ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  19.06.2024 11:53:00

Rozpočet EU na rok 2025 posílí financování priorit Evropy

Rozpočet EU na rok 2025

Komise dnes předložila návrh unijního rozpočtu na rok 2025 ve výši 199,7 miliardy eur. Doplňovat jej bude ještě zhruba 72 miliard eur vyplácených v rámci nástroje NextGenerationEU. Z těchto nemalých prostředků podpoří EU plnění svých politických priorit. V rozpočtu jsou zároveň začleněny změny dohodnuté při revizi víceletého finančního rámce (VFR) v polovině období v únoru 2024.

Návrh rozpočtu na rok 2025 směruje finanční prostředky tam, kde mají potenciál přispět k dosažení nejvýraznějších změn, a to ve spolupráci s členskými státy EU a našimi partnery po celém světě a v souladu s jejich potřebami. Cílem je zvýšit odolnost Evropy a její připravenost na budoucnost ve prospěch evropských občanů i podniků. Toho bude dosaženo podporou ekologické a digitální transformace, vytvářením pracovních míst a posílením strategické autonomie a globální úlohy Evropy. Z rozpočtových prostředků se bude rovněž financovat rozvoj klíčových kritických technologií, a to prostřednictvím Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP).

Z návrhu rozpočtu na rok 2025 rovněž vyplývá, že bude – v souladu s revizí VFR v polovině období – i nadále zajištěna podpora syrským uprchlíkům v Turecku a širším regionu, rovněž podpora jižního sousedství, včetně vnějšího rozměru migrace, jakož i zemí západního Balkánu. Navíc, a to především, bude zajištěna stabilní a předvídatelná podpora Ukrajiny.

Komise dále navrhuje vyhradit následující částky na níže uvedené politiky (v prostředcích na závazky):

 • 53,8 miliardy eur na společnou zemědělskou politiku a 0,9 miliardy eur pro Evropský námořní, rybářský a akvakulturní fond, ve prospěch evropských zemědělců a rybářů, v zájmu posílení odolnosti zemědělsko-potravinářského odvětví a odvětví rybolovu a rovněž k vytvoření nezbytného prostoru pro řešení krizí.
 • 49,2 miliardy eur na regionální rozvoj a soudržnost, a to na podporu hospodářské, sociální a územní soudržnosti a také na rozvoj infrastruktury zajišťující ekologickou transformaci a realizaci prioritních projektů Unie.
 • 16,3 miliardy eur na podporu našich partnerů a zájmů ve světě, přičemž z této částky bude přiděleno mimo jiné 10,9 miliardy eur do Nástroje pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci – Globální Evropa (NDICI – Globální Evropa), 2,2 miliardy eur do Nástroje předvstupní pomoci (NPP III), 0,5 miliardy eur do Nástroje pro reformy a růst pro západní Balkán a 1,9 miliardy eur na humanitární pomoc (HUMA).
 • Dalších 4,3 miliardy eur bude k dispozici ve formě grantů v rámci Nástroje pro Ukrajinu, doplněných o 10,9 miliardy eur ve formě úvěrů.
 • 13,5 miliardy eur na výzkum a inovace především s tím, že 12,7 miliardy eur z této sumy půjde na hlavní unijní výzkumný program Horizont Evropa. Návrh rozpočtu počítá i s financováním evropského aktu o čipech, a sice ze zmiňovaného programu Horizont Evropa a z prostředků, které byly přerozděleny z jiných programů.
 • 4,6 miliardy eur na evropské strategické investice, přičemž z této částky půjde například 2,8 miliardy eur na Nástroj pro propojení Evropy (na zlepšení přeshraniční infrastruktury), 1,1 miliardy eur na program Digitální Evropa (na utváření digitální budoucnosti Unie) a 378 milionů eur na program InvestEU na klíčové priority (výzkum a inovace, souběžná ekologická a digitální transformace, zdravotnictví a strategické technologie).
 • 2,1 miliardy eur na výdaje související s vesmírem, zejména na Kosmický program EU, který propojí činnosti Unie v této strategické oblasti.
 • 11,8 miliardy eur na investice do rozvoje odolnosti a hodnot s tím, že mimo jiné 5,2 miliardy eur je vyhrazeno na rostoucí výpůjční náklady v souvislosti s nástrojem na podporu oživení NextGenerationEU, 4 miliardy eur na Erasmus+ k vytváření příležitostí ke vzdělávání a mobilitě lidí, 352 milionů eur na podporu umělců a tvůrců po celé Evropě a 235 milionů eur na podporu spravedlnosti, práv a hodnot.
 • 2,4 miliardy eur na opatření v oblasti životního prostředí a klimatu, přičemž z této částky je především vyčleněno 771 milionů eur na program LIFE na podporu zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně a 1,5 miliardy eur pro Fond pro spravedlivou transformaci, aby byla ekologická transformace schůdná pro všechny.
 • 2,7 miliardy eur na ochranu hranic, z čehož půjde především 1,4 miliardy eur na Fond pro integrovanou správu hranic (IBMF) a 997 milionů eur (příspěvek EU celkem) na Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).
 • 2,1 miliardy eur na výdaje související s migrací v rámci EU, z čehož je v souladu s našimi hodnotami a prioritami především vyhrazeno 1,9 miliardy eur na podporu migrantů a žadatelů o azyl.
 • 1,8 miliardy eur na řešení výzev v oblasti obrany, z toho především 1,4 miliardy eur na podporu rozvoje schopností a výzkumu v rámci Evropského obranného fondu a 244,5 milionu eur na podporu vojenské mobility.
 • 977 milionů eur na zajištění fungování jednotného trhu, včetně 613 milionů eur na Program pro jednotný trh a 205 milionů eur na činnosti v oblasti daní, cel a boje proti podvodům.
 • 583 milionů eur na program EU4Health pro zajištění komplexní zdravotnické reakce na potřeby lidí a 203 milionů eur na mechanismus civilní ochrany Unie (rescEU), aby bylo možné rychle poskytnout operativní pomoc v případě krize.
 • 784 milionů eur na bezpečnost, z toho především 334 milionů eur na Fond pro vnitřní bezpečnost (ISF) k boji proti terorismu, radikalizaci, organizované trestné činnosti a kyberkriminalitě.
 • 196 milionů eur na bezpečná družicová spojení v rámci nového Programu Unie pro bezpečnou konektivitu.

