Jak si plánovat finance?

Nejprve je nutné rozepsat si, co vás v následujícím období čeká. Například… plánujete si pořídit nové auto, jet na dražší dovolenou někam do exotických míst, zaplatit dítěti školné či si vzít hypoteční úvěr na byt? Tak velké položky se ve vašem finančním plánu musí projevit. Pokud máte nějaké očekávané výdaje, sepište si je po měsících, abyste si udělali ucelenou představu o tom, kdy a co vás čeká.
Mít přehled o svých financích je základ. Víte, kolik měsíčně utratíte za jídlo, bydlení či zábavu? A kolik za stejnou dobu ušetříte? Pokud to nevíte, udělejte si měsíční přehled výdajů a příjmů. Možná zjistíte, že byste někde mohli ušetřit. Rodinný finanční plán se vždy odvíjí od toho, jaké máte příjmy a výdaje – v jaké výši a v jakém intervalu. Dostáváte výplatu na měsíční bázi, nebo jste naopak živnostník, který fakturuje více klientům po ukončení projektu? Vydělávají oba partneři, či je jeden z partnerů například na rodičovské/mateřské dovolené? To vše je potřeba zohlednit.
Rodinný rozpočet by nikdy neměl být tzv. „na doraz“, vždy je třeba nechat si určitou finanční rezervu, a to ve výši dvou až tří měsíčních platů na jednoho dospělého člověka. Kromě životní rezervy je nutné mít stranou také úspory na neočekávané výdaje. Peníze je dobré odkládat stranou, a to jak na spořicí účet, kde je máte v případě potřeby kdykoliv k dispozici, tak i dlouhodobě, například v podobě investičního portfolia. Jestli nevíte, jak své finance a úspory zúročit, nebojte se obrátit na odborníka.
Pokud se dostanete do situace, kdy budete mít větší finanční výdaje, než jaké si můžete dovolit dát z vlastní kapsy, můžete zvážit úvěr. Ale pozor, berte si ho jen na věci, které neztratí hodnotu dřív, než úvěr skutečně splatíte, což je typicky třeba dovolená.
K úvěru je vždy nutné přistupovat s rozvahou. Uvedu příklad. Pokud zvažujete rekonstrukci kuchyně v hodnotě 200 000 Kč, není dobré takový projekt financovat veškerými vlastními úsporami a zbytek doplatit půjčkou. V tomto případě je lepší vzít si vyšší půjčku a úspory si ponechat na účtu pro případ potřeby, případně financování nakombinovat (částečně z úspor a částečně úvěrem).
V rámci finančního plánu vás čekají výdaje nutné, ale i ty, na které se člověk spíše těší – třeba ty na dovolenou. I v této oblasti je ale dobré plánovat – nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Není drahé, finančně vyjde maximálně na pár stovek a v případě pojistné události pokryje náklady, které by bez pojistky mohly být pro vaši peněženku velmi nepříjemné. Cestovní pojištění lze sjednat i v rámci cenově zvýhodněné rodinné varianty (vždy ale dejte pozor na výši pojistného krytí).
Při vytváření finančního plánu je velmi důležité myslet i na rizika, která bohužel mohou nastat. Připravte se na ně v podobě úspor a pojištění. Pro mnoho domácností je v dnešní době klíčovou oporou zdravého finančního rozpočtu pojištění schopnosti splácet půjčku nebo hypotéku. I když totiž třeba máte finanční rezervu, ta se může v případě neočekávané události rychle ztenčit… Z průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny z roku 2022 vyplývá, že každý třetí člověk by při výpadku příjmu nedokázal z vlastních zdrojů splácet svou půjčku déle než 2 měsíce.

Martin Pejsar
ředitel produktu a marketingu pro střední a východní Evropu
Do BNP Paribas Cardif Pojišťovny nastoupil v lednu 2022. Je odborníkem na fyzické prodejní kanály a podporu prodeje v on-line prostředí. Má odborné znalosti v oblasti tvorby zákaznických cest, procesních optimalizací a produktů bankopojištění (pojištění schopnosti splácet, pojištění platebních karet a osobních věcí, pojištění internetových rizik aj.).

BNP Paribas Cardif Pojišťovna, a.s.
BNP Paribas Cardif Pojišťovna, a.s., se primárně zaměřuje na pojištění schopnosti splácet finanční závazky v oblasti bankopojištění, se kterým přišla v tuzemsku jako vůbec první pojišťovna. Na český trh vstoupila v roce 1996 a již 28 let na něm poskytuje produkty a služby, které klientům garantují pocit bezpečí a jistoty v neočekávaných a těžkých životních situacích. Kromě již zmíněného pojištění schopnosti splácet finanční závazek nabízí pojištění platebních prostředků a osobních věcí, pravidelných výdajů, prodloužené záruky, nahodilého poškození a krádeže, domácnosti či úrazové pojištění. V současné době se v důsledku zvýšené míry kybernetické kriminality zaměřuje také na pojištění internetových rizik.
Více informací na https://cardif.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- 50 RAD, JAK UŠETŘIT: Jak správně vést rodinné finance
- REGISTRACE na WEBINÁŘ: Jak vybrat správný vůz do svého podnikání a jak uchovat své finance v rezervě?
- Záznam z webináře: Jak vybrat správný vůz do svého podnikání a jak uchovat své finance v rezervě?
- Ministerstvo financí zatím tají, jak uklidní s odhadem vývoje veřejných financí Brusel
- Anketa - Rodinné finance po koronaviru - Jak se daří vašim rodinným financím po epidemii COVID-19?
- SanDisk plánuje odkoupit 17 % vlastních akcií, jak zareaguje titul?
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Záře diamantů upadá kvůli clům: V Indii situaci označili za nejhorší za více než dekádu
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets