Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
Okénko BIG EXPERT  |  18.06.2024 18:20:39

Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 10. díl

Kam investovat? Jaká strategie přinese odpovídající zhodnocení? Otázky, které z vlastní praxe mohu potvrdit, že si klade stále více investorů. Najít na ně odpověď není v této dynamické době jednoduché. Informací tak není nikdy dost. Publikujeme nový díl seriálu ČSNF, kde zařazujeme dalšího zástupce z Asociace fondu kvalifikovaných investorů Českomoravský fond SICAV, a.s. a majitele společnosti CLEVERTY

 

Myslíte si, že už inflace naučila konzervativní Čechy investovat?

Ano, ze statistik je vidět, že konzervativní Čeští investoři během období s vyššími úrokovými sazbami využívali zejména tzv. REPO fondy, což je sice jedna z nejkonzervativnějších investic, ve které si de facto díky stále vysoké inflaci na úrovní přes 10 % „uzamkli“ reálnou ztrátu, ale REPO fondy spadají pod „investice“ a tak se dá říct, že Češi začali skutečně investovat.

 

Měl by investor využívat služeb profesionálních poradců a společností nebo investovat po vlastní ose?

Za mě jednoznačně ano. Dívejte, já, když si jdu koupit například ledničku či mikrovlnku, tak existuji na webech různé srovnávače, podle kterých mohu ten, který spotřebič porovnat a vybrat si. Strávím sice na tom nějaký čas, ale jsem schopen si toto takto obstarat ke své spokojenosti sám. Ale jedná se o nákup v hodnotě nižších desítek tisíc a pravděpodobně v časovém presu, protože se mi ta předchozí lednice či mikrovlnka rozbila a já urgentně potřebuji novou V investicích to takto nefunguje. Zde za mě platí, že se vyplatí svoji situaci, požadavky a možnosti detailně probrat s odborníkem a nechat si pak poradit. Je třeba ale najít toho „správného odborníka,“ ne si vybrat prodejce produktů s nejvyšší provizí…

 

S jakým typem investora/klienta se nejčastěji setkáváte? (má jasno o strategii nebo očekává rady a tipy, stačí základní info nebo požaduje detailní informace, apod…)

V CLEVERTY obsluhujeme klienty s investičním majetkem od 10 mil. Kč+. Jsou to podnikatelé, manažeři, lékaři či vrcholoví sportovci, kteří mají svoji potřebu a hledají někoho, kdo by jim ji vyřešil. Tou potřebou ale není to, že by měli jasnou představu o tom, do jaké investice chtějí vložit své prostředky, ale spíše mají určité zadání – např. „Hledám investici „na klidné spaní“, cílím výnos 8 %+ p.a. nebudu prostředky potřebovat min. 3 roky a během té doby na ně nepotřebuji sáhnout“... Od nás, od CLEVERTY, pak očekávají, že jim takové/takovou na trhu najdeme. Důležitá je tedy zejména ve vztahu ke klientovi ta před obchodní fáze, kdy je třeba detailně porozumět klientovým potřebám, možnostem a vyjasnit si zadání. Někdy se může dokonce stát, že se s klientem nedohodneme, protože neumíme splnit zadání – na světě neexistuje investice bez rizika, se skvělou likviditou a výnosem 15 % p.a.

 

Kdo patří k vašim typickým investorům a jaká je nejčastější výše jejich investic do fondu?

Našimi investory v CLEVERTY a do Českomoravského fondu SICAV, a.s. jsou výhradně kvalifikovaní investoři, tedy klienti, kteří mají možnost investovat 1 mil. Kč a více za splnění dalších podmínek…

 

Řeší vaši klienti diverzifikaci své investice?

Ano, respektive to s nimi řešíme my a zásadou diverzifikace se vždy řídíme a doporučujeme ji jako základní nástroj pro mitigaci/ řízení rizika

 

Co připravujete pro letošní rok pro klienty/investory nového?

Pracujeme na rychlejším reportingu dat, chceme a budeme i více vidět v rámci marketingové strategie, ale tím nejdůležitějším, a to co pro rok 2024 zůstává je orientace na výsledek = maximální možný výnos za premisy správně řízeného rizika.

 

 

Ing. Pavel Jíša

zakladatel fondu Českomoravský fond SICAV, a.s. a majitel společnosti CLEVERTY

 

 

 

Disclaimer: Fond je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, jeho akcionářem se může stát výhradně kvalifikovaný investor dle paragrafu 272 tohoto zákona. Hodnota investice do fondu může klesat i stoupat a návratnost původně investované částky není zaručena. Výkonnost fondu v předchozích obdobích nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu.

Sdělení klíčových informací fondu (KID) je k dispozici na http://www.avantfunds.cz/informacni-povinnost/. V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a.s., City Tower, Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4 – Nusle. Další důležité informace pro investory na: https:www.avantfunds.cz

Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují návrh na uzavření smlouvy nebo veřejnou nabídku podle ustanovení občanského zákoníku.

 

 

 

Lukáš Hrma

Obchodní ředitel a člen dozorčí rady a investičního výboru fondu ČSNF SICAV, a.s.

Od roku 2019 působí ve skupině ČSNF Group a.s.. Aktuálně zodpovídá za správu investičních produktů fondu kvalifikovaných investorů (FKI) ČSNF SICAV, a.s. a za dluhopisový program tohoto fondu, jejich nastavení a umístění v rámci kapitálového trhu. Má na starosti komunikaci s institucionálními partnery, obchodními a distribučními sítěmi v rámci celého trhu a prezentaci aktivit skupiny na konferencích, kongresech a odborných akcích s tématikou investic a investování nejen do nemovitostí. Podílí se na založení Asociace Fondů kvalifikovaných investorů (AFKI), která má za úkol edukovat a budovat větší povědomí mezi odbornou i neodbornou veřejností o investování v rámci FKI.


ČSNF SICAV, a.s.

Investiční a nemovitostní fond kvalifikovaných investorů ČSNF SICAV, a.s. má od svého založení v roce 2017 jednoduchou filozofii se zaměřením na development. Burzovně obchodovatelný fond investuje tam, kde to dává smysl. Diverzifikuje své portfolio do menších projektů, jimiž zajišťuje stabilní chod společnosti, a také do větších, kde řeší celou urbanistickou koncepci lokality. Tato strategie fondu přináší investorům konzistentní výnos v jakékoli době.

Fond se zaměřuje na výstavbu rezidenčních nemovitostí – bytových a rodinných domů u developerských projektů jako jsou např. Rezidence U mlýna v Královicích, Rezidence Kolovraty nebo Královský statek na Karlštejně či Resort Slapy.

Více na https://csnf.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

04.07.2024  Investiční akcie, která tu ještě nebyla Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
01.07.2024  Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 12. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)

Přečtěte si také:

01.07.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 12. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
24.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 11. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
14.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 9. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
10.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 8. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
05.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 7. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688