Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Finanční rady  |  18.06.2024 11:56:17

Jak si plánovat finance?

Myslet na finanční zdraví je důležité. Nikdo se nechce dostat do svízelné situace, obzvlášť v čase, kdy musí naráz zaplatit více větších výdajů. Jak tedy plánovat rodinný rozpočet? 

Důležité je mít plán

Nejprve je nutné rozepsat si, co vás v následujícím období čeká. Například… plánujete si pořídit nové auto, jet na dražší dovolenou někam do exotických míst, zaplatit dítěti školné či si vzít hypoteční úvěr na byt? Tak velké položky se ve vašem finančním plánu musí projevit. Pokud máte nějaké očekávané výdaje, sepište si je po měsících, abyste si udělali ucelenou představu o tom, kdy a co vás čeká. 

Mít přehled o svých financích je základ. Víte, kolik měsíčně utratíte za jídlo, bydlení či zábavu? A kolik za stejnou dobu ušetříte? Pokud to nevíte, udělejte si měsíční přehled výdajů a příjmů. Možná zjistíte, že byste někde mohli ušetřit. Rodinný finanční plán se vždy odvíjí od toho, jaké máte příjmy a výdaje – v jaké výši a v jakém intervalu. Dostáváte výplatu na měsíční bázi, nebo jste naopak živnostník, který fakturuje více klientům po ukončení projektu? Vydělávají oba partneři, či je jeden z partnerů například na rodičovské/mateřské dovolené? To vše je potřeba zohlednit. 

Dále si také sepište svůj majetek a udělejte si přehled v aktuálních smlouvách (pojistné smlouvy, záruční lhůty atp.). V posledních letech výrazně stoupla inflace, což zapříčinilo i vyšší cenu majetku – víte, že správně pojištěno je jen cca 20 % Čechů? Revizi smluv je dobré dělat pravidelně, třeba při větším zhodnocení majetku. Můžete tak například zjistit, že vaše aktuální pojistná smlouva by už v případě potíží nepokryla, co potřebujete, a vy byste tak měli zvážit připojištění či aktualizaci současného dokumentu. 

Co při plánování zvážit? 

Rodinný rozpočet by nikdy neměl být tzv. „na doraz“, vždy je třeba nechat si určitou finanční rezervu, a to ve výši dvou až tří měsíčních platů na jednoho dospělého člověka. Kromě životní rezervy je nutné mít stranou také úspory na neočekávané výdaje. Peníze je dobré odkládat stranou, a to jak na spořicí účet, kde je máte v případě potřeby kdykoliv k dispozici, tak i dlouhodobě, například v podobě investičního portfolia. Jestli nevíte, jak své finance a úspory zúročit, nebojte se obrátit na odborníka. 

Pokud se dostanete do situace, kdy budete mít větší finanční výdaje, než jaké si můžete dovolit dát z vlastní kapsy, můžete zvážit úvěr. Ale pozor, berte si ho jen na věci, které neztratí hodnotu dřív, než úvěr skutečně splatíte, což je typicky třeba dovolená.  

K úvěru je vždy nutné přistupovat s rozvahou. Uvedu příklad. Pokud zvažujete rekonstrukci kuchyně v hodnotě 200 000 Kč, není dobré takový projekt financovat veškerými vlastními úsporami a zbytek doplatit půjčkou. V tomto případě je lepší vzít si vyšší půjčku a úspory si ponechat na účtu pro případ potřeby, případně financování nakombinovat (částečně z úspor a částečně úvěrem). 

V rámci finančního plánu vás čekají výdaje nutné, ale i ty, na které se člověk spíše těší – třeba ty na dovolenou. I v této oblasti je ale dobré plánovat – nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Není drahé, finančně vyjde maximálně na pár stovek a v případě pojistné události pokryje náklady, které by bez pojistky mohly být pro vaši peněženku velmi nepříjemné. Cestovní pojištění lze sjednat i v rámci cenově zvýhodněné rodinné varianty (vždy ale dejte pozor na výši pojistného krytí).  


Buďte připraveni, ideálně na cokoli

Při vytváření finančního plánu je velmi důležité myslet i na rizika, která bohužel mohou nastat. Připravte se na ně v podobě úspor a pojištění. Pro mnoho domácností je v dnešní době klíčovou oporou zdravého finančního rozpočtu pojištění schopnosti splácet půjčku nebo hypotéku. I když totiž třeba máte finanční rezervu, ta se může v případě neočekávané události rychle ztenčit… Z průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny z roku 2022 vyplývá, že každý třetí člověk by při výpadku příjmu nedokázal z vlastních zdrojů splácet svou půjčku déle než 2 měsíce.

Jedním z častých důvodů výpadku finančních příjmů je pracovní neschopnost. Pro klid a jistotu v souvislosti se splácením finančních závazků při neočekávaných událostech je vhodné si své osobní finance pojistit. Úrazy, vážná onemocnění, ošetřování nemocného člena rodiny či ztráta zaměstnání jsou typické případy, které mohou výrazně ohrozit rodinný rozpočet. V případě ztráty zaměstnání, invalidity či pracovní neschopnosti vám pojistné plnění pokryje splátky, a to dokonce i tehdy, pokud musíte vy nebo váš partner pečovat o blízkého člena rodiny.

Martin Pejsar

ředitel produktu a marketingu pro střední a východní Evropu

Do BNP Paribas Cardif Pojišťovny nastoupil v lednu 2022. Je odborníkem na fyzické prodejní kanály a podporu prodeje v on-line prostředí. Má odborné znalosti v oblasti tvorby zákaznických cest, procesních optimalizací a produktů bankopojištění (pojištění schopnosti splácet, pojištění platebních karet a osobních věcí, pojištění internetových rizik aj.).


BNP Paribas Cardif Pojišťovna, a.s.

BNP Paribas Cardif Pojišťovna, a.s., se primárně zaměřuje na pojištění schopnosti splácet finanční závazky v oblasti bankopojištění, se kterým přišla v tuzemsku jako vůbec první pojišťovna. Na český trh vstoupila v roce 1996 a již 28 let na něm poskytuje produkty a služby, které klientům garantují pocit bezpečí a jistoty v neočekávaných a těžkých životních situacích. Kromě již zmíněného pojištění schopnosti splácet finanční závazek nabízí pojištění platebních prostředků a osobních věcí, pravidelných výdajů, prodloužené záruky, nahodilého poškození a krádeže, domácnosti či úrazové pojištění. V současné době se v důsledku zvýšené míry kybernetické kriminality zaměřuje také na pojištění internetových rizik.

Více informací na https://cardif.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

St 10:44  Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě? Marek Pokorný (Portu)
St   7:46  Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)
Út 13:15  Úrokové sazby klesají. Jak se zachovat? Marek Pokorný (Portu)
Út   9:07  Pojištění domácnosti se vám vyplatí nejen na dovolené Zdeněk Jaroš (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688