnově se, podle něho, počet pracovních míst zvýší na zhruba tři tisíce ze současných 1700. Zvýší se, podle něho, také kvalita pracovních míst v navazujících odvětvích, což by mohlo přinést vyšší mzdy v celém regionu.

Ministr Stanjura dále předpokládá, že většinu nových pracovních míst obsadí čeští zaměstnanci. Podle něho firma Onsemi již nyní dobře spolupracuje s českými vysokými školami. Dá se tedy očekávat, že pracovníky pro svůj závod bude získávat zejména na základě této spolupráce.

Ministr Síkela ho doplnil s tím, že pokud by český pracovní trh nenabízel dost expertů, bude Česko hledat vysoce kvalifikované pracovníky i v jiných zemích.

Podle výkonného ředitele Sdružení pro zahraniční investice – AFI Ondřeje Votruby se jedná o jednu z nejdůležitějších investic v historii České republiky. Podle něho pomůže například k průmyslové soběstačnosti. „Také jde o velký příspěvek našemu HDP, exportu, mluvilo se také o zvýšení úrovně platů. Odvody do veřejných rozpočtů budou obrovské,“ řekl v reportáži.

Výkonný viceprezident a generální ředitel Power Solutions Group ve společnosti Onsemi Simon Keeton k tomu prohlásil, že Česká republika má bohatou historii ve výrobě polovodičů a polovodičových materiálů a Onsemi v regionu v poslední dekádě provedl významné investice. V současné době zde vyrábíme i polovodičové desky z karbidu křemíku.“

Česká televize dále uvedla, že po schválení pobídek, pro firmu Onsemi, českou vládou, je ještě musí potvrdit Evropská komise. „Očekáváme, že tento proces bude trvat zhruba půl roku. Za půl roku bychom mohli mít vše potřebné k realizaci projektu,“ míní viceprezident a ředitel výroby Aleš Cáb.

Více než šest miliard ročně k HDP

Firma Onsemi rovněž předpokládá, že po rozšíření, by, celý její rožnovský závod, přispíval ročně k hrubému domácímu produktu (HDP) České republiky více než šesti miliardami korun.

Podle televizní reportáže by nový závod v Rožnově vyráběl inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí. Investice umožní, abychom pokryli celý výrobní řetězec, to znamená od prášku karbidu křemíku až po finální výkonový modul, který zákazník namontuje například do elektromobilu,“ řekl Aleš Cáb.

„Díky úzké spolupráci s českou vládou by rozšíření výroby posílilo naši produkci inteligentních výkonových polovodičů, které jsou nezbytné pro to, aby Evropská unie byla schopna výrazně zredukovat svoje emise uhlíku a snižovat celkový

negativní dopad na životní prostředí,“ poznamenal k tomu prezident firmy Onsemi Hassane ElKhoury.

Příležitost a výzvy, říká starosta Rožnova pod Radhoštěm

„Pro město je to mimořádná příležitost. Jsme moc rádi, protože je to typ výroby, který má vysokou přidanou hodnotu, nemá velkou zátěž na dopravu. Bude se stavět uprostřed stávajícího průmyslového areálu a staví partner, který tady dlouhodobě působí a je to jeden z nejlepších a velmi seriózních partnerů,“ prohlásil starosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci).

Podle starosty Kučery to samozřejmě přináší pro město i výzvy. „Bude to příchod nových zaměstnanců a obyvatel a budeme potřebovat na to reagovat. Máme nachystaný plán zhruba za dvě miliardy korun a asi 42 projektů, které je potřeba zrealizovat ve čtyřech oblastech. Je to doprava, bydlení, kapacity škol, obecně veřejné služby a prostor pro život,“ konstatoval Jan Kučera.

Město si, podle něho, chystá vlastní zdroje a dotace, chce rovněž využít zdroje státu. „Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo velmi otevřené diskusi. Máme už meziresortní pracovní skupinu s ministerstvy, kde se příprava města na tuto investici chystá,“ dodal starosta.

Firma Onsemi

Česká televize k tomu dále uvedla, že firma Onsemi se specializuje na širokou škálu čipů pro různá odvětví. Její produkty jsou navrženy tak, aby optimalizovaly výkon a spotřebu energie v závislosti na aktuálních požadavcích. Firma Onsemi má nyní v České republice kolem 2200 zaměstnanců, kteří se ve třech závodech zabývají návrhem integrovaných obvodů, výrobou křemíkových desek a výrobou polovodičových čipů. Hlavní závod je právě v Rožnově v areálu bývalé Tesly. Zaměstnává asi 2000 lidí.

Česká televize dále uvedla, že mateřská společnost, která má hlavní sídlo ve Scottsdale v americké Arizoně, si vyrábí více než polovinu čipů sama. Investovala do uceleného dodavatelského řetězce pro polovodiče z karbidu křemíku, produkuje jak surové materiály, tak hotové čipy.

Posilování EU

Podle reportáže České televize na poli produkce mikročipů se Evropská unie snaží v poslední době vybudovat svoji konkurenceschopnost, a to vedle Asie a Spojených států amerických. V dubnu 2023 EU schválila plán na podporu svého čipového průmyslu, jak upozornil server CNBC.

Iniciativa, nazvaná Evropský akt o čipech, má zajistit kontrolu nad produkcí klíčové technologie a zdvojnásobit podíl mikroprocesorů produkovaných v EU z deseti na 20 procent světového trhu do roku 2030.

Akt o čipech zahrnuje veřejné a soukromé investice v hodnotě 43 miliard eur (jeden bilion korun), jeho cílem je vytvořit rozsáhlé produkční a inovačních kapacity, připravit EU na možné budoucí krize v zásobování a zajistit soběstačnost Unie v oblasti výroby mikročipů.

  • Zdroj: Česká televize
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688