mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  12.06.2024 14:25:00

Rekordní česká účast na pařížském obranném veletrhu Eurosatory 2024

12.06.2024 / 12:19 | Aktualizováno: 12.06.2024 / 14:25

V kontextu geopolitické nestability a nových výzev, kdy roste poptávka po pokročilých obranných technologiích a bezpečnostních řešeních, se bude v Paříži od 17-21.6.2024 konat jeden z nejvýznamnějších mezinárodních obranných veletrhů, Eurosatory. Letošního ročníku se účastní čtyřícítka českých firem.

FRANCOUZSKÝ OBRANNÝ PRŮMYSL

Francouzský obranný průmysl se řadí mezi nejvýznamnější na světě a představuje zásadní část francouzské ekonomiky. Francie je po Spojených státech dokonce druhým největším exportérem zbraní a obranných systémů na světě, čímž se nově řadí před Rusko.

Francie se zaměřuje na vysoce kvalitní a technologicky náročné produkty. Vojenský průmysl se vyznačuje silným zaměřením na inovace, spolupráci na evropské úrovni a udržování technologické převahy. Společnosti investují do vývoje inteligentních systémů řízení, autonomních zbraní a dalších pokročilých technologií, které mají potenciál změnit povahu budoucích konfliktů.

Francouzská vláda pokračuje ve zvyšování výdajů na obranu, aby posílila kapacity své armády, podpořila inovace v oblasti vojenských technologií a splnila svůj závazek NATO alokovat ekvivalent 2% HDP rozpočtových výdajů na obranu. Tohoto cíle by měla dosáhnout již letos, to jest o rok dříve, než byl původní předpoklad. Výdaje na obranu v roce 2023 i 2022 činily 1,9 % HDP (USA 3,5%, ČR 1,4%).

V loňském roce schválený státní rozpočet obranného průmyslu na období 2024-2030 počítá s výdaji ve výši 413 miliard eur na transformaci ozbrojených sil, aby Francie byla schopna čelit novým hrozbám a udržela si pozici jedné z předních světových mocností v kontextu poznamenaném novými válečnými konflikty.

V rámci zákona o státním rozpočtu na rok 2024 činí rozpočet na obranu 47,2 mld. eur, což představuje navýšení o 3,3 miliardy eur a nárůst o 8 % oproti roku 2023, a o 46 % od roku 2017. Na prvním místě z celosvětového hlediska zůstávají USA, jejichž vojenské výdaje ve výši 877 miliard dolarů (v roce 2022) představují 39,2 % z celosvětových vojenských výdajů.

Francouzský obranný průmysl je schopen dodávat téměř veškeré vybavení potřebné pro ozbrojené síly napříč sektory, působí zde přes 2 000 společností s celkovým obratem přes 32 miliard eur (2022) a v oboru pracuje přes 200 000 zaměstnanců. Francouzský obranný průmysl se opírá o dlouholetou tradici a jeho úspěšný rozvoj zásadním způsobem přispěl k vzestupu vojenské síly francouzského státu, což je dokladem úzkých vazeb a spolupráce mezi státem a průmyslovými podniky.

Tyto společnosti jsou uspořádány do komplexních dodavatelských řetězců, které kombinují systémové integrátory (např. Airbus Group, Naval Group a Dassault Aviation), výrobce zařízení (Safran, MBDA, Thales atd.) a rozsáhlou síť specializovaných subdodavatelů s jedinečným technickým know-how. V širším záběru tento systém zahrnuje také špičková výzkumná pracoviště.

Ačkoli stát již nevlastní většinu obranných průmyslových výrobních kapacit, hraje v tomto sektoru i nadále ústřední roli. Zůstává především zákazníkem, ale má také regulační úlohu a zůstává referenčním, ne-li většinovým akcionářem většiny významných francouzských obranných podniků (např. Naval Group, Safran, Technicatome, Thales).

Francie klade důraz na zachování a další rozvoj domácích výrobních a technologických kapacit v době, kdy se globální trhy a geopolitické podmínky rychle mění. Prioritou jsou tedy investice do výzkumu a vývoje, modernizace armádního vybavení, ale také vytváření strategických zásob a zabezpečení dodavatelských řetězců. Klíčovým je pokračující vývoj bojových letounů Rafale, program nosiče letadel, který má nahradit současný Charles de Gaulle, nové ponorky třídy Barracuda a fregaty třídy FDI, technologie pro zajištění kybernetické bezpečnosti či spolupráce s evropskými partnery v rámci různých obranných programů, jako například společný vývoj nové generace evropských dronů (Eurodrone) či protivzdušná obrana.