Návrh rozpočtu na rok 2025 je součástí dlouhodobého rozpočtu Unie, jak byl přijat na konci roku 2020 a ve znění z února 2024, včetně následných technických úprav: Při jeho koncepci se usilovalo o to, aby se z priorit Unie vytvořily konkrétní roční cíle.

Rozpočet na rok 2025 bude muset být do konce roku formálně přijat rozpočtovým orgánem.

Souvislosti

Návrh rozpočtu EU na rok 2025 zahrnuje výdaje, které jsou kryty z prostředků v rámci dlouhodobých rozpočtových stropů a které jsou financovány z vlastních zdrojů. Tyto výdaje jsou navýšeny o výdaje v rámci nástroje NextGenerationEU, které jsou financovány z výpůjček na kapitálových trzích. Pokud jde o „hlavní“ rozpočet, v návrhu jsou u každého programu uvedeny dvě částky – závazky a platby. „Závazky“ se rozumí prostředky, které mohou být v daném roce přislíbeny ve smlouvách, a „platbami“ se rozumí skutečně vyplácené finanční prostředky. Všechny částky jsou v běžných cenách.

Další informace

Otázky a odpovědi k návrhu rozpočtu na rok 2025

Dokumenty k ročnímu rozpočtu EU

Postup stanovení ročního rozpočtu

Revize rozpočtu EU na období 2021–2027

Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 a NextGenerationEU

Rozpočet EU a jeho vývoj

Úvěrová politika EU

Media

Symbolic - Euro coins 2023-11-21

Quote

Rozpočet EU Evropě i nadále zajišťuje prostředky k řešení současných a budoucích výzev, zejména podporou ekologické a digitální transformace a zvyšováním celkové odolnosti Unie. Unii se tak zároveň podařilo posílit naše postavení ve světě: zásadní význam měla revize VFR v polovině období, protože Unii umožnila reagovat na důsledky ruské útočné války na Ukrajině, a to na stabilním základě, posílit naši schopnost vypořádat se s důsledky přírodních katastrof a přinést odpovědi na otázky spojené s celosvětovou konkurencí v oblasti klíčových kritických technologií.
Johannes Hahn, komisař pro rozpočet a správu 2024-06-18

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:

Po 10:51  Jak vzniká a k čemu slouží (Zpráva o právním státu) Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Po   9:31  Kam za kulturou? Tento týden nabídne festival flamenca či Benátskou Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Pá 12:52  Evropský Parlament rozhodl o složení svých výborů europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688