NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad)
Stát  |  17.06.2024 09:21:47

NKÚ našel dílčí chyby v jednotlivých fondech, týkaly se například veřejných zakázek a správy pohledávek


Hospodaření ZPMV: NKÚ našel dílčí chyby v jednotlivých fondech, týkaly se například veřejných zakázek a správy pohledávek

TISKOVÁ ZPRÁVA KE KONTROLNÍ AKCI č. 23/12 – 17. června 2024


NKÚ se zaměřil na hospodaření Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZPMV) s prostředky vybíranými na základě zákona, zejména s penězi z vybraného pojistného na veřejné zdravotní pojištění, a to v letech 2020 až 2022. Kontroloři se konkrétně zaměřili na to, jakým způsobem ZPMV využívala peníze ze základního fondu, provozního fondu a fondu prevence, u kterých je právními předpisy stanoveno, na co může pojišťovna peníze vynakládat. Kontrolovány byly peněžní prostředky v objemu přesahujícím 190 milionů korun, veřejné zakázky v hodnotě téměř 126 milionů korun a pohledávky na systémové úrovni ve výši 24 miliard korun. NKÚ na uvedeném vzorku nezjistil, že by pojišťovna vynakládala peněžní prostředky nehospodárně nebo neúčelně. Kontroloři ale odhalili dílčí nedostatky v jednotlivých fondech.

 

V rámci základního fondu pojišťovna hradí zdravotní služby, léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a podobně. Finančně se jedná o nejvýznamnější fond pojišťovny. V roce 2022 z něj pojišťovna čerpala více než 53 miliard korun. NKÚ v rámci kontroly například zjistil, že ZPMV vedla za zaniklými plátci pohledávky, které ke konci roku 2022 dosahovaly hodnoty 2,7 milionu korun. Dále také pojišťovna u jiných plátců nevyměřila dlužné pojistné a penále v celkové výši 5,1 milionu korun.

 

Z provozního fondu, který slouží k financování provozu pojišťovny, čerpala ZPMV v roce 2022 více než 1,2 miliardy korun. Odhalené nedostatky u tohoto fondu se týkaly například zadávání veřejných zakázek. NKÚ při kontrole vzorku 13 veřejných zakázek zjistil, že pojišťovna ve čtyřech případech nepostupovala správně při zadávání veřejných zakázek v celkové hodnotě 10,4 milionu korun, když je soutěžila v nesprávném režimu. Tím ZPMV porušila zásadu transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.

 

Fond prevence slouží například k úhradě preventivních zdravotních služeb nad rámec zdravotních služeb hrazených ze základního fondu. Kontroloři zjistili, že ZPMV postupovala netransparentně, když umožnila čerpat příspěvky z fondu prevence členům spolku, který nesplňoval podmínky pro zařazení do programu. V kontrolovaném období se jednalo o přibližně 2,5 milionu korun.

 

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688