Forvis Mazars (Forvis Mazars)
Daně a účetnictví  |  19.06.2024 12:39:59

Studie Forvis Mazars: Zdanění příjmů firem v ČR vzrostlo, v rámci zemí V4 zůstává nejvyšší

Sazba daně z příjmů právnických osob se od ledna 2024 v České republice zvýšila z 19 na 21 procent. Už 19procentní sazba byla nejvyšší obecnou sazbou ze zemí Visegrádské čtyřky (V4), její nová hodnota tak tuto pozici jen potvrdila. Na Slovensku, v Polsku i v Maďarsku zůstaly obecné sazby zachované na loňských úrovních. Z 25 evropských a středoasijských zemí, jejichž daňové systémy studie „CEE Tax Guide“ poradenské společnosti Forvis Mazars zkoumala, snížilo daň z příjmu právnických osob jenom Rakousko

Letošní studie Forvis Mazars ukázala, že země v regionu CEE mají nastavené základní sazby daně z příjmu právnických osob kolem 15 až 22 %. „Loni činil přitom rozptyl sazeb 15 až 20 procent, je zde tedy vidět mírný trend rostoucí míry zdanění,“ uvedl Pavel Klein, vedoucí partner daňového oddělení Forvis Mazars v České republice. Mezi zkoumanými 25 státy existuje pouze jedna země, kde se sazba daně snížila. Tou je Rakousko, kde sazba z 24 % poklesla na 23 %. Snížení sazby v Rakousku neproběhlo přitom poprvé, už loni Rakousko přistoupilo ke snížení sazby daně z 25 na 24 %. Mezi země, kde se sazba naopak zvýšila, patří Česká republika. Sazba u nás letos vzrostla z 19 na 21 %. Další příkladem země, která navýšila sazbu této daně je Slovinsko, kde sazba vzrostla z 19 na 22 %.

Aktuálně platná obecná sazba daně z příjmů právnických v České republice, je nejvyšší obecnou sazbou ze zemí V4. Sazba daně ve výši 5 % pak platí pro investiční fondy a sazba ve výši 0 % pro penzijní fondy. Pavel Klein však upozorňuje, že porovnání zdanění právnických osob je daleko složitější, než jen srovnání ukazatele v podobně obecné sazby: „Pokud zohledníme další specifika daňových systémů zemí V4, zdanění právnických osob nemusí v Česku vycházet jako nejvyšší. Třeba v Maďarsku, které se prezentuje nejnižší sazbou daně z příjmů právnických osob v EU (9 %), může dosahovat celkové zdanění firem v některých sektorech až 50 procent.“ 

Studie Forvis Mazars také ukazuje, že na Slovensku i v Polsku existují zvýhodněné sazby pro zdanění příjmů právnických osob s příjmy do určitého limitu. Konkrétně v Polsku platí firmy s příjmy do 2 mil. EUR daň ve výši 9 %. Základní sazba daně je pak nastavena na 19 procent. „15procentní sazba daně z příjmů právnických osob na Slovensku platí jen pro poplatníky, jejichž příjmy nepřesáhnou za zdaňovací období určitý limit, který z loňských 49 790 EUR vzrostl letos na 60 000 EUR. V opačném případě činí sazba 21 procent jako v České republice,“ dodává Pavel Klein, vedoucí partner daňového oddělení Forvis Mazars v České republice s tím, že na Slovensku byla letos zavedena i tzv. minimální daň z příjmu právnických osob. V Polsku a Maďarsku je možné zvolit skupinové zdanění právnických osob, což legislativa v České republice ani na Slovensku neumožňuje. 

Všechny země střední a východní Evropy umožňují převádět daňové ztráty do dalších zdaňovacích období. Konkrétně v zemích V4 pak platí časový limit 5 let. Například v Rakousku a v Německu však žádný limit neplatí. Od roku 2020 lze v Česku daňové ztráty uplatnit i zpětně, a to za 2 období předcházející. Maximální výše daňové ztráty, o kterou lze snížit základ daně v přecházejících zdaňovacích obdobích je ale omezena částkou 30 milionů .

Na dividendy se v České republice vztahuje srážková daň ve výši 15 %, což platí i pro ostatní země V4 s výjimkou Maďarska. To srážkovou daň z kapitálových příjmů stále neuplatňuje. Dle studie Forvis Mazars státy regionu CEE uplatňují srážkovou daň na dividendy, licenční poplatky či úroky většinou ve výši 15 %, někde ale činí sazba srážkové daně i 19 až 20 %. 

Mnoho zemí střední a východní Evropy nabízí daňové pobídky, aby povzbudily společnosti k investicím do výzkumu a vývoje. Daňový odpočet na výzkum a vývoj v České republice může činit až 110 % způsobilých nákladů. Až do roku 2025 se v České republice uplatňuje mimořádná daň u firem působících v odvětvích výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby a zpracování fosilních paliv. Mimořádná daň je aplikována formou 60% daňové přirážky na nadměrný zisk těchto společností.

Forvis Mazars

Forvis Mazars je přední světová síť profesionálních služeb. Síť působí pod jedinou značkou po celém světě a má pouze dva členy: Forvis Mazars LLP ve Spojených státech a Forvis Mazars Group SC, mezinárodně integrované partnerství působící ve více než 100 zemích a teritoriích. Obě členské firmy sdílejí závazek poskytovat klientům nejkvalitnější služby, a to v oblasti auditu, daní a poradenství po celém světě.

Více informací najdete na: www.forvismazars.com/cz/cs

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formulářeVíce zpráv k tématu Daně


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688