ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  17.06.2024 09:00:00

Vývoj ekonomiky České republiky - 1. čtvrtletí 2024

1. Shrnutí

· Hrubý domácí produkt (HDP) v 1. čtvrtletí 2024 rostl mezičtvrtletně o 0,3 %[1]. Pokračovalo mezičtvrtletní oživení domácí spotřeby a na růst HDP pozitivně působila i změna zásob. Oproti tomu investiční aktivita mezičtvrtletně klesala a růst HDP brzdila i zahraniční poptávka. Meziročně byl HDP vyšší o 0,2 %. Vyšší byla domácí spotřeba a zahraniční poptávka. Klesaly investice a meziročně negativně působila změna zásob. Hrubý domácí produkt v EU v 1. čtvrtletí meziročně rostl o 0,4 % a mezičtvrtletně o 0,3 %. V rámci středoevropského regionu se pozitivně vyvíjely ekonomiky Slovenska a Polska, zatímco Německo a Rakousko patřily mezi nemnohé ekonomiky, kde HDP meziročně zaostával.

· Hrubá přidaná hodnota (HPH) v 1. čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 %. Klesala odvětví napříč celou ekonomikou s výjimkou peněžnictví a pojišťovnictví a stagnujících činností v oblasti nemovitostí. K výraznému meziročnímu propadu došlo ve stavebnictví a nižší byla také HPH v průmyslu. Oproti předchozímu kvartálu se hrubá přidaná hodnota v 1. čtvrtletí snížila o 0,1 %. Mezičtvrtletně nižší byla HPH v celém průmyslu a klesalo i stavebnictví. V rámci služeb se mezičtvrtletně snížila nejvíce HPH v činnostech v oblasti nemovitostí a naopak výrazné oživení bylo zaznamenáno v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství, ve veřejné správě a obraně, vzdělávání, zdravotní a sociální péči a v peněžnictví a pojišťovnictví.

· Vývoz zboží a služeb v 1. čtvrtletí 2024 reálně meziročně vzrostl o 2,5 %[2] a dovoz klesl o 1,1 %. Bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami v běžných cenách v 1. čtvrtletí celkově dosáhla přebytku 131,6 mld. korun a ten se tak meziročně zvýšil o 69,0 mld., zejména vlivem zvýšení přebytku obchodu se zbožím. K tomuto zlepšení nejvíce přispěl obchod s elektrickými zařízeními těsně následovaný motorovými vozidly a dále různé dovážené suroviny, u kterých se v posledních letech nejprve prudce zvýšily ceny, a nyní naopak zlevňují. Bilance se naopak zhoršila u obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem a koksem a rafinovanými ropnými produkty.

· Celková cenová hladina (podle deflátoru HDP) v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,7 % a mezičtvrtletně se zvýšila o 1,6 %. Spotřebitelské ceny v 1. čtvrtletí byly meziročně vyšší o 2,1 % a mezičtvrtletně vzrostly o 1,4 %. Zpomalení meziročního přírůstku spotřebitelských cen ovlivnil především vývoj cen bydlení a energií a potravin. Zmírnění meziroční dynamiky ve zbytku spotřebního koše nebylo tak výrazné. Ceny průmyslových výrobců v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostly o 2,3 %, ale meziročně klesly o 0,9 %, poprvé od 3. čtvrtletí 2020. V hlubokém poklesu setrvávaly ceny zemědělských výrobců.

· V 1. čtvrtletí byly dál snižovány základní měnověpolitické úrokové sazby. Spolu s nimi klesaly úrokové sazby u většiny druhů klientských vkladů. Patrné bylo také snížení úrokových sazeb spotřebních a hypotečních úvěrů i úvěrů pro podniky.

· Celková zaměstnanost[3] v 1. čtvrtletí byla meziročně vyšší o 0,3 %, zatímco mezičtvrtletně se nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti od počátku roku kolísá okolo hranice 3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,0 % a dosáhla 43 941 korun. Reálně průměrná mzda vzrostla o 4,8 %. Mezičtvrtletní nominální navýšení průměrné mzdy činilo 1,7 %.

· Schodek hospodaření státního rozpočtu na konci 1. čtvrtletí 2024 dosáhl 105 mld. korun. Deficit byl meziročně o třetinu nižší. Výdaje se meziročně snížily o 2,6 %, což souvisí s odezníváním potřeby mimořádných výdajů domácnostem i firmám zasažených dopady vysoké inflace. Celkové příjmy se meziročně zvýšily o 11,6 % a projevilo se na tom daňové inkaso ovlivněné vyššími příjmy z povinného pojistného, posílením výběru spotřebních daní souvisejícím se zotavující se spotřebou domácností i legislativními změnami (konsolidační balíček, změna rozpočtového určení daní).

 [1] Data o HDP, hrubé přidané hodnotě a jejích složkách jsou vyjádřena ve stálých cenách a v očištění o sezónní a kalendářní vlivy.

[2] Podle metodiky čtvrtletních národních účtů (vývoz a dovoz v ocenění FOB/FOB).

[3] Údaje o zaměstnanosti jsou uvedeny v pojetí národních účtů a očištěny o sezónní vlivy.

Přílohy

Autoři publikace: Mgr. Bc. Karolína Zábojníková
Bc. Jiří Kamenický

 

Všechna data publikace (0,6 MB) ZIP
Celá publikace Word PDF
Shrnutí Word PDF
Souhrnná výkonnost Word PDF
Výkonnost odvětví Word PDF
Vnější ekonomické vztahy Word PDF
Ceny Word PDF
Trh práce Word PDF
Měnové podmínky Word PDF
Státní rozpočet Word PDF
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 17.06.2024
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 14:36  Vratká ekonomika Saxo Bank (Saxo)
Út 14:03  MNB snížila sazby podle očekávání na 6,75 % ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688