OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  13.06.2024 12:20:05

Pojištění na dovolenou zdarma? České zákony to umožňují

Dovolená s sebou přináší potřebu zvýšené pojistné ochrany. Nabídka krátkodobého pojištění ze strany pojišťoven je však velmi omezená. Klienti pojišťoven proto hledají různé cesty, jak toto omezení vyřešit po svém.

S příchodem teplejšího počasí a také státních svátků řada řidičů uvažuje, že se svým čtyřnohým miláčkem vyjedou na delší dovolenou. Pokud z různých důvodů nemají na auto sjednáno havarijní pojištění, tak o něm začnou uvažovat.

Krátkodobé havarijní pojištění je problém

Bohužel nabídka krátkodobého havarijního pojištění je omezená. Zatímco úrazy lze pojistit například jen na pár dní, v případě pojištění auta obdobná nabídka neexistuje. Řada pojišťoven krátkodobé havarijní pojištění vůbec nenabízí. Pojišťovny, které nabízejí krátkodobé pojištění, tak je pro řadu řidičů drahé, například i z důvodu, že doba trvání pojištění je pojišťovnou pevně stanovena minimálně na jeden měsíc. Tak dlouhou dovolenou si většina lidí dovolit nemůže.

Většina řidičů proto i na kratší výlety autem volí běžné havarijní pojištění s tím, že ho v zákonné lhůtě dvou měsíců vypoví. Pokud v této lhůtě pojištění vypoví, běží dalších osm dní, jejichž uplynutím pojištění definitivně zaniká. Pojišťovna vrátí poměrnou část pojistného, případně vyplacené pojistné plnění se pojišťovně nevrací. U některých pojišťoven ani nemusíte posílat výpověď poštou, pojišťovna ji akceptuje i elektronicky, takže celý proces je jednoduchý.

Havarijní pojištění „zdarma“

Česká legislativa však umožňuje ještě jiné řešení, které se nazývá odstoupení od pojistné smlouvy. Standardně je omezeno na vybrané situace, kdy pojišťovna svým způsobem pochybila. Například vám neodpověděla pravdivě na vaše písemné dotazy při uzavření pojistné smlouvy. Stejná možnost je však i v případě, kdy pojišťovna nic neporuší, ale vy sjednáte pojištění takzvaně na dálku, například přes webové stránky pojišťovny, internetového sjednavače, internetového bankovnictví nebo finanční aplikace.

V případě sjednání havarijního pojištění na dálku máte kromě běžné výpovědi možnost od pojistné smlouvy odstoupit, a to do 14 dní. V takovém případě vám pojišťovna vrátí veškeré zaplacené pojistné.

Vzhledem k tomu, že se na pojistnou smlouvu pohlíží jakoby nevznikla, tak i vy vracíte případné pojistné plnění pojišťovně. Než se ale rozhodnete pro odstoupení od pojistné smlouvy, je pojistná ochrana aktivní.

Není složité si představit, že pomocí dvou či více pojistných smluv si můžete sjednat pojistné krytí i na měsíc a pokud se nic nestane, tak od pojistných smluv odstoupíte a pojišťovna vám vrátí pojistné. Tento postup funguje ale jen u havarijního pojištění, nikoliv v případě povinného ručení (tam byste se vystavili riziku penále vůči České kanceláři pojistitelů).

Životní pojištění „zdarma“

Odstoupení od pojistné smlouvy uzavřené na dálku je umožněno i u ostatních smluv. Naopak, u smluv životního pojištění je odstoupení bez souhlasu pojišťovny dovoleno vždy, a lhůta je dokonce delší, činí 1 měsíc. Pokud tedy například potřebujete krátkodobě se připojistit na dovolenou, opět můžete tuto možnost využít. Zajímavostí je, že některé pojišťovny nabízejí v rámci životního pojištění i některé typy neživotního připojištění, například včetně celoročního cestovního pojištění. V takovém případě je doba pro odstoupení jen 14 dnů, jednou smlouvou však pojistíte více rizik.

Cestovní pojištění „zdarma“

Obdobný postup je možné využít i u cestovního pojištění. Možnost odstoupit není zákonem dovolena jen u smluv cestovního pojištění s kratší dobou než 1 měsíc. Nic však nebrání tomu uzavřít dlouhodobější (na dobu delší než 1 měsíc) nebo celoroční pojištění, od kterého lze také odstoupit.

Funguje to například i při aktivování cestovního pojištění k platební kartě, které nemá ohraničenou dobu trvání. I tady je pojištěný oprávněn od pojištění odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě do 14 dnů ode dne vzniku pojištění. V takovém případě banky uvádějí, že je vrácen zaplacený poplatek za pojištění a nebudou uplatňovány žádné sankční poplatky za ukončení pojištění.

Jedete třeba na 10 dnů na dovolenou? Aktivujete si cestovní pojištění k platební kartě. Když se nic nestane, tak od smlouvy odstoupíte a pojistná ochrana vás nic nestála. Pokud by nastala pojistná událost v době trvání pojistné smlouvy, tak od ní pochopitelně neodstoupíte, ale i tak máte v případě potřeby možnost pojištění vypovědět, například do 2 měsíců od uzavření smlouvy nebo do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události.

Změna zákona?

Česká legislativa tak českým spotřebitelům poskytuje u smluv uzavřených na dálku nejen potřebnou nadstandardní ochranu, ale také de facto možnost mít pojistnou ochranu zdarma. Zákon by měl být obecně formulován tak, aby nedocházelo k jeho účelovému obcházení. V tuto chvíli si však nejsem zcela jist, že tomu tak doopravdy je.

Souhrnné informace o možnostech odstoupení od pojistných smluv naleznete na webu České národní banky:
www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/vykon-dohledu/upozorneni-pro-verejnost/Informace-pro-verejnost-ohledne-odstoupeni-od-pojistne-smlouvy-podle-obcanskeho-zakoniku#:~:text=V%20p%C5%99%C3%ADpad%C4%9B%20pojistn%C3%BDch%20smluv%20uzav%C5
%99en%C3%BDch,a%C5%BE%20po%20uzav%C5%99en%C3%AD%20pojistn%C3%A9%20smlouvy.

Dušan Šídlo
Akademie peněz

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

09.07.2024Pojištění domácnosti se vám vyplatí nejen na dovolené Zdeněk Jaroš (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)

?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688