mzp.cz (MŽP)
Životní prostředí  |  14.06.2024 02:00:00

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou

Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.

Odborná porota posuzovala u přihlášených obcí a měst zejména jejich dlouhodobé vize, inovativnost, ekonomickou smysluplnost nebo zapojení občanů. Zaměřovala se na energetické úspory, ekologičtější způsoby vytápění, využívání obnovitelných zdrojů energie, výsadbu zeleně, instalaci vegetačních střech a fasád nebo zodpovědný vztah k přírodě.

Černovice zaujaly porotu zejména svým přístupem a dlouhodobou vizí, jejíž součástí je i propracovaná energetická koncepce nebo regulace automobilové dopravy. Kamýk nad Vltavou využívá obnovitelné zdroje energie, provozuje potravinovou a oděvní banku a pomáhá seniorům, samoživitelům a občanům ohroženým sociálním vyloučením. Karviná upoutala hodnotitele projektem Rádibudky, který se za pomoci občanů stará o budování sítě ptačích budek a rozšířil se už i do Bohumína.

„Soutěž Zelená obec roku se už při své loňské premiéře setkala s velkým ohlasem. O to víc nás potěšilo, že letošní počet přihlášek byl v porovnání s prvním ročníkem dokonce dvojnásobný. Z toho je patrné, jak obcím a městům záleží na tom, aby jejich rozvoj byl dlouhodobě udržitelný a svým obyvatelům nabízely prostředí pro kvalitní život. Naše porota měla při výběru těch nejlepších velmi obtížnou roli a nejenom vítězové si zaslouží za projekty a inovace v oblasti životního prostředí i orientaci na udržitelnost a obnovitelné zdroje velký potlesk,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

„Zelené obce jsou pro mě obcemi budoucnosti. Mají neuvěřitelný potenciál měnit svět kolem nás, dělat ho lepším nejen pro nás, ale i pro další generace. Takové obce mají skvělé vedení a mohou být inspirací pro ostatní. Jsem rád, že jsem společně se starostou vítězné Zelené obce loňského roku mohl předat ocenění do Černovic, obce, ve které se nebojí udržitelného rozvoje. Oceňuji nejen jejich energetickou koncepci, ale také nadšení do získávání energie z obnovitelných zdrojů a podporu druhové rozmanitosti lesů, které jsou díky tomu odolnější ke klimatické změně. Věřím, že právě Černovice jsou dobrou motivací pro ostatní obce a že dokazují, že není potřeba se změn bát,“ dodává k letošním výsledkům současný ministr životního prostředí Petr Hladík, který zároveň předal ocenění jednomu z vítězů.

„Ekonomická témata a byznys nelze v současnosti oddělit od životního prostředí a změn klimatu, proto se těmto oblastem důsledně věnujeme. Zvláště v případech, pokud mění naše okolí k lepšímu a inspirují ostatní. Rádi se proto podílíme na organizování soutěže Zelená obec roku,“ doplňuje Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin.

Vítězové soutěže Zelená obec roku 2024

Nad 1000 obyvatel: 1. místo Černovice, 2. místo Bohumín, 3. místo Blažovice

Do 1000 obyvatel: 1. místo Kamýk nad Vltavou, 2. místo Litultovice, 3. místo Němčovice

Speciální počin roku: Karviná

Vítězové si rozdělili výhry v celkové výši 1,3 milionu korun a získali poukaz na poradenskou konzultaci od ČSOB Advisory nebo EU Centra a Green0meteru. Vyhlášení nejlepších se konalo na závěr konference Udržitelná budoucnost obcí, které se v panelové diskusi zúčastnili ministr životního prostředí Petr Hladík, prezident Evropské federace obnovitelných zdrojů energie Martin Bursík, člen představenstva ČSOB Ján Lučan, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková a starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Dále na konferenci vystoupili například ředitel Státního fondu životního prostředíPetr Valdman, odborná asistentka Sdružení vodovodů a kanalizací Michaela Vojtěchovská Šrámková, spoluzakladatel společnosti Green0meter Karel Kotoun, meteorolog a klimatolog Michal Žák nebo exkluzivní zahraniční host Bernd Strobl, starosta menší rakouské obce Ollersdorf im Burgenland, která je známá především svým inovativním přístupem k využívání obnovitelných zdrojů energie.

Soutěž Zelená obec roku organizují ČSOB a Hospodářské noviny od roku 2023 pod záštitou Svazu měst a obcí a České rady pro šetrné budovy. V prvním ročníku soutěže byla na prvním místě v kategorii do 1000 obyvatel obec Hostětín, v kategorii nad 1000 obyvatel město Slavičín a vítězem speciální kategorie Sociální počin roku se stala obec Záměl.

Kontakt pro novináře: Monika Hořínková, mhorinkova@csob.cz, +420 721 466 927

Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.cz

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou

Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále ...

Nejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO

Nejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO

Nejen pro ochranu vzácných druhů rostlin i živočichů, ale také pro pestrou a zdravou krajinu, která je odolnější vůči extrémům způsobovaným změnou klimatu, je klíčová ochrana přírody na rozsáhlejším území. Právě takovou představují čtyři národní parky a dvacet šest chráněných krajinných oblastí, ...

Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun z Modernizačního fondu

Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun z Modernizačního fondu

Odklon české energetiky od uhlí pokračuje. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil v Teplárně České Budějovice další masivní investice na dekarbonizaci teplárenství. Dvacet miliard korun z programu HEAT Modernizačního fondu podpoří teplárny, které přejdou z uhlí na ekologičtější zdroje. Právě ...

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688