Export (export.cz)
Export  |  18.06.2024 11:47:00

Do kyperského zdravotnictví míří investice státu i velkých fondů

Zdravotnický sektor v Kyperské republice dostává v posledních letech zásadní impulsy k růstu. Investice přicházejí nejen ze strany státu v kombinaci s evropskými fondy, ale čím dál častěji také ze strany velkých investičních skupin.

Nemocnice v Paralimni. Foto: Shutterstock

Po odeznění pandemie covidu-19 se kyperská vláda rozhodla výrazněji zaměřit na oblast veřejného zdraví. Státní i soukromá zdravotnická zařízení investují do infrastruktury a vybavení. Výše investic se v minulých dvou letech zdvojnásobila.

PŘIROZENÁ PROČESKÁ LOBBY

Desítky kyperských lékařů, farmaceutů a veterinářů, kteří vystudovali v Česku, působí ve zdravotnictví jako přirozená lobby pro české výrobky, zařízení a případně služby. Dodávky vybavení do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení – zejména lůžka, zdravotnická technika a přístroje, nástroje, apod. jsou proto velkou příležitostí pro uplatnění českých firem.

Cíle a opatření vlády by měly přispět také ke zvýšení připravenosti, odolnosti a kvality služeb zdravotního systému GESY (Obecný zdravotní systém) – univerzálního centrálního systému zdravotního pojištění na Kypru. Zápis do obecného zdravotního systému není pro lékaře v Kyperské republice povinný, zaregistrováno je však více než 70 % praktických lékařů. GESY pokrývá více než 88 % nemocničních lůžek, 99 % lékáren a 100 % zdravotnických laboratoří. Výdaje na GESY za rok 2023 dosáhly téměř 1,45 miliardy eur. V této oblasti stále existuje pro české společnosti široký prostor pro investice a dodávky zařízení a služeb (včetně softwarových řešení). V Kyperské republice se zároveň stále více prosazují soukromá zdravotnická zařízení.

ZEMĚ NEMÁ DOMÁCÍ ZDRAVOTNICKÝ PRŮMYSL

Kypr nemá domácí zdravotnický průmysl, všechny zdravotnické prostředky se dovážejí. Hodnota jejich dovozu na Kypr dosáhla v roce 2022 61,5 milionu eur. Přibližně 75 % zdravotnických prostředků bylo dovezeno ze zemí EU (zejména Německo, Nizozemí, Řecko a Belgie), zbytek z Číny, Koreje, USA a dalších zemí. Současná poptávka zahrnuje hlavně laboratorní a zdravotnické vybavení, služby pro léčbu neurologických onemocnění, rakoviny prsu, nefrologických, ortopedických a kardiovaskulárních onemocnění. Perspektivní jsou také farmaceutika.

AMBICE ZDRAVOTNÍHO TURISMU

Zdravotnické odvětví má na jižní části ostrova značný růstový potenciál. Vláda by chtěla z Kypru učinit regionální zdravotnické centrum atraktivní nejen pro investory, ale i pro pacienty – cizince, kteří by přispívali k rozvoji zdravotního turismu na ostrově. Počet investičních projektů zahraničních společností v kyperských zdravotnických zařízeních roste. Investice se týkají buď akvizice stávajících nemocničních jednotek, nebo výstavby jednotek nových. Od roku 2021 do poloviny roku 2023 bylo zahraničními investory podáno 28 žádostí o realizaci nových nemocnic nebo infrastruktury související se zdravotnictvím.

Mezi nejvýznamnější hráče na kyperském trhu patří zejména americká společnost CVC Capital (nákup zdravotnických zařízení) a skupina Vivant Medical Investments (výstavba nových zařízení). Projektové investice se pohybují řádově v desítkách milionů eur. Projekt, jakým je například výstavba zdravotnického centra Hadassah Health Park (izraelský investor) v hlavním městě Nikósii, obsahující výstavbu pěti nemocničních budov s 270 jednolůžkovými nemocničními pokoji, 15 nejmodernějšími operačními sály, pohotovostním oddělením, onkologickým a specializovaným rehabilitační centrem, skýtá příležitosti pro realizace českých firem. Podobné centrum společnost plánuje postavit i v Limassolu.

Z výše uvedeného vyplývá, že kyperský trh může českým společnostem poskytnout jedinečné příležitosti pro jejich uplatnění. V minulých letech se na ostrov podařilo proniknout například českému výrobci zdravotnických lůžek, který jich sem dodal téměř dva tisíce. V Kyperské republice jsou etablovány také některé české farmaceutické firmy a výrobci zdravotnických pomůcek.

Tým českého velvyslanectví v Nikósii je připraven svými kontakty jak na vládní, tak i na podnikatelské úrovni, být maximálně nápomocen všem firmám se zájmem rozšířit své aktivity na Kypr.

David Hrdoušek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nikósii

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688