FRANCOUZSKÝ EXPORT

Export vojenského vybavení představuje významnou složku francouzské ekonomiky. Francouzská výzbroj je oceňována nejen díky letounům Rafale, ale prosadila se jako světová reference v oblasti raket, fregat, ponorek, dělostřelectva, vrtulníků, radarů a pozorovacích družic.

Francie nahradila Rusko na pozici druhého největšího světového vývozce za Spojenými státy (42 %). Objem jejího exportu zbraní a vojenského vybavení dosáhl v roce 2022 hodnoty přibližně 27 miliard eur. Francie a Rusko zaujímají v celosvětovém obchodě s vojenským materiálem každý cca 11% podíl.
Celkem 42 % francouzského vývozu směřuje do zemí Asie a Oceánie a 34 % na Blízký východ. Zdaleka největším příjemcem francouzských zbraní je Indie, na kterou připadá v současné době 30 % vývozu. Francie se aktivně snaží diverzifikovat své trhy a hledá nové příležitosti v Africe, Latinské Americe a Asii. Jedná se jak o prodej vojenského vybavení, tak o výcvik, údržbu a další služby.
Podíl francouzské výroby v obranném sektoru na vývozu vzrostl z 8 % v 60. letech, přes 15 % v 70. letech na téměř 30 % celkové výroby v roce 2021, což odráží rostoucí závislost na vývozu.

Zaměření francouzského exportu v oblasti obranného průmyslu

Letecký průmysl

 • Bojové letouny: Dassault Rafale je jedním z nejvýznamnějších francouzských exportních artiklů. Tento víceúčelový stíhací letoun společnosti Dassault Aviation je schopen provádět širokou škálu misí, včetně vzdušné nadvlády, průzkumu, útoků na pozemní cíle a jaderného odstrašování. Rafale je prodáván do zemí jako Indie, Egypt, Katar a Řecko.
 • Transportní letouny: Airbus A400M Atlas, vyráběný konsorciem Airbus, je moderní vojenský transportní letoun určený pro přepravu těžkých nákladů a personálu. Tento letoun byl exportován do zemí jako Malajsie a Německo.
 • Vrtulníky: Airbus Helicopters (dříve Eurocopter) nabízí širokou škálu vojenských vrtulníků, včetně modelů jako H225M Caracal a Tiger. Tyto vrtulníky jsou používány pro transport, záchranné mise, průzkum a bojové operace.

Námořní průmysl

 • Ponorky: Naval Group exportuje ponorky třídy Scorpene, které jsou známé pokročilými bojovými systémy. Tyto ponorky byly prodány například Indii, Malajsii a Chile.
 • Válečné lodě: Francouzská firma Naval Group vyrábí také fregaty třídy FREMM, které byly exportovány do zemí jako Maroko a Egypt. Tyto lodě jsou vybaveny moderními zbraňovými systémy a jsou určeny pro širokou škálu námořních operací.
 • Raketové systémy: Francie exportuje různé typy námořních raketových systémů, včetně protilodních střel Exocet a protivzdušných systémů Aster, vyráběných společností MBDA.

Pozemní zbraně

 • Obrněná vozidla: Francouzská společnost Nexter vyrábí obrněná vozidla jako je Leclerc, což je hlavní bojový tank francouzské armády, a obrněná vozidla řady VBCI. Tato vozidla byla exportována do zemí jako Spojené arabské emiráty a Katar.
 • Dělostřelecké systémy: Francie exportuje také moderní dělostřelecké systémy, jako je samohybná houfnice Caesar, kterou používají země jako Indonésie a Thajsko.

Elektronické a komunikační systémy

 • Radarové systémy: Thales je klíčovým hráčem v oblasti radarových a komunikačních systémů. Exportuje různé druhy radarů pro vzdušnou, námořní a pozemní obranu, včetně systémů pro řízení palby a průzkum.
 • Satelitní technologie: Francie je také lídrem v oblasti vojenských satelitních technologií, poskytující komunikační a zpravodajské satelity pro ozbrojené síly.

Rakety a munice

 • Raketové systémy: MBDA, společný podnik několika evropských společností, exportuje širokou škálu raketových systémů, včetně protilodních střel Exocet, protivzdušných střel Aster a taktických raketových systémů jako Mistral a Milan.
 • Munice: Francouzské společnosti exportují také různé typy munice, včetně dělostřelecké, tankové a pěchotní munice.

Vojenské technologie a služby

 • Bezpilotní systémy: Francie vyvíjí a exportuje bezpilotní letecké systémy (drony), které jsou používány pro průzkum, sledování a bojové operace.
 • Výcvik a údržba: Kromě samotného vybavení Francie nabízí také služby spojené s výcvikem personálu a údržbou vojenského vybavení, což zvyšuje celkovou hodnotu exportních smluv.

VELETRH EUROSATORY - Eurosatory 2024 : Salon Mondial de la Défense et de la Sécurité

Eurosatory je mezinárodní veletrh, zaměřený na obranný a bezpečnostní průmysl. Koná se každé dva roky v Paříži a přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa. Veletrh se zaměřuje na pozemní a vzdušné obranné systémy, bezpečnostní technologie a špičkové inovace v oblasti vojenského vybavení (výrobců obrněných vozidel, zbraní, munice, elektronických a komunikačních systémů, dronů, výcvikových zařízení a bezpečnostních technologií).

Geopolitická nestabilita, rychlé technologické změny a narůstající bezpečnostní hrozby zvyšují poptávku po pokročilých obranných systémech a bezpečnostních řešeních. I proto tak Eurosatory hraje zásadní roli v mezinárodním obchodě s obranným vybavením a je platformou pro představení nejnovějších technologií a inovací, uzavírání obchodních smluv a navazování strategických partnerství. Veletrh pravidelně navštěvuje až 100 000 odborných návštěvníků ze 150 zemí, vládní představitelé, vojenské delegace, obchodníci a odborníci na obrannou a bezpečnostní technologii, a vystavovalo zde přes 2000 velkých korporací, i menších specializovaných firem a startupů z 62 zemí.

ČESKO-FRANCOUZSKÁ SPOLUPRÁCE

Spolupráce mezi francouzskými a českými podniky v sektoru obranného průmyslu se v posledních letech značně rozvíjí. Obě země mají silnou tradici ve výrobě vojenské techniky a jejich společné projekty přinášejí oboustranné výhody. Jedním z úspěšných příkladů je průmyslová spolupráce mezi francouzskou společností Nexter Systems a Tatra Trucks, která vyústila ve výrobu obrněného kolového vozidla Nexter Titus se znakem náprav 6×6 s využitím podvozku české automobilky Tatra Trucks. Další úspěšná splupráce probíhá rovněž mezi francouzskou firmou Nexter Systems a českou Excalibur Army.

V roce 2021 činila hodnota obranného exportu z ĆR do Francie přibližně 100 milionů eur, což představuje výrazný nárůst oproti předchozím rokům. V České republice rovněž působí mnoho francouzských firem, které v tomto sektoru investují do českých podniků.

V kontextu stávající geopolitické situace, zažívá obranný průmysl v Česku nebývalou konjunkturu. České firmy tak těží z investic, které státy směřují do posílení své obrany. Firmy tak často mají kapacity zakázkově naplněné na několik let dopředu. Největší zájem je o munici, zvláště o dělostřeleckou, a také o těžkou dopravní techniku.

ČESKÁ ÚČAST NA VELETRHU

Česká republika má dlouhou tradici ve vývozu obranných výrobků a technologií a vysoce kvalitních řešení. Mnohé z nich představují unikátní a špičkové světové technologie. České společnosti se veletrhu již dlouhodobě pravidelně účastní. Na letošním ročníku bude přítomen rekordní počet českých vystavovatelů. Čtyřicítka českých firem v Paříži nabídne své nejnovější technologie a výrobky, od terénních vozidel a zbraní, munice přes radary, systémy řízení letového provozu, vybavení pro vojáky až po softwarová řešení pro širokou škálu využití včetně systémů pro boj proti kybernetickým hrozbám. Letos se ve Francii budou prezentovat v rámci národního stánku MPO, na stánku agentury CzechTrade, ale i samostatně. Jejich účast byla připravena ve spolupráci s Asociací AOBP, jež sdružuje české subjekty podnikající v oblasti obrany a bezpečnosti.

SpaceKnow

SpaceKnow

České vystavovatele lze na veletrhu Eurosatory v Parc des Expositions Villepinte na severním předměstí Paříže nalézt na následujících stáncích : Exposants Eurosatory 2024 / Exhibitors Eurosatory 2024.

Article Grand Angle - France - grand-désordre-international (eurosatory.com)

SEZNAM LETOŠNÍCH ÚČASTNÍKŮ VELETRHU EUROSATORY 2024

Katalog účastníků včetně detailních informací o firmách s kontakty je k dispozici ke stažení zde: Česká ůčast na Eurosatory 2024 (PDF, 8 MB)

Svos

Svos


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688